Iako je Istarska županija u sklopu europskog strateškog projekta FIRESPILL za poboljšane reakcije službi za hitne slučajeve, dobila nemali iznos od 919.425 eura, ni centa od tog iznosa nije utrošeno na saniranje onečišćenja mora i plaža južne Istre, a nakon što su početkom studenog prošle godine mrlje mazuta „doplivale“ sve do Ližnjana.
Razlog je vrlo jednostavan – takav je ekološki incident bilo nemoguće predvidjeti u trenutku apliciranja na spomenuti prekogranični projekt.
Sredstva definirana prijavom
- Sredstva projekta FIRESPILL su namjenska i definirana su u samoj prijavi projekta za potrebe aktivnosti partnera po projektnim radnim paketima, i zato nisu korištena pri sanaciji onečišćenja mora i obale na području Općine Ližnjan, odgovorio nam je Bruno Kostelić, voditelj Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša u Upravnom odjelu za održivi razvoj Istarske županije, a ujedno i voditelj projekta FIRESPILL.
Bruno Kostelić, izvor: YouTube
FIRESPILL je započeo u lipnju 2020. godine, a završit će u lipnju ove godine. Odvija se u okviru Programa Interreg Italija-Hrvatska, 2014.-2020., a iznosi 16.5 milijuna eura. Istarska županija od tog iznosa na raspolaganju ima 919.425 eura.
Tim novcem Županija je, između ostalog, nabavila opremu u okviru pilot-aktivnosti projekta „Izlijevanje nafte i druge opasnosti na moru“.
Tako su, kažu, željeli poboljšati kapacitete specijaliziranih postrojbi civilne zaštite za rješavanje upravo problema izlijevanja nafte i drugih opasnosti u morskom okolišu.
Ližnjan
Kupljene brane još nisu stigle
Međutim, ta oprema također nije korištena prilikom saniranja ližnjanske obale.
U okviru projekta Istra će, naime, tek dobiti brane za sprječavanje onečišćenja mora, kakve su prošle godine u Ližnjan stigle od strane riječke Dezinsekcije. Njihovi su radnici, podsjetimo, na potezu od 600 metara, postavljali zaštitne upijajuće brane za apsorpciju masnoće.
Radnici riječke Dezinsekcije u Ližnjanu, studeni 2022.
Upravo će Dezinsekcija d.o.o. iz Rijeke do travnja Istarskoj županiji dostaviti sličnu opremu temeljem Ugovora o javnoj nabavi teškog 228.661.49 eura. Njime je predviđena isporuka 500 metara zaštitnih plutajućih brana, uz popratnu opremu.
Novci dobiveni projektom FIRESPILL u Istri su tako utrošeni mahom na opremu i edukaciju.
Presudno brzo zbrinjavanje ozlijeđenih osoba
Učenja nikad dosta pa je za prvu polovicu ove godine projektom planirana edukacija pripadnika svih hitnih službi. Osnovnom ITLS (International trauma Life Support) tečaju pristupit će 52 nezdravstvena djelatnika.
Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije
- Na tečaju će sudjelovati djelatnici iz redova vatrogasaca, vozača Nastavnog zavoda za hitnu medicinu, Policijske uprave istarske te Crvenog križa Istarske županije. Poboljšat će svoja znanja i vještine u zbrinjavanju ozlijeđenih osoba te steći međunarodnu licencu. Hitne službe ovim će tečajem podignuti razinu kvalitete u zbrinjavanju ozlijeđenih te usvojiti tehnike potrebne za rano poduzimanje mjera kod životne ugroženosti pacijenata. Njihovo je poznavanje presudno za brzo, ciljano i kvalitetno zbrinjavanje ozlijeđenih, pojašnjava nam voditelj projekta FIRESPILL, Bruno Kostelić.
Pokazna vježba vs. stvarna situacija
A prezentacija svih dosad usvojenih znanja i vještina, u sklopu ovog projekta, održala se i prošle godine.
Pokazna vježba u sklopu projekta FIRESPILL, svibanj 2022.
U akvatoriju pulske luke u svibnju je, naime, temeljem godišnjeg programa Županijskog operativnog centra, a upravo u sklopu EU projekta FIRESPILL 2022, održana vježba intervencije u slučajevima požara na brodu, evakuacije unesrećenih, krijumčarenja robe te iznenadnog onečišćenja mora.
Na događaj su pozvani i mediji kako bi se građanima pojasnilo na koji način interventni timovi reagiraju u navedenim situacijama, iako smo se svega nekoliko dana prije pokazne vježbe imali prilike uvjeriti kako reakcija sustava zaista izgleda u praksi. Prilikom potapanja jedrilice Canarino Furioso dvije su unesrećene žene, naime, u utrobi brodice na pomoć čekale puna tri sata, i to u hladnoj vodi na 17 milja od Pule.
Branislav Danevski, 7. svibnja 2022., Foto: Martina Pereša
Tragedija je izbjegnuta samo zahvaljujući roniocu Branislavu Danevskom koji nije dio sustava za spašavanje, a kojeg je Lučka kapetanija Pula ipak pozvala u pomoć, i to tek dva sata nakon što je Centar 112 zaprimio dojavu s potonule jedrilice.
Ministarstvo prometa izvijestilo nas je, podsjetimo, pola godine nakon ovog događaja u kojem je tragedija izostala pukom srećom, kako su izvidi okončani. U njihovom zaključku, o postupanju nakon potonuća jedrilice nije spomenuta ni riječ. Iako se projektom FIRESPILL naglašava kako je „brzo zbrinjavanje ozlijeđenih osoba presudno“.
Projekt FIRESPILL nastavlja se do ljeta, pa Istarska županija zajedno s interventnim službama već na proljeće planira organizirati i međunarodnu vježbu spremnosti hitnih službi, uz sudjelovanje interventnih timova iz Slovenije i Italije.