Nakon prekjučerašnjeg sastanka predstavnika Grada Pule i Udruge privatnih vrtića Istarske županije, tijekom kojeg Grad nije odstupio od svoje zadnje ponude povećanja sufinanciranja u iznosu od 15 eura po djetetu, roditelji više od 800 djece – koliko ih broje pulski privatni vrtići – odlučili su se na prosvjed.
On će se održati 9. kolovoza u devet sati ujutro na pulskom Forumu, potvrdila nam je to jučer predstavnica inicijative roditelja djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće, Jasna Barišić.
„Financijski ćemo propasti!“
Jasna Barišić, Privatna arhiva
- Prema zadnjim informacijama, od 1. rujna roditeljski udio za jasličko dijete iznosit će nam
240 eura, a za vrtićko
190. Mi na to ne možemo pristati! To je strašan udarac na naš budžet, financijski ćemo propasti! Sve nam je poskupjelo; hrana, odvoz smeća, parking… pa zar Grad stvarno nakon svih poskupljenja koja su nam nametnuli bez pitanja nema za djecu? Tko nas roditelje pita hoćemo li imati za platiti vrtić, režije i ostale obveze? Puno će obitelji u Puli biti gurnuto na rub pukog preživljavanja jer gradska vlast nije u stanju naći novac u proračunu u koji svi mi građani uplaćujemo, veli nam Barišić.
Roditelji su se, naime, spontano povezali još u studenom prošle godine kada su zajednički pokrenuli peticiju za izjednačavanje sufinanciranja ekonomske cijene boravka djece u vrtićima, a kojom je prikupljeno oko 1.200 potpisa.
Ilustracija
Privatni vrtić nije luksuz već potreba
- Samo da podsjetim, Grad nam je bio obećao da će tijekom 2022. godine kvartalno povećavati iznose sufinanciranja za 100 kuna, međutim povećali su samo u srpnju. Kad nam je najavljeno povećanje cijena, krenuli smo s peticijom. Tada smo primljeni na sastanak tijekom kojeg je Grad pristao na povećanje od dodatnih 300 kuna, ali ni to ne može biti dovoljno! Naša djeca nemaju prava jednaka djeci koja idu u gradske vrtiće. Grad ih ne želi sufinancirati u jednakim iznosima, a u gradskim vrtićima mjesta nema. Dakle, nije naša odluka da nam dijete ide u privatni vrtić, i to nam nije luksuz već potreba! Nema logike da plaćamo više, napominje nam Barišić naglasivši kako ručak u privatnim vrtićima stoji 21, a u gradskima 16 kuna, te kako su razlike prisutne i u svakodnevnom kršenju propisanih Državno pedagoških standarda.
Roditelji djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće, u više su navrata sudjelovali na radnim sastancima Grada i Udruge. Na posljednji, održan u srijedu, nisu bili pozvani. Iako je idući radni sastanak zakazan za 7. kolovoza, oni od ideje o prosvjedu dva dana nakon ne misle odustati.
Ilustracija
Ovo je problem sve buduće djece ovog grada
- Ovo nije problem samo naše djece, nego sve buduće djece ovog grada. Gradskoj vlasti smo na dosadašnjim sastancima davali razne prijedloge i ideje kako nas se može rasteretiti. Nad našom djecom vrši se diskriminacija, i to u gradu koji nosi naziv „Prijatelj djece“. Bili smo strpljivi, čekali dogovor, ali naši prijedlozi nisu prihvaćeni iako je rečeno da će ih razmotriti. Kao roditelja iskreno me boli to što oni koji bi trebali raditi u interesu građana, moje dijete svrstavaju u građanina drugog reda, dok mi roditelji redovno izvršavamo sve svoje financijske obaveze prema svima, govori nam Barišić.
Na diskriminaciju, navode roditelji, ne misle pristati, i zato pozivaju sve građane Pule, male i velike, da im se pridruže na mirnom prosvjedu ispred Komunalne palače.
Komunalna palača, Pula
„Ne pozivamo predstavnike nijedne političke stranke“
- Znamo da je vrijeme godišnjih odmora, ali očekujemo podršku jer nama uplatnice stižu 1. rujna. Ne pozivamo predstavnike nijedne političke stranke jer nismo s nikim od njih bliski, mada nas se i za to optuživalo. Roditelji djece u gradskim vrtićima nemaju brige koje mi sada imamo, a to je kako da platimo toliki iznos i zašto, ako smo mi i naša djeca građani ovoga grada kao i svi drugi. Odgajateljice često zbog veće plaće idu iz privatnih u gradske vrtiće, pa mi moramo djeci objašnjavati i da je teta išla raditi na drugo mjesto, stoji u izjavi za medije roditelja djece koja pohađaju pulske vrtiće.
Podsjetimo, u postocima, 44 posto pulske djece pohađa privatne vrtiće, dok 56 posto njih pohađa gradske. S druge strane, privatni vrtići zapošljavaju svega 114 djelatnika, a gradski njih čak 306.
Četrdeset i četiri posto pulske djece dobiva tako dvadeset i jedan posto predviđenog proračunskog novca za predškolski odgoj i obrazovanje, pa Udruga privatnih vrtića Istarske županije, na čelu s Lorenom Banko-Veličković, posljednjih godinu dana kontinuirano ukazuje na taj veliki nesrazmjer u izdvajanjima za djecu te u plaćama među zaposlenicima gradskih odnosno privatnih vrtića.