Politika i društvo

TRAŽE PRAVO NA NAKNADU ZBOG BOLESTI RODITELJA

PULA "Nije stvar u tome da samo daš pijat maneštre ocu i materi. To uključuje mnoge druge stvari"

Po trenutnoj zakonskoj regulativi, radnik može ostvariti pravo samo za njegu bolesnog djeteta i supružnika, ali ne i roditelja * "Ovom prilikom želim uputiti apel gospodinu Berošu i gospodinu Plenkoviću, i svim saborskim zastupnicima, da po ovoj Inicijativi postupaju žurno, i ako je ikako moguće saborsko glasovanje odrade u ovom sazivu odnosno prije sljedećih parlamentarnih izbora", naglasio je danas u Puli predsjednik Udruge Pokret za čovjeka Dario Benčić


 
5 min
Martina Pereša ⒸFOTO: Manuel Angelini
Boris Cerovac, Dario Benčić, Tanja Župarić-Beljan i Bruna Jovanović, Foto: I24

Po trenutnoj zakonskoj regulativi, radnik može ostvariti pravo samo za njegu bolesnog djeteta i supružnika, ali ne i roditelja * "Ovom prilikom želim uputiti apel gospodinu Berošu i gospodinu Plenkoviću, i svim saborskim zastupnicima, da po ovoj Inicijativi postupaju žurno, i ako je ikako moguće saborsko glasovanje odrade u ovom sazivu odnosno prije sljedećih parlamentarnih izbora", naglasio je danas u Puli predsjednik Udruge Pokret za čovjeka Dario Benčić

Želeći potaknuti izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, Udruga Pokret za čovjeka sa sjedištem u Puli poslala je jučer Ministarstvu zdravstva Inicijativu kojom traže da članak 45. stavak 4. sadrži i odredbu da svi radnici u Hrvatskoj mogu ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad zbog njege bolesnog djeteta, supružnika i roditelja.

Zakon zaboravio na roditelje

Naime, kako je danas na pulskom Forumu novinarima pojasnio predsjednik Udruge Dario Benčić, temeljem trenutne zakonske regulative navedeno pravo radnik može ostvariti samo za njegu bolesnog djeteta i supružnika, ali ne i roditelja.

Dario Benčić

- Takvu odluku smatramo duboko nepravednom i diskriminirajućom prema osobama treće životne dobi i njihovoj djeci. Mi smo još 2020. godine prvi put reagirali na tu situaciju, i uputili Inicijativu Ministarstvu zdravstva. Oni su zatražili mišljenje tadašnjeg Ministarstva rada i mirovinskog sustava, tadašnjeg Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, te Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Ministarstva su se o našoj Inicijativi pozitivno očitovala, ali HZZO ju je proglasio neprihvatljivom. Jedan od razloga bio je da bi, uz pandemiju, ostvarivanje ovakvog prava bio preveliki teret za proračun HZZO-a, pojasnio je Benčić.

Dotaknuo se i članka 86. Zakona o radu koji kaže da radnik ima pravo na sedam dana plaćenog dopusta unutar kalendarske godine za osobne potrebe, a u koje spadaju sklapanje braka, rođenje djeteta, te teža bolest ili smrt člana uže obitelji. Međutim, u stavku 2. toga članka navedeno je da se prava iz prvog stavka mogu ostvariti ako nije drugačije navedeno ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim odgovorom.

Poslodavac odlučuje o radničkim pravima

- To znači da poslodavac odlučuje hoćete li moći ostvariti neka od tih prava ili nećete. O pravu na bolovanje za njegu bolesnog roditelja tako odlučuje poslodavac, a ne liječnik obiteljske medicine. Strpjeli smo se da pandemija prođe i sada smo složili novi tekst Inicijative. Osim nezadovoljstva navodima HZZO-a, temelj nalazimo u više članaka Ustava Republike Hrvatske, Zakonu o socijalnoj skrbi, Obiteljskom zakonu i Zakonu o suzbijanju diskriminacije jer je ovdje očito riječ o diskriminaciji jedne od ugroženijih skupina u hrvatskom društvu.

Ovom prilikom želim uputiti apel gospodinu Berošu i gospodinu Plenkoviću, i svim saborskim zastupnicima, da po ovoj Inicijativi postupaju žurno, i ako je ikako moguće saborsko glasovanje odrade u ovom sazivu odnosno prije sljedećih parlamentarnih izbora, naglasio je Benčić.

Inicijativu Udruge Pokret za čovjeka zasad su podržali Udruga Sindikat umirovljenika Hrvatske Pula, Nezavisni sindikat Republike Hrvatske, Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije te Inicijativa za Lungomare. No, nakon praznika, očekuju podršku i drugih nevladinih organizacija i sindikata.

Građane su pozvali da potpišu peticiju objavljenu na Facebook stranicama Udruge, a što je moguće učiniti do konca siječnja iduće godine.

Bruna Jovanović i Tanja Župarić-Beljan

Podrška Sindikata umirovljenika

- Sindikat umirovljenika Hrvatske u potpunosti podržava ovaj prijedlog. Stalno radimo s tom populacijom koja je em siromašna, em ima potrebu za pomoć. Naši članovi su i članovi Nacionalnog vijeća za starije osobe i umirovljenike, pa se nadamo da će ova Inicijativa proći pozitivno, da će vladajući razumjeti situaciju i pomoći starijim ljudima i umirovljenicima. Imali smo slučajeva da radnici moraju izostati s posla i tražiti godišnji odmor jer im je netko od starijih imao infarkt. To se ne može kod privatnika, i jako je to teško riješiti, izjavila je predsjednica Udruge Sindikat umirovljenika Hrvatske Pula, Bruna Jovanović.

Boris Cerovac

Borba ide dalje

- Mi također podržavamo ovu Inicijativu. Probali smo ranije kao Sindikat kroz Inicijativu za bolji kolektivni ugovor ugraditi nova prava koja bi značila i radnicima i penzionerima, ali nije bilo volje, a ni podrške od nekih sindikata. Ali, borba ide dalje. Zakonom o radu pokušava se ići na ruku poslodavcu, a radnicima ostaviti minimalna prava. S druge strane, postavlja se pitanje treba li poslodavac plaćati da radnik bude odsutan na njegov teret, a opet prema Zakonu radnik mora odrediti kada će uzeti godišnji odmor, a to ne može uvijek biti kad njemu treba.

Opet, ako ideš na bolovanje - trebaš to dobro pravdati. Ljudi se boje ići na bolovanje jer su ili primljeni na neodređeno, pa im neće biti produžen ugovor, ili ako si primljen na neodređeno opet imamo problem jer ti plaća može biti smanjena i do 50 posto. Starije osobe su tako prepuštene same sebi, na kraju krajeva, kazao je ispred Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske Boris Cerovac.

Tajnica Udruge Pokret za čovjeka, Tanja Župarić-Beljan, zaključila je pak kako Hrvatska ima jedno od najstarijih društava u Europi te da smo svi u bližoj obitelji sigurno imali slučaj da nam je neka starija osoba iznenada „zalegla u krevet“.

- Tada se moraš snaći u vrlo kratkom roku. Naći smještaj u nekom domu ili naći nekoga tko će čuvati stariju osobu. Dvadesetak dana je period koji ti je potreban da se uopće snađeš, organiziraš život u novoj situaciji. Osim toga, po Zakonu djeca su dužna brinuti o roditeljima. Dakle, s jedne strane si dužan, a s druge nemaš zakonskog prostora da tako djeluješ. Nije stvar u tome da samo daš pijat maneštre ocu i materi. To uključuje mnoge druge stvari, zaključila je danas u Puli Župarić-Beljan.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.