Istra ima 42 jedinice lokalne samouprave. Županiju, deset gradova i 31 općinu. Od čelnih osoba samo su 3 (tri) žene.
To su gradonačelnica Pazina Suzana Jašić (Možemo!), načelnica Raše Gloria Paliska (IDS) i načelnica Svete Nedelje Irene Franković (IDS).
Punih sedam posto žena na čelnim je mjestima istarske izvršne vlasti. Tek svaka trinaesta osoba na čelu istarskih gradova i općina je žena.
Na 12 muškaraca dolazi jedna žena.
Iako u istarskom stanovništvu žena ima oko 52 posto, odnosno, u brojkama, oko 4.000 više nego muškaraca, čelna su mjesta rezervirana za muškarce. U istarskoj politici žene su bića drugog reda, sva politička, institucionalna i posebno vjerska vlast pripada muškima. Tako je uvijek bilo.
Zato je krajnje licemjerno jučerašnje osmomartovsko šepurenje istarskih političara svih boja koji su se po istarskim trgovimo i tržnicama takmičili tko će više ishvaliti žene.
Filip Zoričić slikao se u kinu sa 40 žena iako u pulskom gradskom vijeću sa njegove liste gledamo isključivo prave muškarčine. Biteri, Babić, Žagar i Pauletić prejaka su konkurencija kojoj žene sa Zoričićeve liste očito nisu dorasle.
-Danas u našem društvu i dalje dominira patrijarhalni narativ, ustvrdio je Zoričić nakon čega je muški gitarist prisutnim ženama odsvirao par pjesama.
- Ženska borba za ravnopravnost nije daleka stvar prošlosti, nego realnost sadašnjosti i budućnosti, poručio je jučer predsjednik IDS-a Dalibor Paus. U IDS-u ta je borba čisto teoretska jer "realnost sadašnjosti" jest činjenica da u najvećoj istarskoj stranci muškraci vladaju gotovo apsolutnom većinom. Jake žene u partiji nisu poželjne, nisu bile ni kod Miletića.
Pausov favorit za mjesto pulskog gradonačelnika Robert Cvek jučer je dijeleći cvijeće vispreno zaključio.
-Dan žena je dan koji mora podsjetiti svakog muškarca koliko su žene važne i potrebne u našem zajedničkom društvu, prigodno se podsjetio Cvek i, ne želeći se zadržati na čakulama, građankama uručio cvijeće i ukrasno bilje u simpatičnim IDS saksijicama.
Još je lucidniji od Cveka bio SDP-ov šmeker Igor Belas koji na pulsku tržnicu u kolicima dogurao hrpe cvijeća.
- Mi muškarci bez žena ne bi mogli živjeti, uskliknuo je Belas i podijelio tisuću cvijetova.
Neke su pulske sretnice na tržnici prikupile cijele bukete političkih karanfila, ruža i kaktusića koji su, paradoksalno, plaćeni njihovim novcem.
Čast HDZ-a u Istri spasio je Andrija Mikulić koji je na Dan žena samohranoj majci s tri kćerke pred kuću u pulskom predgrađu dogurao bager. U propagandnoj sferi borbe protiv bespravne gradnje strogoća se najbolje trenira i pokazuje na najslabijima!
Neće valjda rušit muškarčinama poput Plinija ili Nivija. Ili, nedajbože, Salvadoru!
Ustavom zajamčena ravnopravnost žena u Istri i Hrvatskoj najobičnija je floskula. Žene nisu ravnopravno zastupljene u istarskom javnom životu, one nemaju jednaki status, jednaka prava i jednake mogućnosti. Da ne govorimo o jednakim plaćama za iste poslove.
Statistika pokazuje da istarske žene prevladavaju u vrtićima, školama, bolnicama, udrugama i socijali. Malo kulture und amen.
Unatoč kolicima prepunim karanfila, unatoč prigodnim uličnim preformansima, slatkim riječima i borbenim proklamacijama, kormilo istarskog društva i dalje pripada muškoj ruci.
-Čakule ne delaju fritule, rekao bi Robert Cvek.
Ravnopravnost žena u istarskoj politici i dalje je na nivou čakula. Žene su jučer dobile svoje cvijeće i sad godinu dana mogu delat fritule.