- Zatražili smo temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama Izvješće o provedenoj anketi plaćenoj 5.060.06 eura (vašeg i našeg novca) i evo što smo dobili, 2 stranice (iako na papiru piše da dokument sadrži 17 strana). Pitamo vas: vrijede li ove 2 stranice 5.060.06 eura, zapitali su se na Facebooku iz rovinjskog SDP-a.
Kao što smo prošle godine izvijestili, Grad Rovinj od agencije Alphera naručio je anketu o zadovoljstvu građana upravljanjem gradom i o potrebi osnivanja mjesnih odbora. Javnost ni nakon pune dvije godine nije dobila na uvid rezultate ankete.
Predsjednica rovinjskog SDP-a Maria Blažina izrazito je nezadovoljna ovotjednim odgovorom Grada Rovinja.
- Pored toga što sjednice nisu transparentno, primjerice tonski zapis koji je sastavni dio Zapisnika sa sjednice također nije dozvoljeno javno distribuirati (može ga se isključivo preslušati u uredu Gradskog vijeća i Gradonačelnika), sada očito nemamo više ni pravo na Izvješća koja su rezultat provedenih anketa, a čiji je u ovom slučaju ishod trebala biti informacija (izražena egzaktnom brojkom) "žele li građani mjesne odbore ili ne?".
SDP smatra da su uskrata prava na informacije direktno kršenje Zakona, izjavila je Blažina.
- Dakle, provedene su 3 ankete, očito ni jednu nije proveo Grad, ali ih je sve platio, bilo da se one zvale "anketa" ili "studija" . U konačnici, još uvijek nismo upoznati "sa rezultatima ankete vezane za potrebu osnivanja mjesnih odbora", koja je (kako se čini) upravo ova od Alphere (o zadovoljstvu građana upravljanjem lokalne uprave) od koje sam na pisani zahtjev 12. 09. 2024. dobila prvu i zadnju stranicu, kaže Maria Blažina.
Smatra da je činjenica što Rovinj nema mjesne odbore odraz demokratskog deficita.
- SDP smatra da mjesni odbori, onako kako ih je Zakon RH zamislio i uredio, mogu imati jako korisnu ulogu u razvoju civilnog društva. Da nije tako ne bi Istarska županija kroz svoje programe i fondove za razvoj civilnog društva nudila financiranje projekata mjesnih odbora, zaključila je Blažina.