Stigla nam je jesen. Turisti polako odlaze, a mi se vraćamo našim standardnim lokalnim temama. Ono što pratimo od prvog dana postojanja našeg portala ponovno se vraća u fokus zainteresiranih medija kojih ove jeseni ima sve više. To je dobro.
U sapunici oko šetališta Lungomare dosad smo u više epizoda gledali nastojanja pulske gradske vlasti da radove pored budućeg hotela s 5 zvjezdica predstave kao borbu za pulsku djecu. Iako je bilo nekoliko drugih lokacija stadiona za mlade nogometaše i nogometašice, odabrana je upravo ona koja zahtijeva rušenje stotina stabala i koja donosi katastrofalno prometno rješenje i dodatni kaos. Ali odlična je za investitore u obližnji luksuzni hotel.
Kao i dosad, i ove jeseni pulska gradska vlast po pitanju Valkana pokazala se u prilično amaterskom izdanju.
Stabla u šumi Lungomare zasad su privremeno spašena. Gradska uprava prilično je aljkavo organizirala početak radova na dvjema investicijama na Valkanama: rekonstrukciji nogometnog terena i izgradnji pješačke staze s javnom rasvjetom kroz šumu iznad Valkana. Nakon najave radova vrijednih više od milijun eura dogodio se nagli preokret.
A sve je izgledalo idilično. Izvođač radova ogradio je šumu i zaraslo igralište. Stiglo je nekoliko bagera.
Označena su stabla predviđena za rušenje. Ima ih puno. Došli su i drvosječe, ali motorke se nisu upalile. Naime, prije sječe potrebno je izvršiti doznaku stabala: odabiranje, obilježavanje, mjerenje stabala za sječu te obračun drvnog sječivog obujma, kako piše u Pravilniku o doznaci stabala.
Dobro obaviješteni izvori sa samog gradilišta na Valkanama kažu da je netko neposredno pred početak sječe shvatio da stabla za rušenje nemaju zakonom predviđene „doznake”. Poslan je brzinski upit Hrvatskim šumama ali za taj postupak ipak treba vremena. Međutim, osim zakašnjele reakcije ubrzo se razotkrio i puno ozbiljniji problem.
Iako je Grad Pula u zemljišnim knjigama uknjižen kao vlasnik šumice, Republika Hrvatska, kako smo u više navrata izvijestili, pokrenula je sudski spor tražeći vlasništvo. Iz Hrvatskih šuma, rekli su nam dobro obaviješteni, Gradu su poručili da do okončanja spora nemaju namjeru izvršiti doznaku stabala. Grad može ignorirati spor s DORH-om, ali pitanje je koliko je mudro s rogatim se bosti.
Suočen s dugotrajnim kašnjenjem projekta koji je dosad obilježio vladavinu Filipa Zoričića, Grad je navodno prema DORH-u ekspresno izrazio želju za mirnim rješenjem spomenutog spora. Sada sve ovisi o DORH-u, Hrvatskim šumama i Zagrebu. Zoričić je dobar s središnjom vlasti, ali nitko pred izbore ne želi ulaziti u PR-ovski nezgodne teme bez velike potrebe.
Na samom mjestu događaja vidljiva su brojna označena stabla. Označena je i trasa buduće šetnice. Pritom nije jasno zašto u prelijepoj šumicu uopće treba raditi neku posebnu noćnu šetnicu s javnom rasvjetom. Teško je povjerovati da će se netko noću šetati po šumici a igralištu se uvijek može komotno pristupiti sa šetališta Lungomare. Međutim, naši gradski oci misle unaprijed: kada sto metara dalje bude izgrađen velebni hotel, današnja šuma biti će prekrasno uređeno susjedstvo. Naravno, na naš trošak.