Danas je u Svetvinčentu održan IX. susret katolika iz Hrvatske i Slovenije, uz obilježavanje XI. obljetnice beatifikacije bl. Miroslava Bulešića. Geslo susreta bilo je Blaženikovo geslo „Moja osveta je oprost“, najpoznatiji zapis iz njegove Duhovne oporuke. Program je održan na travnatoj površini Žlinja, iza povijesnog kaštela Morosini-Grimani. Okupilo se oko 4000 hodočasnika koji su pristigli s pedesetak autobusa te osobnim automobilima.
U pred programu je nastupila folklorna skupina Kulturno-umjetničkog društva Savičenta. Folkloraši su gostima pokazali jedan mali fragment bogate istarske tradicijske baštine glazbe i plesa. Nakon nastupa folkloraša je Ivan Miškulin iz Trviža pozdravio je sve okupljene i vodio kroz pred program.
Pročitan je zatim osvrt o djelovanju slovenskih svećenika u Istri u 20. stoljeću kojeg je napisala Barbara Riman. Istaknula je općenito različite važne uloge koje su ti svećenici imali u svom povijesnom i društvenom kontekstu, a nekolicinu je spomenula i poimence: Jakova Volčiča, Andreja Benigara, Štefana Ceka, Natala Silvana, Franca Stegla, Franca Šibenika, Jožefa Vidaua, Avgusta Žele, Josipa Grašiča i Rudolfa Zafrana.
Misno slavlje predvodio je porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja, iz redova hrvatskog i slovenskog episkopata koncelebrirali su: predsjednik Slovenske biskupske konferencije i novomeški biskup Andrej Saje, riječki nadbiskup i metropolita Mate Uzinić, zadarski nadbiskup Milan Zgrablić, varaždinski biskup Bože Radoš, zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško, zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski, celjski biskup u miru Stanislav Lipovšek te porečki i pulski biskup u miru Ivan Milovan. Osim navedenih biskupa koncelebrirali su: dijecezanski upravitelj Gospićko-senjske biskupije Richard Pavlić, generalni tajnik HBK Krunoslav Novak te oko 130 svećenika iz raznih biskupija Hrvatske i Slovenije.
Pri oltaru su asistirali bogoslovi Biskupijskog misijskog sjemeništa Redemptoris Mater iz Pule i franjevački postulanti iz Rovinja.
Prigodnu homiliju koparskog biskupa Jurija Bizjaka, koji zbog bolesti nije mogao nazočiti, pročitao je predsjednik Slovenske biskupske konferencije i novomeški biskup Andrej Saje. Biskup je na početku podsjetio na događaj „krvave krizme“, u kolovozu 1947. u Lanišću kada je bl. Miroslav podnio mučeništvo, te na veličanstvenu svečanost njegove beatifikacije u pulskoj Areni 28. rujna 2013. godine.
„Naš susret pruža nam priliku da se najprije zahvalimo jedni drugima za dobra djela i usluge koje smo jedni drugima učinili i jedni od drugih primili. Biskupija Kopar ovom se prilikom iz srca zahvaljuje biskupijama Poreč i Pula na velikodušnosti i gostoprimstvu koje su nakon Drugog svjetskog rata iskazivale Biskupiji Kopar, kada su u svoje obrazovne ustanove primile naše pripravnike za svećeničku službu. Također se zahvaljuje brojnim župama koje su primile naše svećenike za župnike i velikodušno se brinule za njihovo materijalno i duhovno uzdržavanje. Kao što je naš Gospodin zapovjedio svojim učenicima: 'U koji god grad ili selo uđete, razvidite tko je u njemu dostojan: ondje ostanite sve dok ne odete.' (Mt 10,11). Iskrena vam hvala na vašoj velikodušnosti i gostoprimstvu!“, izrazio je zahvalnost biskup Jurij.
U nastavku homilije podsjetio je na životopis i obrazovni iter bl. Bulešića, te je istaknuo blaženikove riječi prije nego je izdahnuo, 'Isuse, primi moju dušu!'
Propovjednik je također citatom Blaženikovog zapisa iz siječnja 1943. istaknuo njegovo veliko suosjećanje i blizinu s narodom koji je trpio strahote Drugog svjetskog rata.
Biskup Bizjak se potom osvrnuo na još dvije žrtve „krvave krizme“, „Osim ubijenog Miroslava, danas se moramo prisjetiti i biskupskog delegata mons. Jakova Ukmara, kojeg tom prilikom doduše nisu ubili, ali su ga zvjerski pretukli da je jedva ostao na životu. Župnika Stjepana Ceka njegova je majka pravodobno sakrila ispod stepenica, da ga ubojice nisu pronašli.“
Koparski je biskup u toj prigodi istaknuo lik još jednog istarskog mučenika i blaženika ubijenog in odium fidei, „Također, na našem se susretu želimo prisjetiti svećenika Francesca Bonifacia iz Pirana, koji je u obližnjem naselju Krasica ubijen 11. rujna 1946. i 4. listopada 2008. u Trstu proglašen blaženim.
Biskup je pri kraju homilije zaželio da „naša granica u Istri i sve druge naše granice neka ne budu utvrđene obrambene granice pred neprijateljima, već neka budu protočne granice na igralištima, i neka nas u svim našim međusobnim susretima i kontaktima vodi Mudrost, koja je 'kraj Stvoritelja bila u radosti, iz dana u dan, igrajući pred njim sve vrijeme: igrala se po tlu njegove zemlje, i njezina su radost djeca čovjekova.'
Na misnom slavlju, uz brojne druge hodočasnike, sudjelovali su i predstavnici mjesta gdje su održani prethodni susreti, svi su oni sudjelovali u simboličnom prinosu darova.
Misi su nazočili i predstavnici civilnih vlasti: u ime župana Istarske županije pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica, saborski zastupnik i gradonačelnik grada Poreča Loris Peršurić, ravnatelj OB Pula Andrej Angelini, gradonačelnik grada Buzeta Damir Kajin, dogradonačelnik grada Pule Bruno Cergnul, načelnik općine Svetvinčenat Dean Perković, načelnik Općine Marčana Predrag Pliško, načelnik Općine Pićan Dean Močinić, gradska vijećnica Poreča Gordana Šušljik te drugi predstavnici kulturnog, političkog, gospodarskog, zdravstvenog, znanstvenog i društvenog života u Istri.
Misu su glazbeno uzveličali Župni zbor Župe sv. Pavla apostola iz Pule pod ravnanjem dr. Andreja Angelinija te uz orguljsku pratnju orguljaša Branka Okmace. Iz Slovenije su nastupili pjevači Cerknog pevskog zbora iz Košane uz instrumentalnu pratnju Urše Krebelj te pod dirigentskom palicom Damjana Morela.
Prije otpusnog blagoslova prigodne zahvale svima koji su dali svoj doprinos u organizaciji događaja, kao i svim hodočasnicima koji su se odazvali na ovaj susret, izrekao je župnik Svetvinčenta vlč. Darko Zgrablić.
Biskupu Štironji su gosti iz Slovenije uručili na dar portret bl. Alojzija Grozdea, a on je po izaslaniku koparsrkom biskupu poslao umjetničku sliku bl. Miroslava Bulešića.
Program nakon mise glazbeno je animirala Klapa Teranke iz Pule te Muška pevačka grupa Hrušiške Fantje iz Slovenije.
U popodnevnim satima, hodočasnici su posjetili Lanišće, mjestu mučeništva bl. Miroslava Bulešića, gdje je nakon drugog svjetskog rata do „krvave krizme“ 24. kolovoza 1947. pastoralno djelovao vlč. Stjepan Cek, svećenik Slovenac. Mnogi su prije Lanišća obišli Vodnjan i tamošnju župnu crkvu sv. Blaža, u kojoj se već duži niz godina čuva oko 300 relikvija svetaca i blaženika iz raznih vremena povijesti Crkve.(G. Krizman)