O ogromnom problemu bespravne gradnje u Istri, a prije zajedničkog obilaska bespravno sagrađenih objekata, istarski župan Boris Miletić i ravnateljica Natura Histrice Silvia Buttignoni obratili su se novinarima na lokaciji blizu Mandriola na Vodnjanštini.
Silvia Buttignoni kazala je da je, prema njenim procjenama, 50.000 ilegalnih objekata na području Istre, od Umaga, i Rovinja, do Fažane, Vodnjana... Na Vodnjanštini, dodala je, u bespravnoj gradnji prednjače Slovenci, ali ima i Talijana, Austrijanaca.
Župan Miletić kazao je: "Nama ne bi na pamet palo bespravno graditi pored Bleda, a mi ovdje gledamo na nacionalni park Brijuni".
Natura Histrica je podignula 20-ak kaznenih prijava, navodno su podignute optužnice, ali, veli njena ravnateljica, sve to ide jako sporo; u međuvremenu je već podignuto 200 do 300 novih bespravnih objekata.
- Poslali smo jako puno prijava državnom inspektoratu, no od njih nažalost nije bilo ništa. Preostalo nam je podizanje kaznenih prijava. To je jedino što nam je preostalo. Možda će netko snositi odgovornost i bar 20-30 dana završiti u zatvoru, kazala je Buttignoni.
- Grade se montažni objekti, ali i male i velike kuće, betonski temelji, bazeni....To je ekocid! Uništavaju se staništa, nema više vrsta, fragmentira se prostor, a pored toga, uz svaku ilegalnu gradnju treba cesta, voda, struja, kanalizacija, rasvjeta. Tome nema kraja. Sve će biti u betonu, to si definitivno ne smijemo dozvoliti, da nam se predivna zemlja pretvori u beton. Gdje god jer šuma, evo gradnje i smeća, koje nerijetko završava u jamama i dolinama. Ne samo da gradnja narušava izgled Istre, već smeće ide u zemlju, a kako smo na krškom tlu, sve to jedemo ili pijemo, ili odmah ili za par mjesec. To je veliki problem, kaže ona.
Župan Miletić je na novinarsko pitanje zašto je tek sada tako glasno ustao protiv bespravne gradnje, a ne dok je bio predsjednik IDS-a i gradonačelnik Pule rekao da to "nema veze s politikom i da je bespravna gradnja nadstranačko pitanje.
Na naše insistiranje o Miletićevoj odgovornosti, budući da je godinama s pozicije čelnika vladajuće istarske stranke bitno šutio o bespravnoj gradnji, on je ponovio da ovaj problem nadilazi bilo koje stranačko pitanje.
Zatim smo ga podsjetili da je njegov pročelnik Ezio Pinzan bespravno gradio, a da on pritom nije strogo reagirao protiv njega.
- Čovjek je uklonio taj objekt. To je jedinstven primjer u Hrvatskoj. On nije bespravno gradio. To je njegova supruga naslijedila od svojih roditelja, nemoj to stavljati u isti koš. To je svijetli primjer, čovjek je uvidio da to nije u redu i taj je objekt uklonio, iako su sva rješenja bila izvršna i pravomoćna, rekao je Miletić.
Novinar ga je zatim podsjetio da taj objekt nije postojao prije 2011., a ni 2014. te da su objekt izgradili.
- Vi možete tvrditi što želite, kazao je Miletić, a naš mu novinar uzvratio: "To tvrde orto-foto snimke Geoportala".
- On tada nije ni radio u Istarskoj županiji. Naslijeđena imovina i njegov stručni rad na mjestu pročelnika za poljoprivredu nemaju jedno s drugim veze, ali on kao moralna i odgovorna osoba uklonio je objekt. Neka tako naprave drugi, bit će nam svima bolje, rekao je župan.
On je u nastavku kazao: "Mi kao lokalna samouprava imamo vezane ruke; kad bi nam Državni inspektorat prenio ovlasti ili sam reagirao, problem bi se riješio". Komunalni redari ne mogu uklanjati fiksne bespravne objekte, a nešto su, veli Miletić, počeli raditi na uklanjanju mobilnih kamp objekata. S druge strane, bespravna gradnja umanjuje vrijednost građevinskog zemljišta".
- Kako zaustaviti ovu pošast? Ovo je napad na naš teritorij, na naš poluotok. Treba promijeniti zakonsku regulativu u smislu kažnjavanja. Kada bi kazne bile puno, puno veće, kada bi onaj tko bespravno gradi završio u zatvoru, a objekt bio srušen, to bi bila dobra poruka drugima da to ubuduće više ne čine. Vjerujem da premijer Plenkovići novi resorni ministar Branko Bačić mogu ovome stati na kraj, kazao je župan, koji je premijeru uručio materijal Nature Histrica za nedavna otvaranja pulske bolnice.