Politika i društvo

KOALICIJA "ZA BOLJU HRVATSKU"

Udruženi IDS, Fokus, Reformisti i PGS osudili "igranje" sa sucima, izbor Turudića za glavnom državnog odvjetnika i Lex AP

Prijedlozi naše koalicije idu u pravcu boljeg materijalnog položaja sudaca i kompletno pravosuđa, u pravcu skraćivanja rokova rasprava i kontinuiteta rasprava jer smo svjedoci da od istražnih postupaka do podizanja optužnica prolazi toliko vremena da javnost više i ne zna o kojim se kaznenim djelima uopće radi i što je uopće predmet tog sudovanja te predlažemo da se glavni državni odvjetnik bira u Saboru dvotrećinskom većinom, naveli su predsjednici stranaka okupljenih u koaliciju "Za bolju Hrvatsku"


 
8 min
Sandra Zrinić Terlević
Davor Nađi, Dalibor Paus, Radimir Čačić i Darijo Vasilić

Prijedlozi naše koalicije idu u pravcu boljeg materijalnog položaja sudaca i kompletno pravosuđa, u pravcu skraćivanja rokova rasprava i kontinuiteta rasprava jer smo svjedoci da od istražnih postupaka do podizanja optužnica prolazi toliko vremena da javnost više i ne zna o kojim se kaznenim djelima uopće radi i što je uopće predmet tog sudovanja te predlažemo da se glavni državni odvjetnik bira u Saboru dvotrećinskom većinom, naveli su predsjednici stranaka okupljenih u koaliciju "Za bolju Hrvatsku"

Na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu IDS-a u Puli koalicije "Za bolju Hrvatsku" koju čine Fokus, Istarski demokratski sabor, Narodna stranka - Reformisti i Primorsko-goranski savez, naglasak je bio na stanju u pravosuđu, konkretno "bijelom štrajku" sudaca, Ivanu Turudiću kao Vladinom kandidatu za novog glavnog državnog odvjetnika te "Lexu AP", odnosno dijelu Kaznenog zakona kojim bi se kažnjavala objava informacija iz istraga, kako onog tko otkriva informacije, tako i novinara koji ih prenose.

- Što se tiče stanja u pravosuđu, zanimljivo je kako se pokušava prebaciti problem pravosuđa, nepovjerenje građana u pravosuđe i sporost procesa na djelatnike koji rade u tom sustavu. Krivci za to što ne funkcionira sustav su oni koji njime upravljaju, prije svega Ministarstvo i Vlada, i zakonodavac koji je postavio takve okvire, rekao je predsjednik IDS-a Dalibor Paus.

Turudić ima previše tereta koji nosi iz prošlosti

Osvrnuo se i na "bijeli štrajk" sudaca i ustvrdio da se trenutno uređuju koeficijenti za 240 tisuća službenika i namještenika u državnom i javnom sustavu, a da pravosudnih dužnosnika ima nešto manje od 2.000 što govori da financijskih sredstava za povećanja plaća i materijalnih uvjeta sudaca i ostalih pravosudnih dužnosnika ima, ali ne postoji politička volja da se to riješi.

- Na nama je da zaključimo zašto ne postoji politička volja da se taj sustav konačno uredi. Važno je reći da ne možete u sustavu uređivati jedan dio, a to su državni službenici i namještenici, a ne istovremeno i drugi dio, a to su sudski dužnosnici. Bilo je dovoljno vremena od štrajka i prvih razgovora sudaca s Vladom da se to uredi i 'isporuči' što je obećano, a to je indeksacija plaća svih pravosudnih dužnosnika da nema više disbalansa u sustavu, rezimirao je Paus.

Dalibor Paus, predsjednik IDS-a

Govoreći o Turudiću, ali ne želeći ulaziti u njegove stručne kompetencije, ustvrdio je da on, s teretom koji nosi iza sebe - aferama i slučajevima iz zadnjih desetak, petnaest godina - ne ulijeva povjerenje građana u taj sustav.

- Kada dodamo da je premijer onaj koji ga predlaže i koji ga bira, a sve ovo između je igrokaz za javnost, onda imenovanje Turudića za državnog odvjetnika ne daje povjerenje građanima da imamo neovisno sudstvo. Nužno je graditi to povjerenje, a ne narušavati ga, što će se i dobiti ovim izborom, rekao je Paus.

Predsjednik stranke Fokus Davor Nađi nadovezao se i rekao da HDZ vrši nasilan napad na kompletnu pravnu državu.

- Imamo situaciju nefunkcionirajućeg pravosuđa, situaciju katastrofalno lošeg odabira glavnog državnog odvjetnika i imamo situaciju da se donosi tzv. Lex AP kojim se nastoji ušutkati medije. To je cijeli jedan paket koji dalje narušava funkcioniranje pravne države u Hrvatskoj i narušava povjerenje građana u pravnu državu. To je za funkcioniranje građana, medija, ustanova pa i za privlačenje investitora, jedna jako loša situacija u kojoj smo se našli. Turudić je, nadalje, jasno rekao da je obilježen HDZ-om, svi znamo da je njihov čovjek pa ne možemo očekivati da će biti nepristran u tim postupcima i da će ti procesi biti transparentno, pošteno i pravedno vođeni, kao što bi trebali biti. Vlada je time narušila povjerenje građana u instituciju državnog odvjetništva. Lex AP dodaje alat više za narušavanje tog povjerenja i korak nazad i po pitanju slobodne medija i kvalitete demokracije u Hrvatskoj, rekao je Nađi.

Obećanja ministra ne obvezuju premijera?

Radimir Čačić, predsjednik stranke Reformisti, reagirao je na, kako kaže, tri važne poruke koje HDZ-ova Vlada šalje hrvatskim građanima.

- Očito je da HDZ potvrđuje činjenicu da ne želi Hrvatsku kao funkcionirajuću pravnu državu, ne želi pravnu državu pod kontrolom slobodnih medija i ne želi funkcionirajuće pravne institucije. Lex AP jasno šalje poruku da nema informacija o potencijalnim kaznenim djelima. Tu je, gledajući trajanje procesa, riječ o najmanje dvije do tri godine, drugim riječima ne postoji kontrola javnosti nad potencijalnim kaznenim djelima, rekao je Čačić.

Radimir Čačić

Govoreći o sudstvu, stvari su, kaže, potpuno jasne, jer je premijer Andrej Plenković rekao da "obvezujuće riječi ministra ne vrijede za Vladu".

- Drugim riječima, Plenković kao da kaže "ja sam država, ja sam vlada, ja nisam rekao i ne postoji obveza". Međutim, 28. ožujka službeno je objavljeno da je ministar potvrdio u razgovorima s predsjednikom Vrhovnog suda da će u okviru šest mjeseci biti donesen zakonski okvir koji će garantirati neku formu indeksacije, odnosno realne parametre i učiniti sudstvo u tom neovisno o volji premijera i izvršne vlasti. To je Plenković sada jasno rekao da odbija i da riječi ministra i obveze koje je ministar preuzeo ne obvezuju Vladu. Čini mi se da je to ostalo nedovoljno primijećeno u javnosti, naglasio je Čačić i dodao da su Plenković i "sedam patuljaka", odabrali Turudića, sa svim onime što on nosi, kojeg je čak i USKOK, dok se u javnosti to još može vidjeti, ocrtao i etiketirao kao potencijalno koruptivnog čovjeka.

- Tog Turudića će izabrati HDZ-ova većina, a u kojoj su i dva USKOK-ova okrivljenika. Da li je to moguće - većina u Saboru su 76 glasova, od kojih i ova dva okrivljenika koji će izglasati glavnog državnog odvjetnika. Pa u kojoj državi mi živimo? Ako je to ono što će garantirati da imamo funkcionirajuću pravnu državu, jadna nam je država, rekao je Čačić i naglasio da će to pitanje otvoriti upravo ova koalicija.

Iznio je i prijedlog da se glavni državni odvjetnici moraju birati u Saboru, ne HDZ-ovom većinom, već nekom razinom suglasnosti svih političkih snaga, primjerice s dvije trećine glasova, kao i za predsjednika Vrhovnog suda.

- To je naravno odbijeno. Drago mi je da i druge stranke o tome sada govore i da su prihvatile našu inicijativu. Međutim, to je odbijeno jer se želi model ' ja predlažem, ja biram' i nakon toga ćemo vidjeti što će se dogoditi, rezimirao je Čačić.

Uskočki predmeti moraju se rješavati u kontinuitetu

U konačnici o svemu je govorio i Darijo Vasilić, predsjednik PGS-a, te istaknuo da je pravosuđe rak-rana hrvatskog društva i da u te institucije građani nemaju povjerenja.

- Vjerojatno su najveći problemi u segmentu kaznenog prava. I zato, kada je riječ o lex AP-u, smatramo da se radi o žestokom udaru na slobodu medija, slobodu govora i na građanska prava i slobode. Iako je bilo predloženo da su svi oni koji odaju podatke iz istrage, ali i novinare koji te podatke objavljuju, kazneno odgovorni, pritisak javnosti doveo je do toga da Vlada izmjeni prijedlog Kaznenog zakon i članka 307. i da ipak idu u smjeru da se to ne primjenjuje ako su ti podaci pretežito od javnog interesa i da se to ne odnosi na novinare ako ih objave. To je značajni napredak u odnosu na izvorni prijedlog, ali su još dovoljno loši da se takva kategorija kaznenih dijela uopće uvodi u hrvatsko kazneno zakonodavstvo. Prijedlozi naše koalicije idu u pravcu boljeg materijalnog položaja sudaca i kompletnog pravosuđa, u pravcu skraćivanja rokova rasprava i kontinuiteta rasprava jer smo svjedoci da od istražnih postupaka do podizanja optužnica prolazi toliko vremena da javnost više i ne zna on kojim se kaznenim djelima uopće radi i što je uopće predmet tog sudovanja te predlažemo da se glavni državni odvjetnik bira u Saboru dvotrećinskom većinom i zagovaramo slobodu medija, zaključio je Vasilić.

Čačić je u konačnici, odgovarajući na pitanja novinara, ustvrdio da sadašnjim određivanjem plaća i drugih materijalnih prava sudaca oni nisu učinjeni neovisnima od izvršne vlasti i u potpunosti ovise o dobroj volji premijera, Vlade i ministra, a tu izmjenu upravo sada suci i traže. Također, kao drugi dio, ustvrdio je da ova Vlada ne želi prihvatiti prijedlog koji su dali kao Reformisti a potom i kao koalicija, da se izmjena i dopuna zakona o kaznenom postupku odredi da Vrhovni sud ne može u kaznenim postupcima u beskonačnost vraćati one spise, odluke, o kojima ne želi odlučiti i da se Uskočki predmeti od posebnog interesa za javnost moraju rješavati u kontinuitetu. Time bi se gornja granica trajanja svih postupaka dovela do tri godine, umjesto 13 ili više. 

- I dok je unatrag godinu dana usvojen naš prijedlog da Vrhovni sud ne može unedogled vraćati predmete, dok drugi dio Vlada ne želi prihvatiti. Upitajte se zašto, rezimirao je Čačić.

Flego će biti kandidat za Europski parlament

Upitan jesu li već s koalicijskim partnerima sastavljali liste za predstojeće izbore, predsjednik IDS-a Dalibor Paus odgovorio je da nisu. Na pitanje znaju li svog kandidata za Europski parlament i hoće li to biti Valter Flego, dosadašnji europarlamentarac, odgovorio je potvrdno.

- Uvjeren sam da će to biti on, ali službeno mora proći sve instance i odluke, odgovorio je Paus.

Na pitanje hoće li pak podržati Zorana Milanovića za kandidata za predsjednika RH, također je odgovorio da je još prerano o tome govoriti.

-  Puno puta sam govorio koji su uvjeti da kandidat za predsjednika dobije našu podršku. Znaju se ovlasti predsjednika prema Ustavu: vanjska politika, da vodi računa o funkcioniranju sustav i o vojsci. Vidjet ćemo što je napravio po tom pitanju pa ćemo tada donijeti i odluku o našoj podršci, odgovorio je Paus.

O suradnji s novom strankom Republika i Damirom Vanđelićem kaže da o tome još nisu razgovarali te da nije razgovarao s Vanđelićem otkad je osnovana stranka Republika.

- U nekoliko smo navrata razgovarali, ali ranije, ne otkad je osnovao stranku. Mislim da ta suradnja trenutno nije opcija, ali vidjet ćemo. Jesmo otvoreni za sve, ali treba vidjeti tko što nosi. Malo je neobično razgovarati s ideološki neobojanim strankama, jer ne znate gdje ste i u kojem smjeru idete, zaključio je Paus.   


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.