Pulski Možemo je uoči današnje sjednice pulskog Gradskog vijeća uputio poduže priopćenje medijima u kojem ističu otvorene sumnje da bi se s dnevnog reda mogao maknuti prijedlog Odluke o dodjeli Povelje Grada Pule za 2023. Građanskoj inicijativi za Lungomare.
Možemovci se pitaju "hoće li predsjednica Gradskog vijeća Marija Marković Nikolovski zbog političkog pritiska od strane Filipa Zoričića i vlastite neprincipijelnosti zloupotrijebiti svoju poziciju kako bi provela gradonačelnikov plan i maknuti navedenu točku s dnevnog reda?"
Nazvali smo predsjednicu Gradskog vijeća Marija Marković Nikolovski koja opovrgnula navode o micanju te točke s dnevnog reda.
- Ne dolazi u obzir. Vijećnici će večeras odlučivati o tome, poručila je kratko predsjednica Gradskog vijeća.
U nastavku pročitajte priopćenje iz Možemo!
Na današnjoj 24. sjednici Gradskog vijeća na dnevnom redu naći će se prijedlog Odluke o dodjeli Povelje Grada Pule za 2023. Građanskoj inicijativi za Lungomare.
Postavlja se pitanje hoće li predsjednica Gradskog vijeća Marija Marković Nikolovski zbog političkog pritiska od strane Filipa Zoričića i vlastite neprincipijelnosti zloupotrijebiti svoju poziciju kako bi provela gradonačelnikov plan i maknuti navedenu točku s dnevnog reda.
Ukoliko se to dogodi, za više od 11.000 Puležana i Puležanki koji su svojim potpisom i glasanjem podržali provedbu prvog referenduma u povijesti Pule bit će to još jedna u nizu političkih pljuski u lice od strane vladajućih vijećnica i vijećnika Gradskog vijeća na čelu s predsjednicom Marijom Marković Nikolovski.
Odbor za dodjelu nagrada, kao jedini ovlašteni predlagatelj sukladno čl.9. Odluke o dodjeli nagrada, priznanja i počasti Grada Pule, predložio je Inicijativu. Nakon odluke Odbora o izboru Inicijative, predsjednica Marija Marković-Nikolovski sazvala je izvanrednu sjednicu radi navodnih naknadno utvrđenih formalnopravnih poteškoća. Do tada je sve bilo u redu i stručne službe su do tada uredno prisustvovale svim sjednicama tog Odbora i nisu imale nikakvih primjedbi.
Ako do navedene izmjene dnevnog reda dođe, pravno obrazloženje bit će da Inicijativa nema formalno-pravni legitimitet udruge i da ne postoji ugovor o ortaštvu u pisanom obliku. Obje tvrdnje su pogrešne što je lako uočljivo jednostavnim čitanjem dva zakona.
Prvi je Zakon o udrugama koji razlikuje udruge s pravnom osobnosti i udruge bez pravne osobnosti. Naime, po čl.5. Zakona o udrugama, udruga stječe pravnu osobnost danom upisa u Registar udruga Republike Hrvatske, s tim da se, shodno čl.1.st.3. Zakona o udrugama, na udruge koje nemaju svojstvo pravne osobe na odgovarajući način primjenjuju propisi koji se odnose na ortaštvo, dakle u tom slučaju Zakon o obveznim odnosima. Hoće li se udruga registrirati, i time steći svojstvo pravne osobe, ovisi isključivo o volji osnivača.
Prema tome, zakonodavac je jasan i nedvosmislen po pitanju postojanja udruga bez pravne osobnosti.
Drugi zakon je spomenuti Zakon o obveznim odnosima koji regulira ugovor o ortaštvu na koji se poziva gradska služba. Pravnici Grada tvrde kako taj ugovor mora biti u pisanom obliku, ali zakon nedvojbeno kaže da se radi o neformalnom ugovoru i može se sklopiti i usmeno i u pisanom obliku. Zakon o obveznim odnosima nigdje ne propisuje pisani oblik, a za tamo gdje je propisan pisani oblik to mora biti izričito navedeno (ugovor o građenju, ugovor o kupoprodaji nekretnine, ugovor o trgovinskom zastupanju itd.). Štoviše, Inicijativa za Lungomare kao udruga bez pravne osobnosti ima svoju web stranicu na kojoj sve piše, a postoji i službena Odluka o osnivanju organizacijskog odbora iz svibnja 2022.g. koju Grad Pula i stručne službe imaju u svom posjedu jer im je dostavljena više puta.
Dakle, i ovdje je stvar kristalno jasna i studentu prve godine prava.
Djelovanje Inicijative je općepoznato u Puli zbog njihovog javnog djelovanja i medijskih istupa. Organizirali su tribinu na kojoj je sudjelovao i sam gradonačelnik Zoričić te pročelnica Bulian, održali su niz presica za medije te aktivno poduzimali pravne radnje prema institucijama što je u konačnici i rezultiralo djelovanjem tih institucija poput primjerice ŽDO Pula koji je pokrenuo povrat šume na Lungomare. Inicijativa je čak i tužitelj u jednom upravnom sporu! Nedvojbeno postoji udružena grupa građana (udruga!) koja djeluje na području Grada Pule, koja komunicira s nadležnim institucijama i koja jedinstveno istupa u javnost.
Tijekom sjednica Odbora za dodjelu nagrada i Odbora za Statut jasno su otklonjeni svi argumenti kojima gradska vlast želi oduzeti zasluženu Povelju iz ruku Inicijative.
Makne li gradska vlast zaista glasanje o dodjeli nagrade građanima koji brane svoj grad, to će biti još jedan dokaz kako gradonačelnik nema političke hrabrosti odati priznanje onima s kojima se ne slaže."