Šok i nevjerica zavladali su među žiteljima Rovinja kada su uočili da je Valalta u Rovinju svoj naturistički kamp ogradila ni više ni manje nego žilet žicom!
Od koga se to oni ograđuju? Koga se boje? Treba li to Istri u 21. stoljeću?, pitaju se mještani. Pogotovo u kontekstu velike bure koja se digla 2015. godine kada je Slovenija žilet žicu razvlačila na granici s Hrvatskom uz objašnjenjem da brane Schengenski prostor od navale izbjeglica.
Doduše, slovenska je vlast koristila neutralan termin "tehničke prepreke" za žilet žicu koja je postala simbol isključenosti i okupacije.
Ilustracija Foto Pixsell
Zbog negodovanja, dio je kasnije i zamijenila humanijom metalnom panelnom ogradom. Zato je itekako opravdano pitanje što to treba Istri, Rovinju, cijeloj Hrvatskoj da se jedan turistički resort ograđuje bodljikavom žicom? Nije li bilo prihvatljivijeg načina? Je li to turizam kakvom težimo?
Inače, riječ je o području o kojem je Istra24 ranije pisala na kojeg se tvrtka Valalta nezakonito proširila i ogradila kamp i na kojem je nezakonito godinama poslovala da bi naknadno tražila izmjene u prostornom planu.
Iz Valalte stigao odgovor Čuvarske službe!
Štoviše, IDS-ovi borci protiv divlje gradnje i legalizacije bespravnih objekata posve su izignorirali činjenicu o tom Valaltinom građevinskom i osvajačkom pothvatu. Zašto? Odgovor vjerojatno leži u činjenici što je Davorin Flego, jedan od čelnika tvrtke, bio na čelu rovinjskog Gradskog vijeća, dok je njegov šogor Ivan Begić, desetljećima na čelu najmoćnijeg rovinjskog gradskog odjela za prostorno planiranje. I to je dovoljno da Valalta već 30 godina u Rovinju radi što poželi pa i da rasteže bodljikavu žicu bez ikakve reakcije nadležnih.
Zamoljeni za komentar zašto su se odlučili baš za takav način ograđivanja i jesu li tražili od Grada Rovinja suglasnost ili mišljenje, odgovor smo dobili od – Čuvarske službe Valalte!
"U svrhu kategorizacije za objekte iz skupine 'kampovi' moraju biti zadovoljeni uvjeti propisani Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti i Pravilnikom o razvrstavanju i kategorizaciji ugostiteljskih objekata iz skupine kampovi, glasi odgovor Valalte.
U nastavku citiraju Članak 35. tog Pravilnika navodeći 'da bi objekt bio razvrstan u vrstu Kamp, moraju biti ispunjeni minimalni uvjeti i uvjeti za najnižu kategoriju iz Priloga 1.'.
- Navedeni uvjeti nisu opcionalni, nego se radi o strogim zakonskim uvjetima za razvrstavanje i kategorizaciju. Jedan od uvjeta je ograda oko cijelog objekta (kampa), a može biti prirodna ili postavljena s time da nije određena vrsta, niti se traži suglasnost Grada za takvo ograđivanje. S obzirom da je naš kamp zadovoljio sve stroge zakonske uvjete, razvrstani smo u kategoriju kampa. Naglašavamo da su samo pojedini dijelovi gornjeg dijela ograde zaštićeni bodljikavom žicom, i to isključivo radi sigurnosti, ističu u Valalti.
Među ostalim nagalašavaju kako je odluka da se pojedini dijelovi dodatno zaštite rezultat učestalih provalnih krađa.
- Odabrana vrsta žice onemogućava laku provalu u kamp i oštećenje i rezanje slabijih žica, što pridonosi sigurnosti gostiju kampa i njihove imovine. Također, kamp prikolice, kamperi, šatori i brodovi ostaju i tijekom zimskog perioda u kampu na čuvanju. Ujedno ti dijelovi ograde nisu direktno dostupni gostima te svi gosti kampa koriste ulaznu recepciju za ulaz i izlaz. Dakle, nismo imali slučaj bilo kakvih ozljeda gostiju na dijelovima zaštićenim opisanom ogradom/žicom“, kažu u svom odgovoru i tek za kraj napominju "da je kamp od grada udaljen pet kilometara te da zbog toga niti građani koji generalno borave u gradu Rovinju nisu izloženi opasnosti od ozljeda“.
Župan Miletić:'Radi se o sigurnosti gostiju kampa'
Po njima je dakle, sve ok i prihvatljivo, a ništa sporno u žilet žici ne vide niti čelni čovjek Grada Rovinja Marko Paliaga, niti istarski župan Boris Miletić koji su svoje odgovore, gotovo smo posve sigurni, koordinirali s Valaltom.
Paliaga tako kaže da „Naturistički kamp Valalta iz sigurnosnih razloga kontrole broja korisnika posjeduje koncesiju kojom se dopušta ograđivanje plaža za nudiste".
Marko Paliaga
-Takve vrste koncesija, kojih je u Hrvatskoj trenutno 18, izdaju Županije, a u slučaju Valalte, ista je važeća od 2013. do 2033. godine, prebacio je Paliaga lopticu na Županiju.
Istarski župan Boris Miletić također pomirljivo prihvaća cijelu ovu situaciju, iako je, valja podsjetiti, kao predvodnik istarskih političara, uz bok Valtera Flega i tada eurozastupnika Ivana Jakovčića, ranije oštro osudio postavljanje bodljikave žice na granici sa Slovenijom uz apel za njezino što hitnije uklanjanje.
"Žica predstavlja i fizičko razdvajanje naših građana i u mentalitetu našeg čovjeka ona je u potpunosti neprihvatljiva", govorio je tada Miletić. No, priča je u slučaju Valalte ipak malo drugačija, odnosno tolerantnija.
Boris Miletić
"Kao prvo želim istaknuti da sam protiv svih barijera, ograda, žilet-žica i slično. No, u ovom konkretnom slučaju, radi se o pitanju sigurnosti gostiju kampa te sprečavanju kaznenih dijela. Pritom, bitno je naglasiti da je upravo percepcija sigurnosti jedan od glavnih motiva dolaska turista u Istru", stava je sada župan Miletić.
Ako je tome tako, ako takve "sigurnosne mjere" prolaze Valalti, pitanje je što to ne bi i drugi učinili, pa da se tako bodljikavom žicom ogradi Punta Verudela ili, pak, kamp Stoja, Stupice, pa potom i Runke? Pa zašto ne bi i Maslinica u Rapcu na identičan način "zaštitila" svoje goste i njihovu imovinu, a tko zna, možda jednog dana krene i struja kroz žicu, čime bi stupanj zaštite zasigurno bio još i veći.
Tko zna, možda u skorijoj budućnosti, kada raja ili kako su to nedavno mediji otkrili da u HEP-u "uz gospodu postoje kmetovi", poželi baš tu na more. U tom slučaju, neka budu spremni i na moguće naoružane čuvare, poput, recimo nekadašnjih turističkih resorta u Dominikanskoj Republici ranih 90-ih godina. Je li to budućnost koja se Istri sprema, ne želimo niti pomišljati!