Za vikend 3. i 4. veljače nepoznati počinitelj je na k.č.338 na Premanturskoj cesti zatrpao lokvu velikim količinama građevinskog otpada. Fotografije i lokaciju dojavili su nam građani koji poznaju lokvu te su uz devastiranu lokvu poslali i fotografije iz 2021. godine gdje se vidi dobro stanje lokve puno vode. Osim toga, građani potvrđuju da je lokva bila puna života od vretenaca, žaba i velikog broja ptica. Na dan devastacije vidjeli su i sivu čaplju (Ardea Cinerea).
Obnova ekosustava ključna je za borbu protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti. Znamo koliko su vlažna staništa važna za očuvanje bioraznolikosti i staništa. No, u praksi svakodnevno svjedočimo sve bahatijem odnosu prema prirodi i okolišu. Nelegalno odlaganje građevinskog otpada u tolikom je zamahu da se pojedinci, privatne i fizičke osobe ne libe ničega.
Slučaj smo prijavili DIRH-u – Inspekciji zaštite prirode i Komunalnom redarstvu budući da se radi o kršenju Zakona o održivom gospodarenju otpada te se nadamo hitnim reakcijama nadležnih službi kako bi se spriječila daljnja devastacija lokve.
Lokve su vlažna područja koja, osim što su slatkovodna staništa mnogih ugroženih vrsta (posebno vodozemaca i gmazova), se nalaze na ž š upravo zbog ljudske djelatnosti i zanemarivanja. Vlažna staništa zbog svoje raznolikosti predstavljaju najveću biološku i krajobraznu vrijednost. Oko 40 posto biljnih i životinjskih vrsta vezano je za vlažna staništa, a istodobno su najugroženija zbog melioracije, isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja vode.
Zanimljivo je da se čestica na kojoj se nalazi lokva u prošlosti koristila kao eksploatacijsko polje za iskop mineralnih sirovina (glinokop) potrebnih za proizvodnju vapna u Tvornici hidratiziranog Vapna Raša. U privatizacijskom vrtlogu završila je u vlasništvu pulske cementare iako se radilo o poljoprivrednom zemljištu. Naime, sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu iz 1991. godine svo poljoprivredno zemljište, koje je na dan stupanja na snagu tog zakona bilo u društvenom vlasništvu, postalo je vlasništvo Republike Hrvatske – navodi se u članku Istra24 iz svibnja 2023. godine.
Nadamo se brzoj reakciji nadležnih kako bi se daljnja devastacija zaustavila, te oštrim sankcijama za počinitelje. Nije poznato koja je budućnost lokve s obzirom na prenamjene u prostornom planu no, zalagat ćemo se da ovo vrijedno vlažno stanište očuva. O stanju lokve obavijestili smo i Javnu ustanovu Natura Histrica koja je pokrenula projekt projekt popisivanja i utvrđivanja stanja lokava na području Istarske županije.