Sport i rekreacija

SP KATAR

HRVATSKA U ČETVRTFINALU: Sjajni golman Livaković spasio Vatrene. Idemo dalje zahvaljujući boljem izvođenju jedanaesteraca

Japanci su pogotkom Maede na poluvremenu vodili 1:0, no "Vatreni" su se vratili golom Perišića u 55. minuti i dočepali se neriješenog rezultata u regularnom dijelu utakmice * Nakon napetih i jalovih produžetaka Hrvatska je obnovila tradiciju iz Rusije te je boljim izvođenjem jedanaesteraca (3:1) došla do teške pobjede koja vodi u četvrtfinale * Strijelci s bijele točke bili su Vlašić, Brozović i Pašalić, dok je Asano pogodio za Japan * Promašili su Livaja te tri igrača protivničke ekipe (Minamino, Mitoma i Yoshida) čije je udarce fantastično obranio Livaković * Hrvatskoj je očito bitan faktor "L": nakon darova Lukakua danas je Livaković bio hrvatski junak * U četvrtfinale Hrvatska će igrati protiv pobjednika večerašnjeg susreta Brazil - Južna Koreja

4 min
HINA

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je u osmini finala boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Japan sa 3-1 (1-1), a sada čeka boljega iz dvoboja Brazila i Južne Koreje.

Nakon 120 minuta bilo je 1-1, poveo je Japan golom Daizena Maede (43), a na 1-1 poravnao je Ivan Perišić (55), Prilikom izvođenja 11-eraca u junaka izrastao Dominik Livaković koji je obranio tri udarca Japanaca.

Dominik Livaković je odveo Hrvatsku u četvrtfinale SP-a obranivši u raspucavanju s bijele-točke čak tri udarca Japanaca, a Zadranin je oživio uspomenu na sugrađanina Danijela Subašića, koji je također udarcima s bijele točke doveo Vatrene do finala.

Hrvatska je odigrala i sedmu utakmicu od zadnjih osam nokaut faze s barem produžecima, a iznimka je samo finale s Francuskom 2018.

Borbena i iscrpljujuća borba s Japancima odlučena je tek penalima, Hrvatska je ušla po treći put u četvrtfinale SP, dok Japanci opet nisu prošli osminu finala. Bila je to utakmica, u kojoj je Hrvatska odigrala vrlo slabo prvo poluvrijeme.

U prvom poluvremenu je hrvatska obrana, začudo, imala daleko veći problem sa ubačajima sa strane i skokom, negoli su to imali na drugoj strani mnogo niži Japanci. Također, vezni red Vatrenih načinio je previše tehničkih pogrešaka, s premalo utrčavanja i sudjelovanja napadača.

U drugom poluvremenu Hrvatska je odigrala puno bolju utakmicu, Japanci su sabijeni na svoju polovicu, no ipak nisu primili i drugi gol. Odluka je stigla tek kod penala, u kojima je Livaković obranio udarce Minamota, Yoshide i Mitoma.

Izbornik  Zlatko Dalić odlučio je dvoboj s Japanom započeti s Bornom Barišićem na lijevom boku umjesto oboljelog Borne Sose, a u vrhu napada je od prve minute Bruno Petković, umjesto Marka Livaje koji je započeo utakmice protiv Kanade i Belgije u grupnoj fazi.

Prvu šansu su, već u 3. minuti propustili Japanci kada je njihov stoper Tanighuchi skočio najviše u kaznenom prostoru i uputio udarac glavom koji je prošao tik pored vratnice. Hrvatska je uzvratila preko Perišića, koji je uzeo loptu Itu i sjurio se prema vrataru Gondi, koji jedva brani njegov šut.

U 28. minuti Vatreni upućuju čak tri opasna centaršuta, a prilikom jednog od njih Kramarić je zamalo zakasnio ubaciti loptu u praznu mrežu.

U 41. minuti niz pogrešaka u našoj obrani doveo je do velike prilike Japanaca, ali je Kamada iz blizine puca daleko iznad gola. No, nedostatak komunikacije i greške u našoj obrani su se nastavile, a rezultirale su golom Japanaca u 43. minuti. Ubačaj  Doana s lijeve strane hrvatska obrana nije očistila, a lopta je došla do napadača Celtica Maeda, koji iz velike blizine pogađa mrežu.

Hrvatska je u drugo poluvrijeme ušla odlučnije i puno hrabrije, što je urodilo poravnanjem.

U 55. minuti Perišić je izjednačio za svoj 33. gol za Hrvatsku i postao samo jedan od četvorice igrača koji su zabijali na zadnja tri mundijala. Lovren je ubacio jednu dugu loptu, a Perišić je dočekao glavom, te snažno i precizno s dvanaest metara pogodio sami donji lijevi kut vrata.

U 58. minuti Endo odapinje bombu s 20 metara, ali je Livaković odbija u korner, a u 62. minuti na sličan način Gonda brani udarac Modrića. Novoušli Budimir puca potom glavom pored vrata, a malo kasnije isto čini i Pašalić, no oprezna igra u drugom dijelu poluvremena donijela je produžetke.

U 105. minuti Livaković brani opasan udarac Sakaija nakon solo-prodora u jedinoj spomena vrijednoj akciji u prvom produžetku.

U drugom dijelu dodanog vremena su ušli Livaja i Oršić, a u 120. minuti Majer nije uspio pogoditi okvir japanskog gola, pa su pobjednika odlučivali jedanaesterci.

HRVATSKA - JAPAN 4-2 (1-1)

Strijelci: 0-1 Maeda (43), 1-1 Perišić (55)

Penali: Minamino - Livaković brani, 2-1 Vlašić, Mitoma - Livaković brani, 3-1 Brozović, 3-2 Asano, Livaja vratnica, Yoshida - Livaković brani, 4-2 Pašalić

Pred 42.523 gledatelja na stadionu Al Janoub sudio je Amerikanac Elath.

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić - Modrić (Majer 98), Brozović, Kovačić (Vlašić, 98)- Kramarić (Pašalić, 68), Petković (Budimir, 62, Livaja 106), Perišić (Oršić, 105).

JAPAN: Gonda - Tomiyasu, Yoshida, Taniguchi - Ito, Morita (Tanaka, 106), Endo, Nagatomo (Mitoma, 64)- Doan (Minamino, 87), Maeda (Asano, 64), Kamada (Sakai, 75)

Nastavite čitati

Svijet

Washington poslao Ukrajini novi raketni sustav dugog dometa

Predsjednik Joe Biden je upozorio da bi, ako Ukrajina ne uspije, sljedeći korak ruskog predsjednika Vladimira Putina mogao biti izravan napad na saveznike u NATO-u: "Ne bismo imali drugog izbora nego priteći im u pomoć. Baš kao što su naši saveznici u NATO-u pritekli u pomoć nama nakon napada 11. rujna."

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

• Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.