Sport i rekreacija

POČELO 1874.

Planinari obilježavaju 150. godina hrvatskog organiziranog planinarstva - njih više od 40.000

Hrvatski alpinisti izveli su 19 ekspedicijskih uspona na vrhove više od 8000 metara, među kojima i uspješne uspone na najviši vrh svijeta Mount Everest (8848 metara), a također su ispenjali sve najviše vrhove i najzahtjevnije stijene na svim kontinentima


 
2 min
HINA

Hrvatski alpinisti izveli su 19 ekspedicijskih uspona na vrhove više od 8000 metara, među kojima i uspješne uspone na najviši vrh svijeta Mount Everest (8848 metara), a također su ispenjali sve najviše vrhove i najzahtjevnije stijene na svim kontinentima

U 2024. godini obilježava se 150. obljetnica organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, izvijestio je u ponedjeljak Hrvatski planinarski savez (HPS) koji će obljetnicu obilježiti nizom aktivnosti, uključujući i simboličnih 150 izleta u hrvatske planine.

Iz HPS-a ističu kako je organizirano planinarstvo u Hrvatskoj započelo 1874., kada je u Zagrebu osnovano Hrvatsko planinsko društvo (HPD) s ciljem istraživanja dotad nepoznatih planinskih krajeva Hrvatske, čime se Hrvatska uvrstila među prve zemlje svijeta koje su imale svoju nacionalnu planinarsku udrugu.

Potom je 1898. počeo izlaziti časopis Hrvatski planinar, koji izlazi i danas kao jedan od najstarijih časopisa u Hrvatskoj i ujedno je jedan od najstarijih planinarskih časopisa u svijetu.

Hrvatski planinari brinu o više od 6500 kilometara planinarskih putova i 160 planinarskih domova kuća i skloništa. Dodatni sadržaj za planinarenje pružaju planinarske obilaznice, među kojima je najpopularnija Hrvatska planinarska obilaznica sa 158 kontrolnih točaka i šest stupnjeva priznanja

U dugoj povijesti hrvatskog planinarstva posebice su značajne brojne alpinističke ekspedicije u sva svjetska velegorja, uključujući i uspješne ekspedicije na najviše vrhove svijeta, kao i postignuća speleologa koji istražuju bogat podzemni svijet Dinarskoga gorja. 

Hrvatski alpinisti izveli su 19 ekspedicijskih uspona na vrhove više od 8000 metara, među kojima i uspješne uspone na najviši vrh svijeta Mount Everest (8848 metara), a također su ispenjali sve najviše vrhove i najzahtjevnije stijene na svim kontinentima.

Spelelološka djelatnost ima dugu tradiciju i brojna svjetski zapažena postignuća koja predstavljaju temelj za znanstvena i primijenjena istraživanja. Godine 1950.  u Hrvatskom planinarskom savezu osnovana je i Hrvatska gorska služba spašavanja.

Hrvatski planinari brinu o više od 6500 kilometara planinarskih putova i 160 planinarskih domova kuća i skloništa. Dodatni sadržaj za planinarenje pružaju planinarske obilaznice, među kojima je najpopularnija Hrvatska planinarska obilaznica sa 158 kontrolnih točaka i šest stupnjeva priznanja.

Po programima HPS-a svake se godine provede više od stotinu raznovrsnih planinarskih škola. Planinarske izlete, ture i pohode u planinarskim udrugama vode planinarski vodiči školovani u HPS-u po standardima krovne svjetske planinarske i penjačke asocijacije (UIAA).

Planinarsku zajednicu danas čini 340 planinarskih udruga s više od 40.000 članova, udruženih u Hrvatski planinarski savez. 

Najavili su da će u sklopu obilježavanja jubilarne obljetnice, u siječnju i veljači sedmeročlana alpinistička ekspedicija izvesti niz penjačkih uspona u Patagoniji, a u travnju će se održati uspon na Klek kod Ogulina u spomen na susret prije 150 godina kada je na tom mjestu inicirano osnivanje te planinarske udruge. Planinarske udruge članice HPS-a uključit će se u obilježavanje organiziranjem 150 atraktivnih izleta u hrvatske planine u ciklusu "150 izleta za 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj". 


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.