Čelnici zemalja u razvoju BRICS-a i ostalih zemalja koje su pozvane da se pridruže skupini sljedeće godine, raspravljali su u utorak o izraelsko-palestinskom sukobu, no nisu uspjeli dogovoriti zajedničku deklaraciju.
Virtualni razgovor organizirala je Južnoafrička Republika, zemlja koja trenutno predsjeda BRICS-om, a to je bio prvi takav razgovor čelnika skupine otkad je Izrael izvršio invaziju na Gazu u znak odmazde za smrtonosni napad militantne grupe Hamas na Izrael 7. listopada.
BRICS se sastoji od Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike. U kolovozu se skupina složila da će u siječnju primiti Saudijsku Arabiju, Iran, Etiopiju, Egipat, Argentinu i Ujedinjene Arapske Emirate, u potezu čiji je cilj ubrzati njezin pokušaj preustroja svjetskog poretka kojim dominira Zapad i koji smatra zastarjelim.
Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa u utorak je rekao da diplomati nisu imali dovoljno vremena da izrade nacrt deklaracije.
"Pozvali smo sve strane na maksimalnu suzdržanost", rekao je Ramaphosa u svome sažetku raprave. "Potvrdili smo... da se pravedno i trajno rješenje palestinsko-izraelskog sukoba može postići mirnim sredstvima."
Drugi čelnici istaknuli su druge točke u svojim izlaganjima izlaganju.
Argentinski ministar vanjskih poslova Santiago Cafiero rekao je da njegova zemlja priznaje pravo Izraela na "legitimnu samoobranu uz strogo pridržavanje međunarodnog humanitarnog prava", dok se čini da kineski čelnik Xi Jinping pokazuje više simpatije prema Palestincima.
"Ključni uzrok palestinsko-izraelske situacije je činjenica da se pravo palestinskog naroda na državu, njihovo pravo na egzistenciju, i njihovo pravo na povratak, predugo ignorira", rekao je Xi.
Ruski predsjednik Vladimir Putin za krizu je okrivio neuspjeh američke diplomacije na Bliskom istoku.
"Pozivamo na zajedničke napore međunarodne zajednice usmjerene na smirivanje situacije, prekid vatre i nalaženje političkog rješenja palestinsko-izraelskog sukoba. A zemlje BRICS-a... mogle bi odigrati ključnu ulogu u tome", rekao je Putin.