Baštardini i Pravi

NEKOME LUKSUZ, A NEKOME NUŽDA

'IDEM U HOTEL I NOSIM KREVET SA SOBOM!' Mogu li psi i mačke sami otići na odmor? Mogu! U Istri su im dostupni dnevni boravci, resorti, pa čak i dadilje!

Pronašli smo četiri aktivna pansiona s preporukama, a zahvaljujući spretnom rasporedu na sve četiri strane poluotoka, možemo reći da je Istra vrlo dobro pokrivena ovom uslugom. I dok jedni govore okvirno da cijena ovisi o usluzi, drugi je rado oglašavaju. U prosjeku, svoje usluge naplaćuju približno jednako. A, iako djeluje kao puki luksuz, otkrili smo da ovi pansioni kriju i jednu jako toplu priču o kojoj rijetko razmišljamo...


 
7 min
Maja Jokanović
Ilustracija: Pixabay

Pronašli smo četiri aktivna pansiona s preporukama, a zahvaljujući spretnom rasporedu na sve četiri strane poluotoka, možemo reći da je Istra vrlo dobro pokrivena ovom uslugom. I dok jedni govore okvirno da cijena ovisi o usluzi, drugi je rado oglašavaju. U prosjeku, svoje usluge naplaćuju približno jednako. A, iako djeluje kao puki luksuz, otkrili smo da ovi pansioni kriju i jednu jako toplu priču o kojoj rijetko razmišljamo...

Što učiniti kada morate otputovati i niste u mogućnosti sa sobom povesti svog kućnog ljubimca? Kada morate provesti nekoliko dana u bolnici ili zbog povrede niste u mogućnosti voditi psa u dulje šetnje? Što uostalom ako iz bilo kojeg razloga vjerujete da svom psu ili mački privremeno ne možete pružiti brigu koju zaslužuje? Rodbina i prijatelji u često mogu 'uskočiti' tek na sat ili dva, eventualno dan, ali za dugotrajnije čuvanje u pravilu je potrebna veća predanost.

Osim toga, što ako vam posao ne dozvoljava život s ljubimcem, ali biste sve uspjeli kada biste ga mogli odvesti - u dnevni boravak?

U većim gradovima Europe mogućnost dnevnog čuvanja ljubimaca, od pasa i mačaka do ptica i reptila, učestala je pojava, a u državama poput Velike Britanije, iz kojih se tijekom ljetnih mjeseci masovno odlazi na ljetovanja u inozemstvo, biznis otvaranja hotela i pansiona za kućne ljubimce prilično je razgranat. Isto vrijedi i za usluge dadilja za životinje.

Provjerili smo kakva je situacija u Istri, može li se ova vrsta brige i smještaja uopće pronaći i, naravno, koliko ona uopće košta.

Ilustracija Pixabay

„Svoj krevet nosim sa sobom i ničeg se ne bojim"

Od trenutno oglašenih obrta koji pružaju uslugu čuvanja ljubimaca na dnevnoj ili višednevnoj osnovi u Istri, ukupni smo broj telefonskom provjerom sveli na četiri aktivna pansiona s preporukama. Spretan raspored njihovih lokacija na sve četiri strane poluotoka, možemo reći da je Istra zapravo vrlo dobro pokrivena ovom uslugom.

Središte i istok pokriva 'Pet resort' iz Labina, s vrlo dobro organiziranom uslugom čuvanja i šetanja pasa koju, osim u matičnom gradu, nudi i u Pazinu. Ovaj pansion može primiti ukupno 20-ak životinjica, a zahvaljujući posjedovanju neophodnih licenci za terapijski rad s psima, ima i mogućnost brige za životinje s posebnim potrebama te one koji se oporavljaju od kirurških zahvata. U ovom trenutku osposobljeni su samo za čuvanje pasa, ali se u skoroj budućnosti nadaju i aktiviranju boravka za mačke.

Na jugu Istre smještaj u životinjskom hotelu dostupan je na upit i po dogovoru u 'Eco salonu Gaia' za uljepšavanje i skrb o ljubimcima, smještenom u pulskom predgrađu Škatari. Uz pse, ovdje mogu 'odsjesti' i mačke, jednako kao i na Poreštini, gdje se, u hotelu za kućne ljubimce salona Amazona u selu Antonci, nudi poludnevni, dnevni i višednevni smještaj pasa i mačaka, u posebno opremljenim sobicama. Ovaj hotel mogućnost rezervacije smještaja nudi čak i putem online obrasca.

Konačno, na cesti od Lima prema Valalti nalazi se pansion za pse kojeg vodi Miljenko Košara i jedino je takvo mjesto oglašeno na službenim stranicama Grada Rovinja.

Kako smještaj funkcionira, 'gdje će moj pas spavati' i – koliko sve to košta?

Obrti koji nude dugotrajni smještaj, u pravilu su u mogućnosti pružiti i uslugu dnevnog boravka, što podrazumijeva povremeno ili svakodnevno čuvanje pasa  8 do 10 sati.

Osnovni preduvjet za smještaj pasa, u većini je slučajeva da su socijalizirani i da, prije dolaska na dugotrajniji boravak, dođu na upoznavanje. Na ovaj se način djelatnici pansiona imaju priliku upoznati s temperamentom životinje i osmisliti najbolji plan za njen boravak u društvu drugih pasa.

Iako u najvećem broju slučajeva životinje borave zajedno u kućnom okruženju (da, na tepisima, foteljama i parketu!), po želji vlasnika pas može biti smješten i u izdvojeni boks, a s vlasnikom se dogovara neophodan broj dnevnih šetnji.

Odlazak od kuće (pa čak i u hotel) životinjama je stresan, pa se psima nastoje ne mijenjati navike i okružuju se poznatim predmetima -  krevetići se tako donose od kuće, jednako kao i omiljene igračke i dekice, a u pravilu i hrana. Iako svaki pansion nudi mogućnost pripreme obroka uz nadoplatu, preporuka je da se ishrana ne mijenja u odnosu na redovnu, pa se tako na 'check-inu' često kotrljaju i konzerve hrane. U slučajevima oporavka od zahvata, neophodne su jasne upute veterinara.

Prosječno trajanje boravka u smještaju je 10 do 15 dana, i često je u razdobljima ljetnih godišnjih odmora i sezone skijanja. Najkraći boravak u većini pansiona je 3 dana, a najdulji za koji smo saznali - 5 mjeseci.

Foto: Pet resort

Cijena smještaja donekle varira, a pojedini vlasnici nerado govore o fiksnom cjeniku jer cijenu usluge, kažu, diktiraju potrebe pasa. Drugi pak rado pokazuju brojke, a za redovne klijente u cjenik imaju uključen i popust za lojalnost.

Ipak, srednja cijena boravka u višednevnom smještaju trenutno iznosi od 20 do 22 eura dnevno i njome je pokrivena 24-satna briga za ljubimca. Naravno, u slučajevima kada je u paket uključena hrana, cijena je nešto viša.

Dnevni se boravak naplaćuje od 15 do 25 eura, ovisno o tome što sve uključuje i koliko traje, a višemjesečno korištenje ovaj iznos vrlo često snižava.

U nekoliko su nam pansiona pak najavili da se bore s poskupljenjem energenata i da će ove jeseni možda morati dizati svoje cijene.

Dodatne usluge i cijene u ostatku države

- Sat boravka u kraćim čuvanjima kreće se od 5 do 7 eura.

- Hrana se doplaćuje 4 do 6 eura po danu, ovisno o veličini psa.

- Smještaj u boksu najčešće košta kao grupni, ali kod pojedinih 'čuvalica' zna biti i do 30 posto skuplji.

Obrti koji osim čuvanja nude i dodatne usluge (dresure, terapije, šišanja), često će ih u sklopu boravka ponuditi po povoljnijoj cijeni od redovne.

Jednodnevni 'party' (druženje s čoporom, velika šetnja i zabava na psećim poligonima, kupanje i šišanje), ovisno o paketu košta između 30 i 50 eura.

Praćenje psa putem kamere (ako i dalje niste sigurni da je u dobrim rukama), koštat će vas 10-ak eura jednokratno, iako sve više vlasnika pasa kaže kako im 'čuvalice' samoinicijativno i bez doplate povremeno šalju kratke video zapise.

Ukoliko postoji mogućnost, pansion će vam ponuditi  i prijevoz ljubimca. Cijene se određuju po zonama (u većim gradovima) ili po kilometrima za međugradske vožnje.

Što vam donosi mogućnost popusta?

- Više od jednog psa istog vlasnika na smještaju

- Korištenje više od jedne usluge

- Dugotrajno korištenje usluga pansiona

- Smještaj dulji od 30 dana.

U Istri nismo naišli na razliku u cijeni u sezoni ili izvan nje, ali u kontinentalnom dijelu Hrvatske to je, čini se, česta praksa. Potražnja je u ljetnim mjesecima veća zbog odlazaka na more, pa cijena dana tada zna narasti s 20 na čak 35 eura.

Zajedničko dvorište i boksevi pansiona u Istri (foto: Salon Amazona)

'Ja neću u hotel, ja hoću dadilju!“

A za sve one kojima je povremeno čuvanje životinjica draže u nešto intimnijem paketu i u vlastitom domu, dostupan je i 'baby-sitting' pasa i mačaka.

Usluge šetanja, čuvanja ili povremenog hranjenja životinja nude se u većini oglasnika, a vrlo bogatu bazu pronašli smo i na stranici Dadilje.info. Oni koji žele dodatnu provjeru pouzdanosti 'čuvalice' otkrili su nam da u pravilu koriste internetsku stranicu Preporukica.hr koja je puna iskustava dosadašnjih korisnika usluga.

Većina dadilja rado će ljubimca čuvati u domu vlasnika, a oni koji imaju uvjete za čuvanje u vlastitom prostoru, to će naglasiti u oglasu.

Ovisno o razini iskustva, sat čuvanja naplaćuje se 5 eura. Studenti će svoje usluge rado naplatiti euro manje, a kinološki suci, veterinari i studenti veterine, ponekad i euro više.

Nismo egzotični kao neke zemlje

Za razliku pojedinih europskih država u kojima nije neobično pronaći oglase dadilja spremnih na čuvanje zmija i reptila, naše 'čuvalice' kažu da su od 'egzotičnih' zadataka imale eventualno povremeno hranjenje ribica i papiga te ponekog zečića na čuvanju. Vjerujemo da ovo znači i da je u našim kućama manje zmija nego u nekim zemljama.

Za kraj, važno je spomenuti nešto o čemu rijetko razmišljamo. Iako višemjesečno odvajanje od ljubimca mnogima nije razumljivo, priča o hotelima za pse krije i jednu vrlo toplu stranu. Neke se obitelji i osobe koje odlaze 'trbuhom za kruhom' u druge države, od svojih ljubimaca ne moraju razdvojiti samo zahvaljujući postojanju ovakvog smještaja. U nekoliko mjeseci boravka, većina sebi uspije osigurati ono što prilikom selidbe nije moguće – stan u koji smiju useliti životinju, i tada se vraćaju po njih. Pansioni za pse nekada su razlog za 'happy end'.

A, u svim ostalim slučajevima…zaslužili su i ljubimci malo uživanja u hotelu.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.