Politika i društvo

PRIOPĆENJE PULSKOG MOŽEMO!

KAŠTIJUN - Postoji li krizni plan za ljeto 2024.?

Koje mjere Kaštijun odnosno Grad Pula kao većinski vlasnik namjeravaju uvesti u cilju smanjenja količine biootpada i zaustavljanja dovoženja na Kaštijun prekomjernih količina miješanog komunalnog otpada u vršnim mjesecima sezone 2024.?, pitaju se u pulskom Možemo!


 
3 min
Istra24

Koje mjere Kaštijun odnosno Grad Pula kao većinski vlasnik namjeravaju uvesti u cilju smanjenja količine biootpada i zaustavljanja dovoženja na Kaštijun prekomjernih količina miješanog komunalnog otpada u vršnim mjesecima sezone 2024.?, pitaju se u pulskom Možemo!

Županijski centar za gospodarenje otpadom tema je priopćenja kojeg je uputio pulski Možemo!, a u njemu postavljaju pitanja što će ovog ljeta biti s odlagalištem kada se, kao i svake turističke sezone, očekuje prava lavina otpada iz najjačih turističkih središta u Istri. Priopćenje prenosimo u cijelosti.

 

"Sve smo bliži ljetu i istim problemima s Kaštijunom - prevelikim količinama miješanog komunalnog otpada koji ljeti stvara turistička djelatnost, količine koje Kaštijun ne može provariti, te velika količina biootpada u njegovom sastavu. Posljedice su dobro poznate - nesnosni smrad koji svako ljeto guši široko susjedstvo.

 

Kako bi se spriječilo dovoženje prevelikih količina miješanog komunalnog otpada iz najvećih turističkih centara na Kaštijun, prošle godine u travnju proveden je postupak nabave za preuzimanje 3.000 tona rasutog miješanog komunalnog otpada iz Umaga, Poreča i Rovinja u 105 ljetnih dana. Činilo se kao dobra ideja. U postupku nabave javio se samo jedan ponuđač, odnosno zajednica ponuđača CE-ZAR, Metis i Majer transporti, koji su ponudili višu cijenu od procijenjene. Tu jako visoku, lihvarsku cijenu Kaštijun je morao prihvatiti. Odluka o odabiru te zajednice ponuditelja usvojena je 21.7.2023., a ugovor je sklopljen tek 1.9.2023.  

Usluga je realizirana tek u rujnu. S te tri pretovarne stanice rasuti miješani komunalni otpad direktno je odvezen u Varaždin u CE-ZAR-ovo postrojenje  u razdoblju od 6. do 18. rujna. I to ne planiranih 3.000 tona, po 1000 tona iz Rovinja, Poreča i Umaga, već samo ukupno sa sve tri pretvorne stanice 931 tona. Daleko veće količine su iz tih su gradova od lipnja do rujna 2023. završile na Kaštijunu, čak 19.676 tona.

 

Evo i preciznih podataka o količinama MKO-a koje su dospjele na Kaštijun iz ta tri grada od lipnja do rujna 2023.: Poreč 8.508  tona, Rovinj 4.870 tona, Umag 6.298 tona.

 

Iz tih podatka zaključujemo da mjera izravnog zbrinjavanja otpada s pretovarnih stanica u Umagu, Poreču i Rovinju nije bila osobito učinkovita.

 

Cijena koju Kaštijun plaća za izravno zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada u Varaždinu je previsoka i iznosi čak 372,50 eura po toni s PDV-om. Kaštijun je trošak izravnog zbrinjavanja 931 tone otpada platio vrtoglavih 346.715,55 eura s PDV-om. 

Za razliku od toga, zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada na Kaštijunu plaća se 152 eura s PDV-om.

Kako se bliži sezona, sve je izglednije da se neće ostvariti nikakvi pomaci u organizaciji cjelokupnog sustava gospodarenja otpadom.

Nisu izgrađene niti planirane ni sortirnice ni kompostane ili druga postrojenja za obradu bio otpada od strane lokalnih zajednica, što znači da se i dalje očekuju prekomjerne količine miješanog komunalnog otpada s prevelikim udjelom biootpada. 

Stoga ovim putem postavljamo pitanje koje mjere Kaštijun odnosno Grad Pula kao većinski vlasnik namjeravaju uvesti u cilju zaustavljanja dovoženja na Kaštijun prekomjernih količina miješanog komunalnog otpada i smanjenja količine biootpada u njegovom sastavu u vršnim mjesecima sezone 2024? Nadamo se da neće i ove godine čekati rujan kako bi počeli realizirati ugovor o izravnom zbrinjavanju otpada s pretovarnih stanica, jer to će opet biti promašeni, nesvrhoviti trošak.

Sad je pravo vrijeme da Kaštijun predstavi krizni plan za ljeto 2024.", zaključuje Možemo! Pula


Nastavite čitati

Pula
 

NOVI PLAN ZA BIVŠI McDONALD'S Nakon dvije godine pustoši, prostor u Laginjinoj sada se nudi trima stanarima na zajedničko korištenje

Pokušaj komercijalne prenamjene prostora nakon odlaska bivšeg 'stanara' neslavno je propao. Na opetovanim licitacijama, kvadrat se nudio i po 56 kuna, no u Laginjinu 1 nitko nije htio. Grad je tada fokus prebacio na ustanove iz javnog i civilnog sektora, no i ovaj proces prilično je fluidan. Broj novih potencijalnih stanara s jednog je prerastao na tri, njihova odluka još se čeka, a jedan od njih svoj dio prostora, čini se, neće moći završiti tako brzo. Dapače, uređenje bi moglo potrajati do 2026. godine

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.