Radar

1. DIO: ISTINA JE SPORA, ALI DOSTIŽNA

Imamo čuvenu "reviziju". Donosimo pravu istinu o sječi glava na pulskoj Politehnici 2018. godine: "Dok traje - traje"

Iako je tadašnji župan Valter Flego (IDS) javno kazao da je Županija obavijestila nadležne institucije o tobožnjim nezakonitostima za koje je na čelu Politehnike bio odgovoran dekan Davor Mišković, to nije bila istina. U prvom dijelu serijala o Istarskom veleučilištu (nekad Politehnici Pula) po prvi put otkrivamo kakav je uistinu bio nalaz „revizije“, tko ju je izradio, a na kojem se dokumentu zapravo temeljila Miškovićeva smjena, koja su bila njegova očitovanja, što je sve utvrđeno, kao i koji zakon krši i današnja Uprava na čelu s Daglasom Koracom, ali i što na sve kaže tadašnji i sadašnji član Upravnog vijeća te visokoškolske ustanove, Valter Boljunčić (IDS)


 
16 min
Chiara Bilić

Iako je tadašnji župan Valter Flego (IDS) javno kazao da je Županija obavijestila nadležne institucije o tobožnjim nezakonitostima za koje je na čelu Politehnike bio odgovoran dekan Davor Mišković, to nije bila istina. U prvom dijelu serijala o Istarskom veleučilištu (nekad Politehnici Pula) po prvi put otkrivamo kakav je uistinu bio nalaz „revizije“, tko ju je izradio, a na kojem se dokumentu zapravo temeljila Miškovićeva smjena, koja su bila njegova očitovanja, što je sve utvrđeno, kao i koji zakon krši i današnja Uprava na čelu s Daglasom Koracom, ali i što na sve kaže tadašnji i sadašnji član Upravnog vijeća te visokoškolske ustanove, Valter Boljunčić (IDS)

Koncem listopada 2018. godine tadašnji župan Valter Flego (IDS) izjavio je da će Istarska županija nalaz „revizije“ Visoke tehničke škole Politehnika Pula (sada Istarsko veleučilište) proslijediti nadležnim institucijama koje će, citiramo, utvrđivati odgovornost i razmjere kršenja zakona.

No, pet i pol godina kasnije ne da nije utvrđeno nikakvo kršenje zakona, već nikakav nalaz nije ni - koristeći Flegovu terminologiju - proslijeđen. Potvrdila je to za Istru24 Istarska županija.

Flego - nedostupan

- Prema nama dostupnim saznanjima, kaznena prijava nije podnesena, odgovorili su iz Županije na upit Istre24 je li, kako je i najavljeno, išta 'proslijeđeno' nadležnim institucijama.

Na dodatno pitanje zašto, odgovoreno nam je da se moramo obratiti Valteru Flegi, danas europarlamentarcu. S njim, nažalost, nismo uspjeli stupiti u kontakt. Inače uvijek dostupan Flego, ovog se puta nije javljao na naše pozive, a na SMS poruku nije odgovorio.

Istra24 je, međutim, u posjedu te „revizije“. Riječ revizija namjerno stavljamo pod navodnike zato što takav dokument ne postoji. Pulska tvrtka Consultum Komparić je, naime, za Istarsku županiju izradila dokument naslovljen 'Izvješće o činjeničnim nalazima u Politehnici Pula za 2017. godinu'. Već na trećoj stranici tog materijala izrađivač ističe: „Postupci koje smo primijenili ne čine reviziju obavljenu u skladu s Međunarodnim revizijskim standardima ni uvid u skladu s Međunarodnim standardima za angažmane te ne izražavamo nikakvo uvjerenje“.

Uloga Glasa Istre

No, podsjetimo se prvo što se točno događalo ujesen 2018. godine, kada su teške optužbe za nezakoitosti u javnost proturene putem lokalnog dnevnog lista, a nakon čega, očigledno, nije uslijedila nikakva prijava, pa se iz današnjeg kuta gledišta puno lakše može zaključiti da su bile samo paravan, podloga za planiranu smjenu tadašnjeg dekana Davora Miškovića.

Tada župan, danas europarlamentarac Valter Flego odigrao je te 2018. ključnu ulogu na Politehnici

Prvi glas o rezultatima „revizije“, dokumenta koji je naručila Istarska županija, javnost je dobila iz Glasa Istre. Iz članka objavljenog 18. listopada. Tada je novinar i glavni urednik Robert Frank napisao tekst naslovljen „Afera na pulskoj Politehnici: dekan Davor Mišković i predsjednik Upravnog vijeća Branimir Ružojčić sutra će biti smijenjeni?“

Mnoge informacije iznesene u tom članku nisu točne, ali ih iz Županije nitko nije demantirao, i to unatoč tome što autor članka navodi da mu je upravo izvor iz Županije kazao da „revizija“ teško kompromitira dekana Miškovića te da je njegova smjena neizbježna.

Revizor nije tražio smjenu

„(…) gafovi su se nizali do te mjere da je sam revizor zaključio da dekan mora biti obavezno razriješen dužnosti“, piše u tekstu.

To, međutim, nije istina. U izvješću o činjeničnim nalazima u Politehnici Pula za 2017. godinu ne postoji takva, ni iole slična konstatacija, ni formulacija. Dapače. Ernest Komparić, član Uprave tvrtke Consultum Komparić, izdao je, što je i uobičajena procedura kod ovakvih postupaka, „preporuke za otklanjanje slabosti kod Politehnike Pula“.

Istinom su se pokazale riječi o smijeni Davora Miškovića, ali ona je uslijedila deset dana kasnije, a ne sutradan kako je autor teksta implicirao. Dogodila se uz glasno protivljenje kolektiva i studenata Politehnike, čak i velikog dijela javnosti.

Miškovićevo razrješenje i izvanredni otkaz nisu se, sada je jasno, u potpunosti temeljili čak niti na toj "reviziji". Već je tada, može se zaključiti, bilo razvidno da su detektirane nepravilnosti poprilično nedostatne za ikakvu iole argumentiranu sječu glava. Uostalom, jasna je stvar da revizije zapravo služe upravo kako bi se možebitne manjkavosti uočile, a da bi se one potom i ispravile.

Dokument traži autora

Uz reviziju je, naime, izrađen još jedan dokument – „Analiza stanja i poslovanja Politehnike Pula“. Datira na listopad 2018. godine. Materijal nema autora/icu, ali na zaglavlju je navedeno - Upravno vijeće.

Upravno vijeće Politehnike tada su činili trojica predstavnika Županije, Valter Boljunčić, Ticijan Peruško i Daglas Koraca, te Branimir Ružojčić i Radovan Jokić.  

Materijal ima 10 stranica, upravo onoliko koliko isti, već spomenuti autor Glasa Istre u jednom kasnijem komentaru navodi da je imao dokument u kojem revizor taksativno i argumentirano naveo sve brojne utvrđene nepravilnosti. Taj dokument, dakle, nije pisao revizor. Davor Mišković je u tadašnjim izjavama govorio da je Daglas Koraca na sjednici Upravnog vijeća kazao da je tu Analizu pisao on uz pomoć županijskih službi. Ono što danas znamo je da ga zasigurno nije pisalo cijelo Upravno vijeće, zato što je kasnije smijenjen i Ružojčić, Jokić ga nije pisao, a Valter Boljunčić, koji je i danas član tog tijela, za Istru24 je kazao da ga nije pisao niti on.

Minus u poslovanju

To ne znači da u izvješću tvrtke Consultum Komparić nisu navedene neke uočene nepravilnosti. No, isto je tako činjenica da Miškovićeva obrazloženja nisu uzeta u obzir, a da je tek sada, s odmakom vremena, jasnije da su njegove riječi itekako držale vodu.

Najviše je, naime, u javnosti odjeknuo detektiran minus u poslovanju i nenamjenski potrošena sredstva Istarske županije.

Revizori su uočili da je Politehnika rebalansom proračuna za 2017. godinu dobila 407 tisuća kuna od Županije, ali da taj novac nije u cijelosti potrošen kako je to bilo predviđeno. Osim toga, dio financijskih problema uzrokovala su potraživanja od studenata koja nisu naplaćena na vrijeme, a koja su činila 32 posto ukupnih potraživanja. Ustanovljeno je i da se obaveze podmiruju, ali sa zakašnjenjem, odnosno da je 38 posto obaveza starija od dva mjeseca.

Davor Mišković je razriješen rukama predstavnika Županije: Valtera Boljunčića, Daglasa Korace i Ticijana Peruška

Iako nikada nisu prenesena javnosti, niti ih je uvažila Županija, niti su dospjela u čuveni dokument „Analiza stanja i poslovanja Politehnike Pula“, Davor Mišković se očitovao na svaku stavku o nepravilnostima. U svom dopisu Upravnom vijeću, 24. listopada, retorički se pita je li spomenuti dokument politikanski pamflet ili materijal koji za cilj ima unaprjeđenje poslovanja Politehnike. Navodi da je analiza bitno drugačija od revizorskog nalaza, „odnosno da je tendenciozno napisana s ciljem mojeg razrješenja“. Ističe da je nalaz revizije 2015. godine bio „značajno teži od ovogodišnjeg“, ali da se tada krenulo u otklanjanje nedostataka. Pritom Mišković priznaje da je bila njegova greška što onomad nije poslušao savjet revizora i ojačao stručne službe, u ekonomskom i pravnom smislu, te nije smijenio Silvu Vale za koju je revizor smatrao da ne može pratiti planirani razvoj Politehnike, pa stoga nije povećavao broj zaposlenika u stručnim službama.

Izostanak čarolije

Što se tiče nenamjenski potrošenih 470 tisuća kuna, Mišković obrazlaže da je taj novac od Županije odobren u listopadu 2017., ali je na račun stigao u dva dijela, jedan studenom, drugi u prosincu. Nabava je međutim rađena u rujnu, a s obzirom na to da je, naglašava Mišković, osnivač dao usmenu garanciju da će sredstva za potrebe nove akademske godine biti odobrena. No, kako je novac stigao tek kasnije, Politehnika je potrošila sredstva iz drugog izvora, ali su službe, tvrdio je Mišković, na kraju godine knjigovodstveno ispravno zatvorile cijeli postupak.

Za manjak u poslovanju težak 900 tisuća kuna za koji se u „Analizi“ navodi da dekan nije Upravno vijeće upoznao pravovremeno, Mišković je odgovorio da „za instituciju kao što je Politehnika Pula jednostavno postoji minimum potrebitih financijskih sredstava i uz štedljivo poslovanje kao što je naše, a što je vidljivo iz poslovnih knjiga“.

„Ako je prihod sredstava od osnivača i drugih redovitih izvora manji od tog minimuma, onda nema čarolije kojom se manjak u poslovanju može izbrisati“, napisao je Mišković te kasnije kronološki iznio detalje o neuspješnim pokušajima komunikacije sa Županijom, za što kaže da je trebao tada obavijestiti Upravno vijeće, a nije. Sa Županijom je ranije, navodi, sasvim normalno stupao u kontakt, ali je onda taj odnos naprasno prekinut, a njemu na adresu su u razdoblju od travnja do listopada 2018. stizali dopisi dostavljeni s različitih adresa (Župan, kabinet župana, zamjenik župana) koje je Mišković priložio u dopisu kao dokaz da je sadržaj tih dopisa u potpunoj kontradikciji, a ni sam u jednom trenutku nije znao s kim komunicira.

"Budimo realni"

Miškovićeva teza o posljedicama prihoda manjih od minimuma koje izliječiti ne može ni čarolija tek sada, s odmakom vremena, sjedaju na svoje mjesto. Tako je nužno naglasiti da je u vrijeme dekana Miškovića Županija izdvajala znatno manje novca za visokoškolsku ustanovu kojoj je osnivač, nego što to radi sada, kada je na toj poziciji IDS-ovac Daglas Koraca.

Govoreći o smjeni koja je uslijedila i bi li i danas podigao ruku za takav ishod, Valter Boljunčić ističe da je situacija tada bila takva, osnivač je kazao da je izgubio povjerenje u Upravu, a on je bio predstavnik osnivača.

- Rekao sam i tada da ne smatram da je došlo do krivičnog dijela, da je netko od ljudi odgovoran, već da je loše poslovanje, taj nesklad, budimo realni, bio uvjetovan i tadašnjom teškom financijskom situacijom, veli Boljunčić.

Potom naglašava: „I sada se daje poprilično novca, a iskreno nisam siguran koliko će to moći trajati“.

Čarobni štapić

Istra24 je već pisala o čarobnom štapiću koji odjednom izvodi čaroliju koja Županiju posljednjih godina 'tjera' da za Istarsko veleučilište izdvaja sve veće svote. Prema Godišnjem izvješću o izvršenju proračuna Istarske županije, izvršenje proračuna za Istarsko veleučilište za 2021. godinu iznosilo je 8.074.405  kuna, od čega su sredstva Veleučilišta iznosila svega 688.780,17 kuna. Prema istim podacima, ali za 2016. godinu, kada je dekan bio Mišković, ukupna suma je iznosila 6.064.339 kuna, od čega su vlastita sredstva Politehnike iznosila čak 1.641.448,87 kuna! Za dodatnu usporedbu, u 2017., prema izvješću Consultum Komparić, Županija je Politehnici dala 3,8 milijuna kuna.

Svakako će, oni koji prate događanja na političkoj sceni, primijetiti i da gubitak u poslovanju nikad IDS-ovoj vlasti nije bio znak za smjenu bilo koje Uprave. Dovoljno je uzeti za primjer tvrtku Kaštijun koja upravlja istoimenim centrom za gospodarenje otpadom, a koja već godinama grca u gubicima.

Dio revizije i analize tumači i nastavne procese i studijske programe, što nipošto nije bilo tada, niti je sada, u domeni ikoga drugoga doli Agencije za znanost i visoko obrazovanje. To je tada isticao i Valter Boljunčić, a isto je potvrdio i sada.

Nepravilnosti kojih nema

No, čak i da se to uzme u obzir, izvješće nije utvrdilo nikakve nepravilnosti s brojem upisanih studenata/ica.

Istarsko veleučilište od 2020. vodi Daglas Koraca

Unatoč tome, kada smo lani od Istarskog veleučilišta tražili brojku upisanih studenata po godinama, počevši od 2017., odbijen nam je zahtjev. Informaciju smo tražili putem prava na pristup informacijama, a iako su nam zakonski bili dužni odgovoriti, dekan Daglas Koraca odlučio je da to neće učiniti. Odgovoreno nam je tek da je ove akademske godine upisano dvostruko više studenata u odnosu na prethodnu godinu. Tek smo nakon poziva članovima Upravnog vijeća iz redova osnivača, Boljunčiću i Eziju Pinzanu, dobili podatke, ali opet parcijalne. Koraca, naime, ne želi dati brojke koje datiraju prije akademske godine 2018./2019. uz obrazloženje da ne mogu jamčiti za točnost podataka iz tih godina zato što je revizija utvrdila niz „nepravilnosti i nezakonitosti u radu tadašnje uprave“.

No, u reviziji, kao što smo kazali, o tome nema ni slova. Stoga smo o svemu izvijestili i Županiju te ih pitali da nas upute gdje su u reviziji podaci sa spornom brojkom upisanih studenata.

Očekivano, niti od njih nismo dobili smislen odgovor. Iz Županije kažu da Istarsko veleučilište ne navodi da je revizija utvrdila netočan broj studenata.

- Budući da je revizija utvrdila čitav niz nepravilnosti i nezakonitosti, sadašnja Uprava Istarskog veleučilišta dovodi u pitanje sve podatke iz prijašnjeg razdoblja, kažu iz Županije.

Županija podržava sumnje Daglasa Korace

Za početak, dakle, ponovimo, revizija nije utvrdila nikakve nepravilnosti s brojem studenata. Dekan Daglas Koraca proizvoljno, posve na svoju ruku, što očigledno podupiru u Županiji, odlučuje što će dovoditi u pitanje i u što će i koga sumnjati, iako za to nema nikakvih dokaza. Takva bianco podrška ovoj Upravi na čelu s Daglasom Koracom vjerojatno više govori o tome što se točno događalo 2018. godine, nego svi dokumenti zajedno. Na koncu, vidljivo je da mu je dano za pravo da sam sumnja, sudi i presuđuje, bez ikakvih argumenata. Napose, upravo nakon smjene Miškovića, počinje Koracin strelovit uzlet na Politehnici, kasnije Istarskom veleučilištu. Prvo postaje predsjednik Upravnog vijeća, a onda, 2020. godine, i dekan.

Stoga sve upućuje na to da Županija, ovog puta na čelu s Borisom Miletićem, pored zdravih očiju odbija progledati. Štoviše, ludilo debelo financira novcima poreznih obveznika.

Na koncu, ponovimo, čitav niz nezakonitosti, kako ponavljaju i Koraca i Županija, nitko nije prijavio, a Mišković nikada nije pozvan ni na kakvo ispitivanje.

Grijesi se ponavljaju

Uz minus na računu, jedan od razloga zbog kojeg je Mišković bio ekspresno smijenjen je i kršenje Zakona o javnoj nabavi. Politehnika, naime, nije izradila statističko izvješće o javnoj nabavi, niti je ono bilo objavljeno u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN), iako je rok bio 31. ožujak. Isti „grijeh“ počinio je i Daglas Koraca. Istarsko veleučilište također još uvijek nije objavilo statističko izvješće za 2023. godinu, a rok je istekao. Izvješće nije objavljeno niti za 2020. godinu, kada je dekan također bio Koraca.

A kad smo već kod kršenja Zakona o javnoj nabavi, sadašnja Uprava, recimo, ne ažurira svoje registre ugovora, a po zakonu je na to obvezana. Točnije nema upisanog ugovorenog iznosa, ali niti realizacije po pojedinom ugovoru. Osim toga, primjera radi, Plan nabave za 2023. ne odgovara registru ugovora za tu godinu. Tako ispada da se lani na Istarskom veleučilištu nije koristila električna energija ili uredski materijal.

Za sve navedeno Zakon o javnoj nabavi predviđa visoke kazne. Za neobjavljivanje statističkog izvješća i do 13.270 eura za pravnu osobu, u ovom slučaju Istarsko veleučilište.

Pokretanje stegovnog potupka protiv Dijane Drandić

No, Županiju, čini se, ovog puta takvi propusti ne interesiraju. Koliko je ovoj redakciji poznato, na Istarsko veleučilište nije poslana nikakva revizija, kontrola ili išta sličnoga.

Mišković je, kako je i poznato, smijenjen rukama trojice predstavnika Županije. Manje je poznato da je tome, 18. listopada, prethodila sjednica Stručnog vijeća Politehnike. Uz Miškovića, prisutni su bili Vladimir Koroman, Klaudio Tominović, Goran Zgrablić, Sanja Grbac Babić, Tamara Žufić Košara, Boris Blagonić, tadašnji prodekani Ružojčić i Jokić.

Odsutne su bile Dijana Drandić i Silva Vale. Svi članovi dali su podršku Miškoviću te se čak složili da je članak u Glasu Istre tendenciozne naravi i obmanjuje javnost i pritom jednoglasno donijeli zaključak podrške dekanu, a autora članka odlučili prijaviti Hrvatskom novinarskom društvu (HND), koje je kasnije i 'presudilo' u njegovu korist.

Studenti, nastavnici i stručno vijeće Politehnike bili su protiv smjene Miškovića

Na tom je sastanku usvojen i zaključak o pokretanju stegovnog postupka protiv Dijane Drandić i Silve Vale zbog štete ustanovi, osoblju i studentima.

Želja o plaći - ispunjena

Jedna od onih koji su pružale podršku bila je dakle i Sanja Grbac Babić, koja je sada prodekanica za kvalitetu, promidžbu i razvoj i jedna od najbližih suradnica dekana Daglasa Korace. Druga prodekanica, zadužena za nastavu i studente, upravo je Dijana Drandić. O potonjoj su se već ispisali mnogi reci. Ponovimo samo najbitnije: Ona je supruga visokopozicioniranog IDS-ovca Valtera Drandića, bivšeg gradonačelnika Pule i saborskog zastupnika, koji je u ono vrijeme bio i predsjednik županijske Skupštine. Mišković je tada gvorio da je njegova najveća pogreška bilo upravo njezino zapošljavanje te da je uvjeren da bi se sve odvijalo drugačije da joj je pristao dati veću plaću.

Dijana Drandić sada ima dvostruko veću plaću nego u vrijeme kada je dekan bio Mišković.

Od ostalih navedenih profesora, uz još mnoge koji su otišli nakon smjene Miškovića, nitko više ne predaje na Politehnici, odnosno Istarskom veleučilištu (politehnike nema više ni kao smjer). Dolaskom Korace na čelo Upravnog vijeća uslijedilo je dugo razdoblje nestabilnosti, a u kratkom roku, od 2018. do 2020., izmijenila su se čak pet dekana: Mišković, županijska pročelnica Tatjana Matošević, potom Dario Matika, nakon njega Boris Marjanović, a onda, na puni mandat, Daglas Koraca.

Mišković je dobio i izvanredni otkaz, više nije smio niti predavati

Zadaće koje su stajale glave

Valja, međutim, spomenuti da Županija nije instantno krenula u rušenje Miškovića. Flego je 6. rujna Miškoviću poslao nalaz revizije i od njega tek zatražio da postupi sukladno naputku revizora, odnosno da izvrši određene mjere i zadatke kojima bi se uklonile nepravilnosti. Dekan Mišković je sve navedeno imao izvršiti najkasnije do 30. rujna.

Kako su se tog dana vidjeli i uživo, Mišković je Flegi izrazio sumnju u mogućnost da sve zadaće riješi do zadnjeg dana rujna, a s obzirom na to da je bilo riječ o samo 16 radnih dana.

Tek nakon toga, 2. listopada, Flego donosi zaključak u osam točaka, od kojih je prva ta da Mišković u 16 dana nije uspio izvršiti zadane mu zadatke, a Mišković ubrzo biva smijenjen.

Boljunčić govori da je i on svojevremeno bio dekan na pulskom Ekonomskom fakultetu te promjenu u vodećem položaju ne vidi kao nešto problematično.

Opasan IDS-ov protivnik

- I ova (s Miškovićem, op.a.) je mogla proći na manje problematičan način, kaže.

Podsjećamo ga da je Miškoviću mandat ionako isticao 2019. godine te da je on već unaprijed govorio da se neće ponovo kandidirati.

- Istina, rekao je na to Boljunčić.

Mišković pak danas kaže da će mu ova izjava za Istru24 biti posljednji osvrt na temu Politehnike. Njezino osnivanje, obrazlaže, nije bio politički projekt, već projekt Udruge inženjera TECHNE i dvojice Puležana, Karla Bilića i Vinka Jurcana, koji je bio dekan prvih osam godina, dok je Županija rad financirala minimalno. Prvo značajnije miješanje politike, prisjeća se, bilo je postavljanje Luciana Delbianca na funkciju dekana 2008. godine, čime se, veli, IDS riješio opasnog protivnika.

Miškovć ne obrazlaže dalje tu situaciju, no pojašnjena radi, razjasnit ćemo je mi u kratkim crtama: Luciano Delbianco, bivši pulski gradonačelnik i župan, izašao je sredinom ’90-ih iz IDS-a i osnovao vlastitu stranku, IDF. Nije tajna da su ga u IDS-u u to vrijeme smatrali najljućim političkim protivnikom.

"Postali smo zanimljivi"

- Dozvolili su mu da bude dekan, ali mu kasnije pomagali nisu. Škola je dosta dobro živjela od vlastitih sredstava sve do krize 2020., na što se nadovezala dekanova bolest i nažalost smrt krajem rujna 2014. U tom trenutku Politehnika je bila na dnu i bila je to krasna prilika da Županija pošalje nekog da pomogne, međutim – nije im bilo zanimljivo, prepričava Mišković.

Kaže da su ljudi koji su radili tamo, zaposlenici i vanjski suradnici, vjerovali u budućnost Politehnike te je, iako nije imao tu ambiciju, na koncu preuzeo funkciju dekana. Uskoro su dobivene dvije dopusnice, ističe, povećan je broj studenata te su stekli pravo postati Veleučilište.

Valter Boljunčić je bio i ostao član Upravnog vijeća

- Tu je i nastao problem, postali smo zanimljivi. To više nije bio posao za nekakve nepoznate likove, dobili smo „povjerenicu“ (Dijanu Drandić, op.a.), koja je otpočetka govorila da drži ključeve Politehnike, susretljivog Valeria Drandića, zamijenio je nemušti Fabrizio Radin. Razišli smo se vrlo brzo, formalno oko imena. Mi (starosjedioci) željeli smo buduće veleučilište nazvati Politehnika, oni (preko povjerenice) zvali bi ga Istarsko veleučilište, priča Mišković.

Uhljebljivanje kao jedini motiv

Nakon toga je, prisjeća se, slijedila revizija.

- Izvještaj je prema našoj ocjeni bio dobar. Neke stvari su se trebale popraviti…Međutim, na sastanku kod župana objasnili su nam da su problemi jako veliki, iako nikad nisam saznao koji, ali toliko veliki da sam uskoro dobio izvanredni otkaz. Koliko je ljudi dobilo takav otkaz uopće? Svih ostalih ljudi rješavali su se na razne načine u sljedećih godinu dana, o čemu više i nemam točnih spoznaja, veli.

Kaže da mu na kraju ostaje neshvatljivo zašto je trebalo uništiti 20-godišnji trud u sastavljanju pretežno domaćeg nastavnog kadra, kao i zašto se, bez obzira na kadrovske promjene, nije nastavilo sa svim ostalim stečenim vrijednostima Politehnike, te koji su uopće bili motivi Županije za ondašnju akciju.

- Moj je jedini odgovor da tu nema vizije, ni misije, već je uhljebljivanje jedini motiv, a „kad je već tako neka bude tamo čim više naših i na čim većim plaćama, pa dok traje – traje“, zaključuje Mišković.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.