Politika i društvo

ravnateljica tvrdi - zastoja nema

PULSKA BOLNICA UVELA TELEMEDICINU Već tri mjeseca radiološki nalazi šalju se očitati u Zagreb

Danas šaljete u Zagreb, hoćete li sutra slati na očitavanje RTG, MR ili neke druge pretraga negdje van Hrvatske, upitala se naša sugovornica? * Ovaj modalitet rada, "teleradiologija", koristi se u većini bolnica u Hrvatskoj, a da ne spominjemo da je ovaj način rada u zapadnom svijetu odavno u operativnoj primjeni. Pacijentu je potpuno nevažno na koji način je snimka očitana, njemu je jedino važno da nalaz dobije "na vrijeme", odgovara ravnateljica pulske bolnice Irena Hrstić


 
4 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Danas šaljete u Zagreb, hoćete li sutra slati na očitavanje RTG, MR ili neke druge pretraga negdje van Hrvatske, upitala se naša sugovornica? * Ovaj modalitet rada, "teleradiologija", koristi se u većini bolnica u Hrvatskoj, a da ne spominjemo da je ovaj način rada u zapadnom svijetu odavno u operativnoj primjeni. Pacijentu je potpuno nevažno na koji način je snimka očitana, njemu je jedino važno da nalaz dobije "na vrijeme", odgovara ravnateljica pulske bolnice Irena Hrstić

Javila nam se čitateljica nezadovoljna svojim iskustvom u pulskoj bolnici. Kako nam je ispričala nakon operacije morala je snimiti RTG kralježnice da se vidi mora li ponovo na operaciju. ž

No iznenadila se kada su joj na šalteru rekli da nemaju radiologa pa stoga nema tko očitati nalaz te se on šalje u Zagreb i to će trajati oko dva tjedna.

- Bila sam naručena na RTG kralježnice u 11 sati. Dolazim desetak minuta ranije, prijavim se kod sestre koja kaže da će me pozvati. Čekaonica puna ljudi i već vidim da ću se načekati. Ni to nije neki veliki problem, dolazili su bolnički pacijenti koji apsolutno imaju prednost. No nisam mogla vjerovati da pacijent kojeg je dovezao sanitet s pratnjom čeka sat i po, prepričava nam ova Puljanka.

U jednom trenutku izlazi tehničar i govori da može ući slijedeći.

Što će nam nova bolnica kada nas nema tko liječiti

- E, tada nastaje negodovanje, frcale su iskrice pa i svađe jer nisu prozivali po prezimenu, nego kako je tko došao.Pitam se čemu onda naručivanje ako će se na taj način obaviti pretraga. Dolazim na red, snimim kralježnicu i na pitanje kada ću dobiti nalaz (obzirom da sam operirala kralježnicu), doživim šok:

"Nemamo radiologa, nalaz šaljemo u Zagreb i ne očekujte ga ubrzo (cca 2 tjedna)", odgovaraju joj sestre.

- Niti CD ne mogu dobiti da ga pošaljem neurokirurgu. Nisam mogla vjerovati da se šalje u Zagreb na očitavanje. Svjedoci smo nedostatka liječnika (i to ne samo liječnika), ali nije na nama da se time bavimo. Postoje osobe koje su plaćene za rješavanje tih problema. Zar se još nisu zapitali zašto liječnici, medicinske sestre i ostali napuštaju OB Pula?

Što će nam nova bolnica s modernim uređajima kada nas nemam tko liječiti? Idući puta nemojte se uslikavati s opremom i rezati vrpce. Slikajte se s novim medicinskim kadrom. Vjerujte, mi pacijenti, biti ćemo zadovoljni. Jer će se liste čekanja smanjiti. Danas šaljete u Zagreb, hoćete li sutra slati na očitavanje RTG, MR ili neke druge pretraga negdje van Hrvatske, upitala se naša sugovornica?

Za pojašnjenje zašto se nalazi šalju u Zagreb, je li razlog nedostatak liječnika, koliko se takvi nalazi čekaju i koliko dugo traje ova praksa, upitali smo dr. Irenu Hrstić, ravnateljicu Opće bolnice Pula.

Usluga teleradiologije

Kako nam navodi, pulska bolnica od prosinca prošle godine koristi usluge teleradiologije i do sada je na taj način očitano više tisuća nalaza, točnije njih 4.700.

- U tom istom periodu (od 1. prosinca 2023. do 1. ožujka 2024. godine), iz naše djelatnosti radiologije, ukupno je izdano 22.292 nalaza, napominje ravnateljica.

Ovaj modalitet rada, "teleradiologija", koristi se u većini bolnica u Hrvatskoj, a da ne spominjemo da je ovaj
način rada u zapadnom svijetu odavno u operativnoj primjeni. Pacijentu je potpuno nevažno na koji način je snimka očitana, njemu je jedino važno da nalaz dobije "na vrijeme", navodi Hrstić.

Kako napominje, radiološke snimke se šalju "telemedicinski" specijalistima radiologije na očitavanje, neovisno o tome da li je radiolog fizički smješten u Zagrebu ili u nekom drugom gradu.

Na pitanje šalju li se sve snimke u Zagreb i koliko mora netko čekati slomije li recimo ruku ili nogu ravnateljica odgovara;

- Nikakvih vremenskih zastoja u očitavanju učinjenih pretraga nema, neovisno o tome radi li se o
jednostavnoj ili zahtjevnijoj pretrazi.

U radiologiji ne postoji manje ili više kompliciran nalaz, već samo područje uže specijalnosti očitavanja snimki. Nikakvih problema nema niti u slučaju hitnih pretraga, kao primjerice u slučaju koji ste opisala. Hitna služba radi najnormalnije kao i do sada.

Nalaz se čeka sedam dana

Vrijeme potrebno za izdavanje nalaza koji nisu hitni, je kao i uvijek, sedam dana. I to vrijeme se poštuje, osim u situaciji da pri očitavanju snimki se naiđe na neku kliničku (medicinsku) nejasnoću, pa je potrebno
nekom dodatnom snimkom ili protokolom nadopuniti. Sve su to rutinski načini rada u djelatnosti
radiologije i u zadnja tri mjeseca, kako koristimo i ovaj način očitavanja snimki nemamo nikakvih pritužbi.

Vjerujemo da će i Vaša čitateljica svoj nalaz dobiti na vrijeme i stručno očitan kao i svi pacijeni do sada
- njih više od 22 tisuće izdanih nalaza u tromjesečnom periodu, zaključuje na naš upit ravnateljica Hrstić.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.