Na azijskim se burama u utorak, prvog radnog dana u novoj godini, trguje nesigurno jer nema puno razloga za kupnju dionica, pri čemu su kineski burzovni indeksi porasli, a na ostalim tržištima pali.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,5 posto, nakon što je lani pao 19 posto, što je njegov najveći gubitak od 2008. godine.
Jutros su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,6 i 1,3 posto, dok su u Južnoj Koreji i Australiji pale između 0,2 i 1,3 posto. U Japanu se zbog praznika ne radi.
Na samom početku trgovanja burzovni indeksi u Šangaju i Hong Kongu bili su u minusu, kao i azijski MSCI indeks zbog slabih kineskih gospodarskih pokazatelja.
Uz to, Kinom se brzo širi covid virus, što bi moglo pritisnuti zdravstveni sustav i cijelo gospodarstvo.
„Pred Kinom su najopasniji tjedni pandemije. Vlasti ne čine gotovo ništa da bi usporile širenje zaraze, a kako je počela sezona putovanja uoči Kineske nove godine, val zaraze proširit će se i u onim dijelovima zemlje koji su dosad bili pošteđeni covida”, upozorili su analitičari Capital Economicsa.
Istaknuli su i da će gospodarska aktivnost ostati potisnuta sve dok val zaraze ne popusti.
Ipak, nakon početnog pada, kineski burzovni indeksi kasnije su se oporavili jer je na tržištu prevladala nada da će se situacija uskoro poboljšati.
Na ostalim azijskim burzama ne vlada takav optimizam jer se očekuje da će u novoj godini središnje banke nastaviti povećavati kamatne stope kako bi suzbile inflaciju, a mnoga gospodarstva u svijetu uronit će u recesiju.
Izvršna direktorica MMF-a Kristalina Georgieva kazala je jučer u intervjuu za američku televiziju CBS da će nova godina biti teža od prošle, zbog istodobnog usporavanja rasta tri velika svjetska gospodarstva.
Azijskim ulagačima nedostaju i smjernice s Wall Streeta jer se jučer u SAD-u zbog praznika nije radilo, dok se jutros američki terminski indeksi izmjenjuju u pozitivnom i negativnom području.
Dolar stabilan, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta stabilna, nakon što je lani porasla oko 8 posto.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je jutros 0,1 posto, na 103,54 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0,65 posto, na 129,90 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla 0,1 posto, na 1,0670 dolara.
Cijene su nafte, pak, jutros pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je 0,42 posto, na 85,55 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,40 posto, na 79,95 dolara.