Na Županijskom sudu u Puli nastavljeno je suđenje Corradu Orbanu Grabaru za ubojstvo Borislava Radića. Podsjetimo, Grabar se sumnjiči da je u rujnu prošle godine u jednoj žminjskoj garaži polio benzinom i zapalio nesretnog Radića.
Na samom početku rasprave branitelji su zatražili isključenje javnosti s rasprave navodeći kao razlog recentne članke na našem portalu.
Njihovom se prijedlogu usprotivilo tužiteljstvo uz objašnjenje da navedeni članci nemaju nikakav utjecaj na samu sudsku raspravu. Sudsko vijeće je odbilo prijedlog o isključenju javnosti tako da smo ipak ostali u sudnici.
Sudski vještak Kučinar: Opekline na licu nastale su kao posljedica "lizanja" plamenova
Potom se pristupilo saslušanju sudskog vještaka Ilije Kučinara koji je u cijelosti ostao kod svoje izjave iz sudskog spisa. Ponovio je u zapisnik da je preminuli Radić imao opekline na 65 posto tijela, pretežno drugog i trećeg stupnja, dok je na leđima na jednom dijelu nastupila i karbonizacija, odnosno četvrti stupanj opeklina.
- Pokojni nije umro odmah od termičkog šoka već od upale pluća koja je kao uzrok smrti direktna posljedica događaja. Navedene opekline su pravilno raspoređene na prednjoj i stražnjoj strani tijela. Iz ozljeda se može zaključiti da je postojala određena dinamika između dvije osobe te da je žrtva zalivena s prednje i sa stražnje strane tijela, objasnio je sudski vještak Kučinar.
Kučinar smatra da je napadač zadobio opekline nižeg stupnja na deset posto tijela jer se nalazio u bliskom odnosu sa žrtvom koja je gorila, pa je požar prešao i na Grabara.
Na pitanje tužiteljstva jesu li opekline lica kod žrtve također nastale polijevanjem benzinom Kučinar je odgovorio da su mogle nastati kao direktna posljedica zalijevanja lica, ali i „lizanjem“ plamena prema glavi u okolnostima kada se žrtva nalazila u uspravnom položaju.
- Kao izvor nastanka opeklina na licu, opciji „lizanja“ plamenova ide u prilog i opis hitne pomoći koja je utvrdila kako je kosa žrtve djelomično zahvaćena plamenom, dok se u nosu nalaze tragovi ogorine i dima što bi upućivalo na udisanje plamena, objasnio je Kučinar.
Obrana: Mogu li Grabarove opekline biti posljedica pokušaja spašavanja žrtve?
Grabarove branitelje Jovina i Radišića je zanimalo može li sudski vještak procijeniti jesu li prvo nastale ozljede na prednjoj ili stražnjoj strani žrtvina tijela, na što je Kučinar odgovorio niječno. Na dodatno pitanje jesu li ozljede nastale s obje strane i zbog mogućnosti da je žrtva pala na pod koji je bio zaliven zapaljivom tekućinom Kučinar nije dao definitivan odgovor.
Preminuli Branislav Radić
- Nije moguće u potpunosti isključiti mogućnost da se žrtva valjala po podlozi natopljenoj zapaljivom tekućinom i da je nakon toga zapaljena. Međutim, to je moguće samo u strogo kontroliranim uvjetima kada bi se na podlozi male apsorbivne moći nalazila dublja bara zapaljive tekućine.
Obranu je zanimalo i jesu li opekline kod okrivljenika mogle nastati u situaciji kad osoba pomaže ili pokušava sanirati ozljede opožarene osobe. Kučinar nije isključio ni tu mogućnost.
Tužitelj traži telekomunikacijsko vještačenje telefona Mirte Marfan
Tužitelj Vlado Sćur još je jednom zatražio telekomunikacijsko vještačenje radi provjere iskaza optuženikove majke Mirte Marfan, posebno kontakata Marfan i svjedoka Šujevića tijekom samog događaja, ali i tijekom istrage. Tužitelja je zanimala i provjera točnosti majčinog iskaza da je ona osobno pozvala hitnu pomoć.
Zamjenik županijskog državnog odvjetnika Vlado Šćur
Branitelji su se na to prilično uzbudili tvrdeći da je tužitelj već ranije imao priliku postaviti te zahtjeve.
Znakovito je da su u jednom trenutku rekli da ne osporavaju spomenute kontakte. Sudsko vijeće kojim predsjeda Gabrijela Marčeta Ferić je odluku o tom zahtjevu odložilo za rujan.