Kada nadležni ništa ne poduzimaju u pogledu zaštite područja od Uvale Valovine, pa do Galebovih stijena (La grotta dei colombi), u akciju su krenuli građani Pule.
Naime, redakciji Istra24 javila se skupina građana koja je odlučila zaštiti područje Galebovih stijena zbog stalne devastacije i nebrige odgovornih, te su na vozila koja se parkiraju na lokaciji počeli postavljati edukacijske letke na engleskom jeziku namijenjene turistima, koji u sve većem broju dolaze na ovu nekada skrivenu plažu.
Mnoštvo turista dolazi na Galebove stijene
U letcima koje postavljaju zabrinuti građani, posjetitelje informiraju o ekološkoj važnosti lokacije i veoma bitnom staništu flore i faune na kopnu i moru.
Od turista traže da pomognu u očuvanju područja, te im poručuju kako se radi o vitalnoj komponenti europske mreže Natura 2000, odnosno da se radi o strogo zaštićenoj zoni koja zabranjuje kampiranje, istraživanje špilja, paljenje požara, uznemiravanje divljih životinja i produženi boravak, te ukazuju na nezainteresiranosti lokalnih vlasti u očuvanju ovog dragulja prirode nedaleko centra grada.
Smeće ne ostavljaju samo turisti
U letku nadalje navode da od posjetitelja traže da smanje svoj boravak na području, dopuste prirodi da nesmetano napreduje, poštuju čistoću zaljeva, te vodeći računa o buci koju stvaraju.
"Sljedeći ove jednostavne smjernice doprinosite očuvanju magičnosti Uvale Mužilj, kako bismo ju zajedno sačuvali za buduće generacije", navodi skupina građana Pule, potpisujući se na letcima kao 'Građani Pule, prijatelji turista'.
Podsjetimo da je Istra24 u više navrata pisala o prekomjernom turizmu na području od Uvale Valovine, pa do Galebovih stijena u Uvali Mužilj, gdje svakodnevno tijekom sezone stotine, pa i tisuće turista boravi na području, od kojih mnogi tu i kampiraju, a da ne postoji nikakva infrastruktura koja bi osigurala zaštitu lokaliteta.
Naime, na lokaciji se mogu primijetiti mnogi tragovi vršenja nužde, smeća, pretjeranog pomorskog prometa u želji da se što bliže dođe do lokacije Galebovih stijena, što u konačnici predstavlja veliku ekološku prijetnju, kako prirodi, tako i osobama koje tamo borave.