Tijekom dviju akademskih godina, od 2017. do 2019., studenti četvrte godine Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, danas već diplomirani arhitekti, s različitim su mentorima obrađivali pulsku lokaciju Valkane, u prvoj godini umještanjem bazenske dvorane, a tijekom druge uređenjem te lokacije kao otvorenog prostora umještanjem sportskih sadržaja otvorenog tipa, a sve u skladu s prirodnim okolišem. Izloženo je sedam različitih projekata, a neki su se odlučili na toj lokaciji osmisliti i arboretum.
Rad Eme Dunkić
"Osim pružanja drugačije perspektive razvoja ove lokacije, vrijednost ovih radova je i u tome što većina njih nije utopijska, već realna i izvediva, otvarajući time diskurs o tome da i sport i rekreacija mogu biti komercijalni i zanimljivi za investitore", rekla je o izložbi radova studenata Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu na temu Valkana predsjednica Društva arhitekture Breda Bizjak prilikom sinoćnjeg otvaranja tradicionalne manifestacije Dani arhitekture u Istri.
Zanimljiva zbog aktualne rasprave o Lungomareu uoči referenduma iduće nedjelje, izložba predstavlja kontrapunkt hotelsko-ugostiteljskom narativu prostornog razvoja Valkana, koji se u zadnje vrijeme nameće.
Rad Eme Dunkić (pogledi)
Nadogradnjom sportsko–rekreativnog sadržaja, studentski radovi nude drugačiju perspektivu uređenja prostora Sportsko-rekreacijskog centra Valkane od one ponuđene aktualnim prostornim planom te kao takvi predstavljaju važan doprinos kritičkom promišljanju prostora.
Nije nebitno da su za ove radove Antonia Dajak i Leon Husnjak dobili Rektorovu nagradu, a nagradu kolegija Rudolf Martinović i Ivan Mostahinić. S njima, u Puli još izlažu Ema Dunkić, Katarina Kazić, Dora Barović.
Kao predstavnica mentora i autora, profesorica sa zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta Vjera Bakić izrazila je zadovoljstvo što studentske radove, izvan akademskog konteksta, mogu vidjeti građani Pule.
Rad Dore Barović
- Ovaj fakultetski kolegij na četvrtoj godini primarno se bavio temom sporta i tipologijom sportskih građevina. Zašto sport? Nas ne zanimaju nužno funkcionalne karakteristike tih građevina, prvenstveno nam je to bitno u edukacijskom procesu. Naime, studenti prvi put dolaze u dodir s velikom dvoranom, bilo bazenskom ili drugom sportskom, dolaze u doticaj s konstrukcijom velikog raspona koji definira taj veliki interijer, kazala je Bakić, istaknuvši da svi ovi projekti negiraju ideju zatvorene kuće kao takve i nastoje biti puno više od toga.
Naime, prvo su u akademskoj godini 2017/2018 u interpretaciji karakterističnih arhitektonskih aspekata bazenskih dvorana, sporedni servisni prostori u zatvorenim bazenima.
Rad Ivana Mostahinića
Direktnim doticajem sa zelenilom, kao i dimenzijama te atmosferom svjetla, postali su ravnopravni glavnom prostoru bazenske dvorane.
U idućoj akademskoj godini sportska infrastruktura vraćena je iz zatvorenih građevina u otvoreno prirodno okruženje kopna i mora, stvarajući novu prostornu, socijalnu i prirodnu strukturu teritorija s fragmentom sportskog vježbališta.
Vegetacija, topografija, voda, zemlja, prometna infrastruktura, klima, pulsiranje godišnjih doba, itd. - zajedno s otvorenim sportskim sobama - organiziraju isječak teritorija. Klima je potpomognuta te se djelomično osigurava zaštita od kiše, sunca, vjetra i niskih temperatura.
Arboretum - rad Leona Husnjaka nagrađen Rektorovom nagradom
Bez instalacijskih zahtjevnosti zatvorenih građevina te elementarnim tehnikama i tehnologijama, koncepti potpomognute klime omogućuju cjelogodišnje, a ne samo sezonske aktivnosti u vanjskom prostoru. Tako radovi idu u smjeru dijaloga sporta i sportske infrastrukture s prirodom na lokaciji Valkane.
Interijer bazena - rad Rudolfa Martinovića
Uz Vjeru Bakić, mentori su studentima bili nastavnici arhitektonskog fakulteta Marina Bertina, Juraj Glasinović, Darko Latin, Petar Mišković, Helena Paver Njirić, Veljko Oluić i Tonči Žarnić.
Bazenska dvorana i okolina - rad Antonije Dajak
Nakon sinoćnjeg otvorenja u prostoru Društva arhitekata Istre u Smareglinoj ulici (nasuprot INK-a), Dani arhitekture u Istri 2022 nastavljaju se za tri tjedna, u petak 21. listopada predavanjem i izložbom “Maria Giuseppina Grasso Cannizzo”, da bi se pet dana kasnije, u srijedu 26. listopada u istom prostoru održalo predavanje Matevža Grande “Gradnja sa zemljom i prirodnim materijalima”.
Na otvorenju: predsjednica Društva arhitekata Istre Breda Bizjak i profesorica zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta Vjera Bakić
Slijedi u petak, 28. listopada, u tunelima Zerostrasse otvorenje Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u prošloj godini, a 11. studenog otvorenje Godišnje izložbe projekata i realizacija članova Društva arhitekata Istre i gostiju, da bi manifestaciju 28. studenog, uz okrugli stol, zaključila izložba arhitektonskog studia Scapelab Cukrarna.
Dobar odaziv s obzirom na sinoćnju kišu
Manifestaciju organiziraju Društvo arhitekata Istre (DAI-SAI) - Breda Bizjak, Helena Sterpin i Tihana Nalić, a partneri programa su Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA), Povijesni i pomorski muzej Istre (PPMI) i Sa(n)jam knjige u Istri.