Pulski Možemo! je danas priopćenjem izvijestio da na temelju njihove prijave vezane uz kršenje Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi zbog nepostojanja Službe za unutarnju reviziju Grada Pule, Upravna inspekcija Ministarstva pravosuđa i uprave od 20. siječnja vrši nadzor te da je od Grada zatražila da u roku od osam dana dostavi Pravilnik o unutarnjem redu Službe za unutarnju reviziju, kao i javni natječaj te rješenje za imenovanje pročelnika/ce te službe.
Pročelnica Upravnog odjela za lokalnu samoupravu Anja Ademi potvrdila je da je Grad danas primio zahtjev za očitovanjem.
Možemo! je prijavu, obavijestili su, poslao 17. siječnja. Ademi napominje da je Grad Ministarstvu financija pet dana ranije, 12. siječnja, uputio “zamolbu kojom traži pomoć s uputom kako riješiti nastalu situaciju zbog nemogućnosti popunjavanja mjesta sa stručnim kadrom”.
- Grad Pula ima ustrojenu Službu za unutarnju reviziju, imamo donesen Pravilnik o unutarnjem redu i planom prijema u službu je iskazana potreba za popunjavanjem radnog mjesta pročelnika. Međutim, ono se nije uspjelo popuniti kadrom koji ispunjava tražene zakonske uvjete“, govori Ademi.
Iz Možemo! podsjećaju da je još 2020. godine pročelnica Službe za unutarnju reviziju Nikolina Radulović razriješena dužnosti, a nakon što je nepravomoćno osuđena na godinu dana zatvora uz rok kušnje zbog prijevare u gospodarskom poslovanju.
- Otada Grad Pula nije formirao novu službu za unutarnju reviziju, odnosno nije ispunio zakonsku obavezu izrade revizorskog izvještaja dvije i pol godine. Poručuju iz Možemo!.
Dakle, Grad je bez spomenute službe ostao u vrijeme gradonačelnika Borisa Miletića, a nije se formirala ni dolaskom na vlast Filipa Zoričića.
Javni natječaj za pročelnika/cu raspisan je dvaput, jednom za vrijeme Miletićeve Gradske uprave, jednom za vrijeme Zoričićeve. Zadnji put lani u veljači.
No, nitko, očigledno, nije primljen. Mogao se, međutim, imenovati vršitelj dužnosti. Ali nije ni to. Ademi kaže da je upravo pitanje o mogućnosti imenovanja v.d.-a ono koje su, pred koji dan, poslali Ministarstvu zato što, prema njezinim riječima, nitko od zatečenih službenika ne ispunjava uvjete natječaja.
- Za gradonačelnika je propisana novčana kazna od 5.000 do 25.000 kuna ako "ne uspostavi unutarnju reviziju i to ustrojavanjem neovisne jedinice za unutarnju reviziju ili imenovanjem unutarnjeg revizora ili osnivanjem zajedničke jedinice za unutarnju reviziju ili potpisom sporazuma o obavljanju poslova unutarnje revizije ovisno o kriterijima za uspostavu unutarnje revizije", ističu iz pulskog Možemo!.
Služba za unutarnju reviziju bi, naglašavaju, trebala obavljati poslove vezane uz procjenu sustava unutarnjih kontrola Grada, proračunskih korisnika, gradskih upravnih tijela, tijela mjesne samouprave, vijeća i predstavnika nacionalnih manjina i ustanova kojima je Grad osnivač, trgovačkih društava u vlasništvu Grada, odnosno većinskom vlasništvu Grada i drugih pravnih osoba kojima je osnivač Grad. Izuzeta su, obrazlažu, samo ona trgovačka društva koja su obvezna uspostaviti unutarnju reviziju. Gradska trgovačka društva i ustanove koji zapošljavaju više od 50 zaposlenika, a imaju godišnje rashode i izdatke veće od 70 milijuna kuna, govore, obavezni su ustrojiti svoju unutarnju reviziju.
Pojasnimo, prema zakonu, Grad mora imati spomenutu Službu između ostalog i zato što kod izrade izjave o fiskalnoj odgovornosti mora imati mišljenje unutarnjih revizora.
Iz pulskog ogranka političke platforme Možemo!, koja je još početkom godine zbog dugotrajnog neprovođenja revizije za Zoričića kazala da je gori od bivšeg splitskog gradonačelnika Željka Keruma, pitaju: “Hoće li i ovaj put Zoričić pokušati svaliti odgovornost na nekog drugog?”
U praksi je nepostojanje te službe onemogućilo da se provede revizija i u gradskog trgovačkom poduzeću Castrum, a nakon što je početkom godine iz ladice u toj firmi izvirilo niz kostura, zbog čega je u studenom prošle godine policija podignula kaznenu prijavu protiv bivšeg direktora tog društva Aleksandra Matića. Zoričić je, naime, tu reviziju najavio, ali ona nikad, izgleda, nije odrađena, pa samim time niti prezentirana javnosti.