Politika i društvo

PRIOPĆENJE PULSKOG MOŽEMO!

"Grad šuti, a Županija nema pravo raspolagati nautičkom lukom Bunarina"

Grad Pula upravlja pomorskim dobrom na svom području već dugi niz godina, pa se postavlja pitanje zašto onda i na temelju čega Istarska županija i dalje odobrava privremeno korištenje nautičke luke Bunarina, pitaju se u pulskom Možemo!


 
6 min
ⒸFOTO: Manuel Angelini

Grad Pula upravlja pomorskim dobrom na svom području već dugi niz godina, pa se postavlja pitanje zašto onda i na temelju čega Istarska županija i dalje odobrava privremeno korištenje nautičke luke Bunarina, pitaju se u pulskom Možemo!

Pulski Možemo! održao je danas konferenciju za novinare na temu popularne Bunarine, s koje su medijima poslali priopćenje. Objavljujemo ga u cijelosti u nastavku.

"Na sjednici Skupštine Istarske županije koja se održava sutra, 20. prosinca 2022., donosi se nova Odluka o davanju Lučkoj upravi Pula na privremeno upravljanje i korištenje luke posebne namjene – nautičke luke Bunarina na rok od još dvije godine, odnosno od 1.1.2023. do 31.12.2024.

Županija nema pravo donijeti takvu odluku. Budući da je izostala bilo kakva reakcija pulske gradske uprave, ponavljamo razloge za osporavanje takve odluke.

Radi se u dijelu Bunarine s 4 gata, od mjesta gdje pristaje brod za Fratarski prema Ribarskoj kolibi, koji je prostornim planovima određen za luku posebne namjene - nautičku luku.  Za marine s manje od 200 vezova nadležnost za dodjelu koncesije prema Zakonu o pomorskom dobru ima Županija. Međutim, sukladno čl. 21. istog Zakona, Istarska županija je još 2010. godine izdavanje koncesija na pomorskom dobru na području Pule prepustila Gradu Puli. Mogućnost davanja koncesije za marinu Bunarina uveo je Grad Pula i u svoj Srednjoročni plan davanja koncesija za razdoblje 2022.-2024.

Grad Pula upravlja pomorskim dobrom na svom području već dugi niz godina, pa se postavlja pitanje zašto onda i na temelju čega Istarska županija i dalje odobrava privremeno korištenje nautičke luke Bunarina? Grad Pula nije do sada poduzeo potrebne korake kojima bi osigurao preuzimanje privremenog upravljanja nautičkom lukom, što bi Gradu donijelo i daleko veće prihode.

 

Ako je Grad Pula ovlašteni davatelj koncesija na pomorskom dobru na svom području, kako to da je pravo o odlučivanju o načinu korištenja dijela pomorskog dobra u ingerenciji Grada prisvojila Istarska županija? Grad Pula mogao bi aktom također odlučiti o davanju privremenog upravljanja marinom Bunarina istoj Lučkoj upravi Pula. Postavlja se i pitanje zašto Grad Pula tijekom 2022. godine nije sa Županijom riješio taj slučaj.

Istarska županija pravo na odlučivanje o upravljanju nautičkom lukom Bunarina pravda čl. 10 (1) Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, kojim je propisano da pomorskim dobrom upravlja RH neposredno ili putem područne (regionalne), odnosno jedinica lokalne samouprave. Međutim, ono što Županija u spomenutoj Odluci ne navodi je članak 21. istog Zakona kojim je utvrđeno da Županijska skupština može ovlaštenje za davanje koncesije na području nekog grada povjeriti Gradu. Županijska skupština je to učinila još u studenom 2010. kada je na zahtjev Grada Pule upravljanje pomorskim dobrom prepustila Gradu (istu suglasnost dobilo je i drugih 8 gradova i općina).

Grad Pula ima na snazi Srednjoročni plan davanja koncesija na pomorskom dobru za razdoblje 2022. do 2024. Tim je Planom predviđena  mogućnost davanja koncesije na pomorskom dobru u svrhu gospodarskog korištenja luke posebne namjene - luke nautičkog turizma Bunarina. Izmjene tog Plana su na dnevnom redu sutrašnje sjednice Gradskog vijeća (ali ne u dijelu koji se odnosi na Bunarinu). Planirani prihod od koncesije naveden u Sredonjoročnom planu za eventualnu dodjelu koncesije je 389.000 kuna i odnosi se na fiksni dio naknade za ukupno 3,9 hektara  (10 kn/m2 zauzetog pomorskog dobra). Tome treba dodati varijabilni dio naknade od 4 posto ostvarenog prihoda. Prema prihodu Lučke uprave Pula ostvarenom u 2021., 4 posto bi iznosilo  220.000 kuna . Od 610 tisuća kuna ukupnog iznosa naknade od koncesije Grad bi imao pravo samo na trećinu od cca 300.000 kn, dok bi ostale dvije trećine pripale Županiji i RH.

Kada privremeno upravljanje daje Županija, Grad od nautičke luke prema zakonu dobiva samo 30 posto prihoda. To je više od iznosa koji bi Gradu pripao u slučaju da sam izda koncesiju. Kada bi donošenje odluke o davanju na privremeno upravljanje nautičkom lukom Bunarina istoj Lučkoj upravi preuzeo Grad, mogao bi odlučiti da će npr. 70%ć posto prihoda marine ići Gradu, a 30 posto Lučkoj upravi. Radi usporedbe navodimo da je prihod Lučke uprave Pula u 2021. bio je 5,5 milijuna kuna u 2021. To znači da 30 posto prihoda iznosi 1,65 milijuna kn, dok 70 posto iznosi 3,85 milijuna kuna.

Sve je počelo 2012. godine kada je Vlada donijela odluku da se privremeno upravljanje i korištenje lučkog područja Bunarina prepusti Lučkoj upravi Pula. Vlada je tada ovlastila Lučku upravu Pula da ishodi lokacijske dozvole na ime Republike Hrvatske za zahvat u prostoru izgradnje luka posebne namjene i to sportske luke i nautičke luke Bunarina, što je preduvjet za davanje koncesije. Privremeno korištenje je Vlada Lučkoj upravi produljivala do 2016. Lučka uprava je prema tadašnjem dogovoru 30 posto prihoda zadržavala sebi, a 70 posto uplaćivala u državni proračun (Gradu Puli ništa). To je trajalo do 2016. godine kada je Prostornim planom Istarske županije određeno da Bunarina postaje luka posebne namjene ispod 200 vezova u jednom dijelu, a luka otvorena za javni promet u drugom. Nakon toga je odluke o  prepuštanju privremenog upravljanja marinom Bunarina Lučkoj upravi donosila Istarska županija.  Otada i sav prihod ide Lučkoj upravi, koja potom Gradu uplaćuje 30 posto prihoda nautičke luke. Prihod od komunalnih vezova zadržava Lučka uprava Pula.

Grad Pula je 2018. godine izmijenio Prostorni plan, uskladivši ga sa županijskim u dijelu broja nautičkih vezova na Bunarini - maksimalno 200. Od tog trenutka upravljanje Bunarinom mogao je preuzeti Grad Pula i sam putem privremenog upravljanja te tako ubirati veći dio prihoda.

Prostorni plan uređenja Grada Pule na snazi 2016. godine predviđao je da dio Bunarine za nautički turizam ima više od 200 vezova, tj. nije bio usklađen sa županijskim Prostornim planom i trebalo ga je uskladiti. Kada luka posebne namjene ima više od 200 vezova, nadležnost za davanje koncesije ima država. Kada ima manje, nadležnost ima Županija, odnosno u našem slučaju Grad Pula jer je Županija dala Gradu ovlaštenje za dodjelu koncesija.

DODATNE INFORMACIJE

1) Danas su na snazi Urbanistički planovi uređenja Marina Veruda, Lučica Delfin i Ribarska koliba, ali ne i Bunarina. Prethodno je postojao DPU Sportsko-rekreacijski centar Bunarina, na snazi od  2000. godine.  Taj se DPU trebao mijenjati kako bi se ozakonili nezakonito izgrađeni molovi 8 i 9. GUP-om iz 2008. je definirano da na Bunarini postoji sportska luka i luka nautičkog turizma, te da se jasno moraju razgraničiti detaljnim planom uređenja. Te gradske planove za luke bilo je potrebno uskladiti s PPIŽ.  Davanje koncesije na Bunarinu bilo je moguće je tek nakon usklađenja tih planova odnosno nakon što se ishodi lokacijska dozvola za bespravno izgrađene molove. Dakle, 2012. godine se iz navedenih razloga nautička luka nije dala u koncesiju, nego je Ministarstvo dalo pravo na privremeno upravljanje Lučkoj upravi Pula (Članak 2. Uredbe o postupku davanja koncesije na pomorskom dobru: “Koncesije na pomorskom dobru daju se sukladno Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, lokacijskoj dozvoli, odnosno dokumentima prostornog uređenja.”). Ministarstvo je zaključilo i da se koncesija može dati za ugostiteljski objekt. 

 

2) Na nautičku luku Bunarina danas  se primjenjuju odredbe PPIŽ: luka otvorena za javni promet (komunalni dio) i luka posebne namjene Bunarina - marina Bunarina s maksimalno 200 vezova. GUP također navodi maksimalni kapacitet od 200 vezova. Međutim, govori se da  je nautičkih vezova više, oko 225. Za više od 200 vezova koncesiju bi trebala davati RH, a ispod 200 vezova Grad Pula. Broj vezova treba uskladiti s prostornim planovima.

3) Fratarski d.o.o. ima s Lučkom upravom Pula sklopljen Ugovor o gospodarskom korištenju pomorskog dobra luke, tj. koncesiju za ugostiteljski objekt. Za koncesiju za ugostiteljski objekt u 2021. godini platili su 226.140 kn Lučkoj upravi Pula. Ugovor o koncesiji je sklopljen najprije 01.01.2017. godine na rok do 2018., i zatim 2018.  na rok do 31.12.2023. godine.

4) Prihod Lučke uprave u 2021. iznosio je 20.719.346 kuna. Prihod od pristojbi za vez bio je 11,5 milijuna. U okviru pristojbe za vez, najznačajniji prihod odnosi se na pristojbu za vez u nautičkom dijelu luke Bunarina u iznosu od 5.571.957 kuna što predstavlja 48,81 posto prihoda od lučkih pristojbi. Lučka uprva spominje da na Bunarini ima 550 vezova, ali se ne navodi koliko komunalnih, a koliko nautičkih", zaključuju se u priopćenju.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.