Politika i društvo

najavljena ustavna tužba

HND: Odluka Vrhovnog suda protiv Zovka pokušaj destabilizacije HND-a

"HND drži duboko pogrešnom odluku Vijeća Vrhovnog suda, donesenu 10. travnja ove godine pod predsjedanjem Đure Sesse, kojom je preinačena presuda kojom su niži sudovi bili utvrdili da je odluka Hrvatske radiotelevizije iz 2018. o izvanrednom otkazu ugovora o radu Hrvoju Zovku, predsjedniku HND-a i tada izvršnom uredniku HTV4, bila nezakonita, a otkaz nedopušten", priopćila je novinarska udruga


 
3 min
HINA
HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ

"HND drži duboko pogrešnom odluku Vijeća Vrhovnog suda, donesenu 10. travnja ove godine pod predsjedanjem Đure Sesse, kojom je preinačena presuda kojom su niži sudovi bili utvrdili da je odluka Hrvatske radiotelevizije iz 2018. o izvanrednom otkazu ugovora o radu Hrvoju Zovku, predsjedniku HND-a i tada izvršnom uredniku HTV4, bila nezakonita, a otkaz nedopušten", priopćila je novinarska udruga

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) ocijenilo je u četvrtak da je odluka Vrhovnog suda, koji je preinačio raniju presudu o nezakonitom otkazu predsjedniku HND-a Hrvoju Zovku na Hrvatskoj radioteleviziji, pokušaj destabilizacije krovne novinarske organizacije.

"HND drži duboko pogrešnom odluku Vijeća Vrhovnog suda, donesenu 10. travnja ove godine pod predsjedanjem Đure Sesse, kojom je preinačena presuda kojom su niži sudovi bili utvrdili da je odluka Hrvatske radiotelevizije iz 2018. o izvanrednom otkazu ugovora o radu Hrvoju Zovku, predsjedniku HND-a i tada izvršnom uredniku HTV4, bila nezakonita, a otkaz nedopušten", priopćila je novinarska udruga.

Udruga podsjeća da je Vrhovni sud zaključio kako verbalni sukob Zovka i nadređene urednice Informativno medijskog servisa HRT-a Katarine Periše Čakarun predstavlja "napad na poslodavca, vrijeđanje, kao i napad na čast i ugled poslodavca" te da je stoga riječ o osobito teškoj povredi obaveza iz radnog odnosa.

HND znakovitim smatra tajming donošenja ove presude, ocjenjujući da je ona donesena nakon novinarskog prosvjeda protiv izmjena Kaznenog zakona, odnosno Lex AP-a 31. siječnja ove godine, a koji je postao jedna od glavnih političkih tema.

Zovko je dobio otkaz na HRT-u u rujnu 2018. nakon što je razgovor s njemu nadređenom urednicom Perišom Čakarun, od koje je tražio da ga razriješi uredničke dužnosti zbog cenzure, eskalirao u sukob.

Na temelju iskaza svjedoka zaposlenih na HRT-u i zagrebački Općinski sud i riječki Županijski sud zaključili su u svojim odlukama kako u sukobu Zovka s nadređenom urednicom nije bilo nasilničkog ponašanja ni prema njoj niti prema drugim radnim kolegicama pa stoga ni valjanog razloga za izvanredni otkaz.

HRT dosad izgubio sedam sudskih postupaka protiv Zovka

HRT je protiv Zovka od 2019. do 2022. godine izgubio sedam sudskih postupaka.

HND ističe da je presuda Vrhovnog suda puna nelogičnosti s obzirom na to da je sudsko vijeće u potpunosti ignoriralo ključne okolnosti događaja, kao i iskaze samih svjedoka.

"Sve to za razliku od dvije sudske instance koje su pri donošenju svojih presuda, a nakon izvođenja dokaza, presudile kako sud, na temelju činjeničnih utvrđenja, zaključuje da je došlo do narušene komunikacije između tužitelja i njemu nadređene osobe, ali da je riječ o opsegu koji ne može biti razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu", navodi HND.

Novinarska udruga posebno ironičnom ocjenjuje činjenicu koja, kako ističe, potvrđuje pravu pozadinu ovih procesa - da na HRT-u "i dalje bezbrižno sjedi i prima plaću smijenjeni ravnatelj Kazimir Bačić, Uskokov optuženik zbog sumnje na počinjenje kaznenog djela trgovanja utjecajem, a u čijem je mandatu i počela hajka na Zovka".

HND najavljuje da će Hrvoje Zovko osporiti presudu Vrhovnog suda ustavnom tužbom te da će nastaviti pravnu bitku pred Ustavnim sudom.


Nastavite čitati

Milanović: Plenković najveća prijetnja demokraciji kakvu poznajemo

-Jasno je što smo, kamo pripadamo, ali nećemo biti ničije pudlice i lutke. Ta politika Andreja Plenkovića, ne samo da je loša za Hrvatsku nego je loša, bezidejna, pogubljena i podanička. Jeste li kad čuli u ovih sedam, osam godina da je hrvatska vlast imala neki prigovor na ono što dolazi iz Bruxellesa, barem jedan jedini put da je Hrvatskoj nešto bilo donekle neprihvatljivo? Nula, ništa", ustvrdio je Milanović

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.