Skupština Istarske županije potvrdila je danas još jedan mandat dosadašnjoj ravnateljici Istarske kulturne agencije Aleksandri Vinkerlić.
No prije glasanja, SDP-ov vijećnik Danijel Ferić zatražio je da se na dnevni red uvrsti Izvješće o radu Istarske kulturne Agencije za 2021. godinu, kako bi vijećnici imali što potpuniju informaciju.
Taj mu prijedlog nije prošao, a ravnateljica Vinkerlić je potvrđena bez da se prethodno raspravljalo o njenom dosadašnjem radu.
Ferić se osvrnuo i na rad pojedinih županijskih agencija, rekavši da je Istarska županija osnivač i suosnivač brojnih udruga, trgovačkih društava, javnih ustanova, a tu su i brojne osnovne i srednje škole.
- O nekim agencijama kao što su IRENA-a ili IKA istarska javnost nikad nije čula, a kamo li da im je poznato što te institucije rade. Neke agencije, kao primjerice IKA, imaju samo jednog zaposlenog i očito su same sebi svrha. Loša je praksa što se na sjednicama županijske Skupštine o velikoj većini institucija nikad nije raspravljalo, a tu mislim na financijska izvješća i izvješća o radu. Na ovoj pak sjednici imamo paradoksalan slučaj imenovanja ravnateljice IKA-e, a da pritom nemamo informacije o izvješću o radu te agencije s jednom zaposlenom osobom, naveo je Ferić i dodao:
- Sada nam kao smokvin list dolazi prijedlog da potvrdimo staru ravnateljicu IKA-e, a ni sami vijećnici ne znaju o čemu pritom glasaju. Dobili smo program rada IKA-e, i siguran sam da su ga svi vijećnici pročitali i usporedili s programom rada iz 2018. godine. Referirajući se na program te agencije, ljubitelji Alan Forda mogli bi reći da je Istarska kulturna agencija nešto slično ministarstvu za istraživanje ruda i gubljenje vremena. Ciljevi na koje se ravnateljica poziva iz mandata u mandat, mahom se odnose na veću vidljivost, a očito je da u tome ne uspijeva, tvrdi Ferić.
Naglasio je da o viziji te agencije neće govoriti, no da je jako interesantno forsiranje termina „umrežavanje i povećanje javne vidljivosti“.
- Ako samo pogledate vidljivost te agencije na društvenim mrežama, jasno je da njihovu Facebook stranicu nitko niti gleda, niti čita, a istovremeno se u programu rada hvale povećanjem vidljivosti. U 2021. godini ta je agencija imala 515 tisuća prihoda i 490 tisuća kuna rashoda. Ako maknemo trošak za bruto plaću ravnateljice, ostaje poražavajuća činjenica da agencija ostvaruje 250 tisuća kuna rashoda. To bi pak značilo da je agencija kojoj je osnivač Županija sama sebi svrha, rekao je Ferić, apelirajući na župana da razmisli jesu li Županiji potrebni ovakvi potrošači, radna mjesta i poslovi koje bi komotno mogli obavljati djelatnici u nekom županijskom upravnom odjelu.
- Kao i sve u životu, ovisi iz kojeg kuta nešto gledate, tako to i vidite, odgovorio je na Ferićeve prozivke županijski pročelnik za kulturu Vladimir Torbica.
- Slažem se s time da ustanove predstave svoj rad na sjednicama Skupštine. Ove godine IKA je sudjelovala u četiri filmske produkcije, a nije potrebno ni naglašavati koliko je to primjerice značilo Grožnjanu koji je poslužio kao kulisa. Ako pratite Glas Istre i neke druge medije, onda znate kako agencija radi i kojim se projektima bavi. Uvijek je moguća veće vidljivost, ali postoji niz projekata, suradnja s civilnim društvom i niz drugih aktivnosti koje IKA provodi. Ja se recimo ne razumijem u brodogradnju, niti bih o tome raspravljao, rekao je Torbica.
Pročelnik kabineta župana Ivan Glušac nadovezao se na izvještaje o radu ustanova čiji je osnivač Županija.
- Intencija je da se njihovi izvještaji pojavljuju na Skupštini, iako to dosad nije bila praksa. Ravnateljice i ravnatelji bi trebali vijećnicima izložiti planove rada za buduća razdoblja i pobliže informirati javnost o onome što se radi u agencijama. Tada vjerojatno ne bi bilo zaključaka da su agencije same sebi svrha, već da su osnovane s razlogom, tvrdi Glušac.