Direktor Pula Parkinga, Branislav Bojanić, podignuo je tužbu protiv pulske gradske vijećnice i saborske zastupnice iz redova Možemo! Dušice Radojčić, i to u svoje osobno ime i u ime tvrtke kojoj je na čelu, zato što, izvijestili smo u srijedu, smatra da je ona u svom priopćenju iz lipnja neistinito navela da se razbacuje javnim novcem i neracionalno ga troši.
U svojoj tužbi Bojanić navodi da su te tvrdnje neistinite „jer se radi o novčanim sredstvima trgovačkog društva Pula parking d.o.o. koje je samostalna pravna osoba, a ne o javnom novcu“.
Jasne činjenice
Već tijekom istog dana IDS-ov vijećnik Valter Boljunčić (iz čije je stranke Bojanić godinama uživao povjerenje) ukratko je sumirao zašto tome nije tako: „Novac Pula Parkinga je javan novac, jer radi se o gradskom poduzeću. (…) Ako je ideja tužbe Bojanića da se ne radi o javnom novcu, onda je to neosnovano. Da to kojim slučajem nije javan novac, onda niti jedno gradsko poduzeće ne bi trebalo davati financijske izvještaje na Gradsko vijeće, a kasnije i na Skupštinu društva. Ponavljam, to je javni novac. Pula Parking nije privatno poduzeće i ova tužba nema smisla“.
SDP-ov Siniša Gordić je podsjetio da Grad Pula kao vlasnik može taj novac pretvoriti u „javni novac“ donošenjem Odluke o povlačenju sredstava i uplaćivanju istih u proračun. Dakle, nešto što je sada na računu Pula Parkinga, sutra može biti na onom Grada Pule. Na koncu je i član gradonačelnikove nezavisne liste, Dušanko Babić, istaknuo da je novac svakog trgovačkog društva javni novac.
No, osim tih bjelodano jasnih činjenica, postoji još niz drugih koje opovrgavaju Bojanićev stav, bez obzira na to što jest točno da je društvo koje vodi samostalna pravna osoba.
Za početak, Bojanić je po Zakonu o sprečavanju sukoba interesa obveznik i mora podnositi imovinsku karticu. U Zakonu jasno stoji: „Svrha ovog zakona je sprečavanje sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, sprečavanje privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju javnih dužnosti, jačanje integriteta, objektivnosti, nepristranosti i transparentnosti u obnašanju javnih dužnosti te jačanje povjerenja građana u tijela javne vlasti“.
Tijelo javne vlasti
Shodno tome, Pula Parking jest tijelo javne vlasti i može ga se s lakoćom locirati na popisu tijela javne vlasti Povjerenika za informiranje Republike Hrvatske.
Tome je tako i zato što Pula Parking podliježe i Zakonu o pravu na pristup informacijama, stoga u zakonski predviđenom roku svakom građaninu i građanski mora dostaviti tražene podatke, što privatne tvrtke ne moraju raditi.
Osim toga, Pula Parking obvezan je poštivati Zakon o javnoj nabavi.
Kao i Zakon o fiskalnoj odgovornosti, odnosno mora predati izjavu o fiskalnoj odgovornosti. To, naime, moraju činiti i trgovačka društva u kojima Republika Hrvatska i/ili jedna ili više jedinica lokalne (regionalne) samouprave imaju pojedinačno ili kumulativno većinsko vlasništvo/suvlasništvo, a koja su upisana u registar trgovačkih društva i drugih pravnih osoba obveznika davanja izjave o fiskalnoj odgovornosti koji vodi Ministarstvo financija.
Pula Parking je, naime, u stopostotnom vlasništvu Grada Pule, a na čelu Skupštine društva je gradonačelnik, od 2021. to je Filip Zoričić.
Društvo koje Bojanić vodi već 18 godina podložno je i Zakonu o Državnom uredu za reviziju. A riječ je o Uredu koji obavlja „reviziju državnog proračuna i korisnika državnog proračuna, proračuna lokalnih jedinica, pravnih osoba koje se djelomice ili u cijelosti financiraju iz proračuna, javnih poduzeća, društava i drugih pravnih osoba u kojima Republika Hrvatska, odnosno lokalne jedinice imaju većinsko vlasništvo nad dionicama, odnosno udjelima“. Zadnje izvješće o financijskoj reviziji objavljeno je 2011. godine za 2010. godinu.
Produžen mandat
Osim toga, na cijene parkinga koje naplaćuje Pula Parking prethodnu suglasnost daje gradonačelnik Grada Pule. U prijevodu, Pula Parking će prihodovati onoliko koliko gradonačelnik Grada Pule dopusti.
A zato što je u vlasništvu tog istog Grada Pule, direktor Pula Parkinga svake godine na Gradskom vijeću podnosi izvješća o poslovanju. Tako nakon smijene vlasti u Puli 2021. godine, u vrijeme kada su Možemo!, SDP i Nezavisna lista Filipa Zoričića bili u koaliciji i činili poziciju, ni Pula Parkingu, kao ni ostalim trgovačkim poduzećima u (su)vlasništvu Grada Pule (osim NK Istre), nije usvojeno izvješće. Ubrzo nakon toga „počišćeni“ su svi direktori iz vremena IDS-a. Osim Bojanića. Njemu je, kako je pisala Istra24, Zoričić produžio mandat bez da je raspisan javni natječaj za tu funkciju, čak iako je gradonačelnik u intervjuu za ovaj portal kazao da će se natječaj raspisati.
Uz to, valja spomenuti da je, prema podacima objavljenim na platformi iTransparentnost, Grad Pula od siječnja 2021. do danas, za razne usluge poput održavanja signalizacije, Pula Parkingu isplatio 1.378.149 eura, a da je u ovom kontekstu sasvim nebitno bi li neko drugo – privatno – poduzeće te iste usluge naplatilo više (ili manje).
Čak je i sjedište tvrtke na adresi Prilaz kralja Salomona bilo u vlasništvu Grada Pule dok 2015. godine nije dano Pula Parkingu.
Na kraju, Pula Parking prihode ostvaruje i monopolističkom naplatom pakiranja na javnim površinama grada Pule, a koje su tom poduzeću dane na upravljanje odlukom Gradskog vijeća Grada Pule.