S 2023. godinom na rabačkoj su plaži Maslinica ukinuta gotovo sva koncesijska odobrenja jer plaža ide u dugotrajnu koncesiju. Odluku je donijela Istarska županija na osnovi iskaza interesa tvrtke Maslinica za uzimanjem plaže pod koncesiju na 20 godina. Tvrtka naime upravlja s nekoliko hotela i autokampom koji se nalaze nadomak plaže, pa koncesija na cijelu plažu predstavlja posljednji djelić slagalice velikog turističkog resorta. Poduzetnici koji su na plaži posljednjih desetljeća obavljali razne djelatnosti manjih gabarita gube tako svoje pozicije u korist velike turističke tvrtke.
Plaža Maslinica
No, kako tvrde pojedini labinski gradski vijećnici i mali poduzetnici, tvrtka Maslinica nije se do sada pokazala najboljim gospodarom, pa je čak i uzurpirala dijelove javnog i pomorskog dobra i na njima nezakonito gradila, ograđivala i naplaćivala najam.
Postavljaju stoga pitanje je li ta tvrtka uopće dobar kandidat za dodjelu koncesije na cijelu plažu. A priča dobiva još mračnije implikacije ako se uzme u obzir skoro donošenje novog Zakona o pomorskom dobru prema kojemu bi koncesionari mogli ograničiti pristup javnosti, nasipavati i graditi na plažama pod koncesijom.
Uzurpacija javnog dobra
Labinska gradska vijećnica Katarina Filipović (SDP) navela je kako je Maslinica uzurpirala javno dobro na više mjesta što se lako može provjeriti na Geoportalu Državne geodetske uprave.
Rampe na ulazu u resort
- Na lokaciji gdje su nekada bile javne stepenice sada se nalaze vrata s lokotom, a nešto ispod toga i privatni parking. Na drugoj lokaciji, pješački je nogostup blokiran betonskim gredicama za cvijeće i ogradom čime se građanima onemogućava prolaz. Na trećoj lokaciji, na prostoru takozvanog "Češkog naselja" i s vanjske strane kanala postavljeni su montažni (mobilni op.a.) objekti koji nisu montažni jer u naravi imaju betonske temelje. Četvrta lokacija je cesta koja prolazi kroz kamp. Unatoč činjenici da se radi o javnom dobru tvrtka Maslinica je na nju postavila rampu, navela je vijećnica Katarina Filipović.
Na prva tri pitanja iz Grada Labina je vijećnici Filipović odgovoreno da se radi o turističkom zemljištu čiji su postupci utvrđivanja stvarnog vlasništva u tijeku, dok za stepenice tvrde da nikada nisu ni postojale.
- Za nerazmjere stvarnog stanja sa stanjem prikazanim na Katastar.hr, pročelnica tvrdi da "Geoportal ne može biti mjerilo da li je netko nešto uzurpirao, već su to samo informativni podaci". Očigledno pročelnica smatra da Vlada RH i Državna geodetska uprava daju netočne podatke na internetu, kazala je Filipović.
Javna cesta kroz autokamp
Na pitanje o javnoj cesti koja ide kroz kamp, a koju kontrolira Maslinica, Grad Labin tvrdi da je sudski postupak u tijeku i da neće poduzeti ništa dok ne dobiju sudsko rješenje.
- Što znači da građani imaju trpjeti rampu dok god sud ne donese drugačiju odluku, iako je vidljivo da je cesta javno dobro, zaključila je.
Uzurpacija pomorskog dobra
Zbog uzurpacije pomorskog dobra i niza drugih nezakonitosti i pogodovanja poduzetnik Alen Kiršić podnio je prije nekoliko godina prijavu USKOK-u. Kiršić, koji na plaži Maslinica posluje od 1995. godine, kaže kako ova priča počinje 2000. godine koncesijom za izgradnju luke nautičkog turizma.
„Vlada RH je 2000. godine tvrtki Yacht club Rabac izdala koncesiju za izgradnju luke nautičkog turizma. Koncesionar međutim nije započeo s izgradnjom, a Yacht club Rabac je prodan tvrtki Maslinica koja time postaje i vlasnik koncesije. Na osnovi građevinske dozvole za luku nautičkog turizma koja je predviđala gradnju upravne zgrade marine i servis plovila, međutim, Maslinica gradi restoran i apartmane koji se dijelom protežu i na pomorsko dobro koje nije bilo predmet koncesije“, objašnjava Kiršić u prijavi.
Restoran bez koncesije na pomorskom dobru
Dakle, s jedne strane tvrtka obavlja ugostiteljsku djelatnost koja nije propisana koncesijom, a s druge gradi na pomorskom dobru izvan granica koncesije.
„Isto tako, Maslinica je izgradila i potporne zidove na plaži, nasula plažu do visine restorana i izgradila terasu sa stolovima, a za ništa nema koncesiju. Maslinica također bez koncesije vrši djelatnost dizalica za plovila. Maslinica je betonirala šetnicu kroz pomorsko dobro k.č. 1076, vrši usluge iznajmljivanja suncobrana i ležaljki, ogradila je žicom dio pomorskog dobra, a za ništa nema ni koncesiju ni koncesijsko odobrenje“ navodi se u prijavi.
Na naše upite tvrtki Maslinica u vezi skore prijave na natječaj za dodjelu koncesije na plažu rečeno nam je da ne žele komentirati ovu, a ni druge teme. Stoga nismo u mogućnosti prenijeti stav tvrtke ni po pitanju optužbi iz ovog članka.
Potporni zidovi. Terasa restorana, a ne luka nautičkog turizma
Na pitanje o spornom restoranu vijećnici Filipović je iz grada odgovoreno kako je Maslinica najprije dobila koncesiju za izgradnju marine po kojoj je bilo moguće napraviti recepciju te se naknadno ishodovalo rješenje za promjenu namjene u restoran, a da bi nakon svega koncesija bila poništena sporazumnim raskidom 2020. godine odlukom Vlade RH i tvrtke Maslinica.
- Smatram da se ovdje radi o izigravanju zakona. Budući je Maslinica odustala od koncesije, automatizmom je trebala izgubiti pravo na navedenu česticu na kojoj je izgrađena recepcija odnosno restoran, jer je ovakvim načinom onemogućen novi koncesionar čime je nastala materijalna šteta, a time je i grad izgubio na razvoju, rekla je.
Čestice izdvojene iz pomorskog dobra
Velika čestica pomorskog dobra (k.č. 1076 Rabac), površine cca 11,500 m2, koja je u naravi sama plaža Maslinica, 2020. godine parcelirana je na način da se iz nje izdvojilo nekoliko manjih čestica.
Konkretno, izdvojena je čestica na kojoj je ranije sagrađen restoran s terasom (u česticu 1076/4 Rabac, površine 2518 m2). Ona se i dalje vodi kao pomorsko dobro, no navodno postoji namjera njezine prenamjene i naknadne prodaje tvrtki Maslinica koja bi tako bespravni restoran ozakonila i nanovo sagradila terasu koju je u međuvremenu bila prisiljena ukloniti.
Izdvojena čestica pomorskog dobra
Druga izdvojena čestica je lokacija na kojoj je sam Kiršić godinama obavljao djelatnost vodenog tobogana (k.č. 1076/5 Rabac, površine 845 m2). Lokaciju je odredio Grad Labin, a najam je Kiršić plaćao poduzeću Rabac d.d. koje je 2000. godine prodano tvrtki Maslinica, pa je Kiršić mnogo godina bio uvjeren da posluje na zemljištu tvrtke Maslinica.
„Međutim, prilikom rekonstrukcije hotela 2006. -2007. godine ustanovljeno je da se naš tobogan nalazi u svojih 50 posto na zemljištu u vlasništvu Maslinice (k.č. 974 Rabac), a da je ostalih 50 posto pomorsko dobro (k.č. 1076 Rabac). Grad Labin je zanemario tu činjenicu i sugerirao nam da i dalje plaćamo najam Maslinici. Tih godina započinjemo i s djelatnošću trampolina za koju nam Maslinica određuje mjesto rada - u cijelosti na pomorskom dobru. Radimo i dalje i plaćamo najam Maslinici, ali najam raste iz godine u godinu… 2013., 2014., 2015. Pokušavamo s pročelnikom i gradonačelnikom razgovarati o tom problemu, o previsokom najmu, o tome da bi nam koncesijsko odobrenje bila puno bolja opcija, i da plaćamo nešto što ne bismo trebali. Grad nas, kao i tvrtka Maslinica, ignorira i prisiljava da i dalje plaćamo korištenje pomorskog dobra Maslinici, odnosno privatnom vlasniku“, piše Kiršić u prijavi.
Izdvojena čestica pomorskog dobra s toboganom i trampolinom
Dio pomorskog dobra na kojem se nalazilo 50 posto Kiršićevog tobogana, možda ste već i sami pogodili, upravo je čestica koja je kasnije izdvojena. Poput čestice na kojoj je sagrađen dio restorana i ova će navodno promijeniti namjenu i biti prodana tvrtki Maslinica. Tvrtka Maslinica nije produljila ugovor Kiršiću, a s druge strane Grad mu je godinama odbijao izdati koncesijsko odobrenje za tobogan i trampolin. Zato je upravo ovih dana Kiršić zaposlen na rastavljanju i odvozu tih sprava.
Odlazak tobogana nakon gotovo 30 godina
Katarina Filipović po ovom pitanju kaže kako joj je iz grada odgovoreno da Grad Labin nema mogućnost sankcionirati osobe bez koncesijskog odobrenja, da je inspektorat u više navrata bio na tom području, ali nemaju saznanja o iznosu neplaćenih kazni, da se obavljanje djelatnosti sa toboganom nije vršilo na pomorskom dobru i da je djelatnost spuštanja plovila pod nadzorom inspektorata lučke kapetanije odnosno Ministarstva mora, prometa i infrastrukture koje očigledno nema nikakve spoznaje o tim djelatnostima.
- To je jako čudno budući da se usluga do unazad dvije godine uredno izvršavala što mogu potvrditi i sama s obzirom da sam vlasnica obrta i da sam koristila usluge spuštanja plovila u more, te da su mi uslugu dizalice i slipa uredno naplaćivali na recepciji autokampa Maslinica, rekla je Filipović.
Dizalica za brodove
Građevine u voćnjaku
Na još jednoj velikoj čestici (k.č. 983 Rabac, površine 3900 m2) koja se u zemljišnim knjigama vodi kao voćnjak i pomorsko dobro, obavlja se djelatnost autokampa. Na njoj su postavljene mobilne kućice na betoniranim pilonima. Prema građevinskoj inspekciji ovakav se zahvat smatra gradnjom, a gradnja u voćnjaku, naravno, nije dozvoljena. Činjenica da je voćnjak na pomorskom dobru dodatna je zavrzlama. Na ove se objekte odnosi i ranije spomenuti odgovor Grada Labina da se radi o turističkom zemljištu čiji su postupci utvrđivanja stvarnog vlasništva u tijeku.
Građevine u voćnjaku, odnosno pomorskom dobru
Cijeli resort Maslinica, ukratko, katastarski je puzzle čija detaljna analiza premašuje gabarite novinskog članka. No, Labinjani tvrde da nemaju ništa protiv tvrtke Maslinica ni turističke djelatnosti, dapače. Ono što ih smeta je činjenica da su se ovdje trebali izgraditi luka nautičkog turizma i servis za plovila koji su Rapcu nasušno potrebni, a zbog silnih marifetluka to nije ostvareno. U tome vide prije svega propuste labinskih političara. Da li je riječ o neznanju i nedostatku interesa ili namjernom nezakonitom pogodovanju trebale bi utvrditi famozne hrvatske institucije. Kako kaže uvriježena hrvatska uzrečica: Pustimo ih da rade svoj posao.