Bivši IDS-ov saborski zastupnik Marin Lerotić koji je stranku napustio neposredno nakon što je ispisnicu zatražio i danas nezavisan župan Boris Miletić već duže vrijeme ne sudjeluje aktivno u političkom životu. Iako je Lerotić pulski gradski vijećnik, sve rijeđe prisustvuje na sjednicama Gradskog vijeća premda uredno prima vijećničku naknadu.
Nije da je neka cifra, ali 92 eura mjesečno dobro dođe tim više ako se niti ne pojaviš na sjednici Vijeća. Uglavnom Lerotić je još u listopadu 2023. godine bio spreman preuzeti odgovornost za vođenje Grada Pule zazivajući izbore i ostavku gradonačelnika Filipa Zoričića.
Za najavu svoje kandidature za gradonačelnika iskoristio je onaj trenutak kada je do vijećnika stiglo otvoreno pismo 11 djelatnika/djelatnica pulske gradske uprave koju su upozoravali na rasulo u gradskoj upravi.
Pred točno godinu dana Lerotić je u razgovoru za naš portal ponovno potvrdio da se sprema za lokalne izbore. Pohvalio se i da je dobio ponude da bude na nekim nezavisnim listama za Sabor, ali to nije prihvatio budući da mu je, kako je rekao, fokus Pula i kandidatura za gradonačelnika.
Štoviše, i tada je otkrio da okuplja ljude i tim orijentiran od centra na lijevo, ljude koji imaju određenih iskustava i žele dati doprinos ovom gradu.
"Ne bježim od suradnje s nezavisnim listama s kojima imamo sličan svjetonazor i program. Naravno, suradnja s listom Filipa Zoričića ne dolazi u obzir", izjavio je Lerotić u razgovoru za Istru 24. Na pitanje tko su ti ljudi koje okuplja i ima li među njima bivših članova IDS-a, nije htio otkrivati imena.
- Postoje ljudi, no ne bih još o imenima. Generalno se radi o osobama koji nisu članovi neke stranke. Gradski sam vijećnik i sada ću u svakom slučaju imati više vremena posvetiti se Gradskom vijeću, kazao je lani Lerotić.
No u Gradskom vijeću sve je rjeđi gost, a od nekadašnjih žustrih kritika i prozivki na račun aktualne pulske vlasti, više nema ništa.
Tko zna, možda Lerotić svoj novi politički put nastavi na listi za lokalne izbore koju sprema njegov politički mentor Boris Miletić koji ide u trku za još jedan mandat za Županiju, iako to još nije službeno potvrdio.
Lerotić sada nakon mandata saborskog zastupnika planira krenuti u privatne vode, no prethodno je o tome zatražio mišljenje Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.
U podnesenom zahtjevu Povjerenstvu postavio je upit može li registrirati vlastiti obrt i u njemu se zaposliti, ako nije prošlo više od godinu dana od isteka saborskog mandata. Lerotić je naveo da prima naknadu plaće nakon prestanka mandata „6+6“, ali da bi istu prestao primati u slučaju osnivanja obrta.
Nadalje, postavlja upit mora li naknadu „6 + 6“ prestati primati danom registracije obrta ili danom početka obavljanja djelatnosti, a što obično nisu isti dani. Povjerenstvo mu je odgovorilo kako može registrirati vlastiti obrt i u istome se zaposliti i prije isteka 12 mjeseci od obnašanja dužnosti zastupnika u Hrvatskom saboru međutim pritom mora prestati primati naknadu plaće.
"U odnosu na trenutak prestanka primanja naknade plaće nakon obnašanja dužnosti Povjerenstvo ističe kako je životno logično da obveznik mogućnost prihoda stječe tek trenutkom obavljanja registrirane djelatnosti na tržištu. Slijedom navedenog, a ukoliko se dan registracije obrta obveznika i dan početka obavljanja registrirane djelatnosti ne podudaraju smatra se da, u smislu ZSSI-a, obvezniku pravo na naknadu 6+6 prestaje danom početka obavljanja djelatnosti upisanim u obrtni registar koji se vodi pri Ministarstvu gospodarstva", glasi odgovor Povjerenstva.