Ovrhe u Hrvatskoj unosan su posao u kojem nerijetko moćnici otimaju od onih najslabijih, a sve uz asistenciju hrvatskih sudova o čemu svjedoči i primjer Ivana Hatmana, umirovljenika iz Poreča, koji je 2019. godine deložiran iz svoje kuće u centru Poreča unatoč tome što je dug zbog kojeg je ranije nastupila ovrha bio preplaćen još 2012. godine.
Hatmanovom kućom u centru Poreča, Hypo Leasing Kroatien društvo za financiranje d.o.o. osiguralo je svoje potraživanje prema društvu Bažon d.o.o., u vlasništvu Ivana Bažona, nekadašnjeg Hatmanovog zeta.
Unatoč tome što je dokazano kako je došlo do pretplate, javna je dražbu za Hatmanovu kuću u Poreču zakazana na dan 9. svibnja 2017., a tužitelj Ivan Hatman kao ovršenik se usprotivio 2. svibnja 2017. te zatražio obustavu ovrhe uz obrazloženje da je dužnik (korisnik leasinga) bio u pretplati kod ovrhovoditelja danom oduzimanja stroja.
Kako piše Nacional porečka sutkinja Vlatka Markuš, već ranije prijavljivana zbog sumnje na korupciju i organizirani kriminal, donijela je rješenje o ovrsi bez ikakve provjere ne bi li skupocjena nekretnina za tek djelić stvarne vrijednosti završila u rukama Aktiva Kapitala, koji je u vlasništvu Ronalda Šurana, poznatog ulagača u nekretnine koje se prodaju na sudu.
Općinski sud u Poreču nije razmatrao priloženu dokumentaciju i žalbu te je nekretninu tužitelja Ivana Hatmana, potpuno nezakonito po sudskom savjetniku Ivanu Geromettu, danas načelniku Općine Vrsar, (op.a. čiji je mentor bila sutkinja Vlatka Markuš) dosudio društvu AKTIVA KAPITAL d.o.o. koje je nakon javne dražbe postalo vlasnik kuće, te i na taj način povrijedio ustavnu odredbu el. 48. st. 1. Ustava Republike Hrvatske jer je nezakonito izvlastio tužitelja Ivana Hatmana te mu oduzeo nekretninu.
Hatman, koji je nakon gubitka kuće odlazi živjeti kod sestre kako ne bi završio na ulici, nakon više od 12 godina i dalje tuži kako državu tako i Ivana Bažona. Prema njegovim navodima država je odgovorna za nezakonito izvlaštenje te radnje sudaca.
Detaljno o slučaju piše Nacional.