republika - dugi
Politika i društvo

IPAK TREBA SAŽIVJETI U PRAKSI

Nezavisni tim evaluatora smatra da je Zakon o pravu na pristup informacijama kvalitetan

Voditelj evaluacijskog tima Edmond Miletić kao glavnu preporuku za unapređenje zakona istaknuo je nastavak institucionalne i organizacijske potpore instituciji povjerenika za informiranje, permanentnu edukaciju svih obveznika zakona i potrebu nastavka proaktivne objave informacija tijela javne vlasti  * Anketa je pokazala da čak 75 posto ispitanika nije znalo da građani imaju pravo žalbe povjereniku ako im tijelo javne vlasti uskrati pravo na informaciju te da nijedan ispitanik nije znao ime institucije koja štiti pravo građana na pristup informacijama


 
3 min
HINA
Povjerenik za informiranje Zoran Pičuljan

Voditelj evaluacijskog tima Edmond Miletić kao glavnu preporuku za unapređenje zakona istaknuo je nastavak institucionalne i organizacijske potpore instituciji povjerenika za informiranje, permanentnu edukaciju svih obveznika zakona i potrebu nastavka proaktivne objave informacija tijela javne vlasti  * Anketa je pokazala da čak 75 posto ispitanika nije znalo da građani imaju pravo žalbe povjereniku ako im tijelo javne vlasti uskrati pravo na informaciju te da nijedan ispitanik nije znao ime institucije koja štiti pravo građana na pristup informacijama

Zakon o pravu na pristup informacijama kvalitetan je zakon usklađen s međunarodnim standardima, a za njegovo unapređenje trebaju manje prilagodbe, istaknuto je u srijedu na predstavljanju izvješća nezavisnog evaluacijskog tima o vrednovanju učinaka tog zakona.

Voditelj evaluacijskog tima Edmond Miletić kao glavnu preporuku za unapređenje zakona istaknuo je nastavak institucionalne i organizacijske potpore instituciji povjerenika za informiranje, permanentnu edukaciju svih obveznika zakona i potrebu nastavka proaktivne objave informacija tijela javne vlasti.

''Potrebno je maksimalno unificirati upravnu i sudsku praksu'', kazao je Miletić.

Član evaluacijskog tima Duje Prkut predstavio je komparativnu analizu zakonodavne regulative prava na pristup informacijama u zemljama EU, uključivši Italiju, Austriju i Sloveniju, naglasivši da su hrvatska zakonska rješenja jedna od deset najboljih u Europi.

Predstavljajući rezultate analize utemeljene na anketama u kojima su sudjelovala tijela javne vlasti, korisničke udruge i građani, Prkut je posebno izdvojio rezultate koji pokazuju relativno nisku upoznatost građana sa zakonskim okvirom za ostvarivanje prava na pristup informacijama.

Konkretno, čak 75 posto ispitanika nije znalo da građani imaju pravo žalbe povjereniku ako im tijelo javne vlasti uskrati pravo na informaciju te da nijedan ispitanik nije znao ime institucije koja štiti pravo građana na pristup informacijama.

S druge strane, 47 posto ispitanika odabralo je najtočniji opis trenutačnog zakonskog uređenja, a njih 70 posto je znalo da postoji zakon koji štiti njihovo pravo na pristup informacijama.

Financijski kazniti čelnike tijela javne uprave koji nezakonito uskrate informaciju

Prema rezultatima ankete, 8,4 posto ispitanika podnijelo je zahtjev za pristup informacijama ili je tražilo upute i informacije o procedurama za ostvarivanje prava.

Kao najviša razina slaganja ispitanika istaknuto je slaganje s tvrdnjom da treba financijski kazniti čelnike tijela javne uprave koji nezakonito uskrate informaciju, sa čime se složilo čak 66 posto ispitanika.

Član evaluacijskog tima Alen Rajko na skupu u zagrebačkom Novinarskom domu govorio je o različitim modelima unapređenja pristupa informacijama, a voditeljica Službe za praćenje i promicanje prava na pristup informacijama i voditeljica projektnog tima iz Ureda povjerenika za informiranje Jagoda Botički naglasila je da je projekt vrednovanja učinaka Zakona o pravu na pristup informacijama financirala Europska unija.

Povjerenik za informiranje Zoran Pičuljan zbog osobnih razloga nije mogao prisustvovati skupu. No, na kraju mandata i nakon što je saborski Odbor za Ustav i poslovnik pokrenuo proceduru za izbor novog povjerenika za informiranje, Pičuljan je kao najveći problem u pristupu informacijama istaknuo fenomen ''šutnje uprave'',

Pičuljan je u razgovoru za Hinu kazao kako se na dužnost povjerenika ne namjerava ponovno kandidirati te da je u načelu zadovoljan učinjenim. Uspostavljeni standardi prava na pristup informacijama, znanje i iskustvo stručnjaka koji su ih u ovom mandatu stvarali i promovirali, ostaju i novom povjereniku, ocijenio je.


Nastavite čitati

Jura Stublić, autor pjesme 'Rijeke pravde': Za demokraciju se mora boriti jer je uvijek ugrožena od onih koji žele autoritarni način upravljanja

"Ne mogu nešto više o tome govoriti jer ugovor sadrži klauzulu o povjerljivosti. To je regulirano. Prvo sam vidio da se pjesma upotrebljava, a da nije ostvaren nikakav kontakt sa mnom. Potom me je kontaktirao poznanik koji je vrlo dobar stručnjak za licenciranje autorskih prava. On je bio u kontaktu sa SDP-om i sve je regulirano kako se to već radi, po najvišim standardima", kaže Stublić

HDZ predstavio predizborni program; obećava prosječnu plaću od najmanje 1600 eura

Pet stupova HDZ-ove vizije Hrvatske za iduće četiri godine su uspješna, vitalna, pravedna, održiva i suverena Hrvatska, naglasio je Plenković * Iz HDZ-a najavljuju i da će stvoriti preduvjete za otvaranje 125 tisuća novih radnih mjesta i dostići stopu zaposlenosti od 75 posto, a za to će biti uloženo 700 milijuna eura kroz mjere aktivne politike zapošljavanja

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.