Politika i društvo

reakcija iz sdp-A

NIJE SVE TAKO RUŽIČASTO U ROVINJU Maria Blažina (SDP): U nekoliko smo navrata tražili live-stream sjednica Vijeća. Odgovoreno nam je 'koga bi to zanimalo' ili 'preskupo je, košta čak 100 tisuća kuna!'

Kasni i početak rada bazena u Ortopedskoj bolnici dr. Martin Horvat, kojeg nažalost ne možemo ni nazvati gradskim bazenom, al dobro, kakav god da je, bit ćemo sretni jednom kad se otvori i postane dostupan građanima. Među ostalim investicijama koje neće biti pravovremeno dovršene, a neke niti započete u ovoj godini su i izgradnja biciklističkih traka, popločavanje platoa oko crkve Sv. Eufemije, izgradnja prometnica u poslovnoj zoni Gripole-Spine, proširenje osnovne škole Jurja Dobrile i niz drugih programa


 
7 min
Danijela Bašić-Palković

Kasni i početak rada bazena u Ortopedskoj bolnici dr. Martin Horvat, kojeg nažalost ne možemo ni nazvati gradskim bazenom, al dobro, kakav god da je, bit ćemo sretni jednom kad se otvori i postane dostupan građanima. Među ostalim investicijama koje neće biti pravovremeno dovršene, a neke niti započete u ovoj godini su i izgradnja biciklističkih traka, popločavanje platoa oko crkve Sv. Eufemije, izgradnja prometnica u poslovnoj zoni Gripole-Spine, proširenje osnovne škole Jurja Dobrile i niz drugih programa

Iako se Grad Rovinj nakon zadnje sjednice Gradskog vijeća pohvalio kapitalnim ulaganjima i novim projektima, oporbena vijećnica iz redova SDP-a Maria Blažina, ujedno i predsjednica rovinjskog SDP-a, ne misli da su stvari tako ružičaste.

Smatra da je jedno što službenim kanalima odlazi u javnost kroz priopćenja Grada, a sasvim drugo je kako stvari u Gradu Rovinju funkcioniraju u realnosti.

Vlast se hvali milijunskim iznosima

Nezadovoljna je što javnost i dalje ne može pratiti sjednice vijeća putem prijenosa live- streama. Naime, na zadnjoj je sjednici Gradskog vijeća najavljen niz projekata, no najveći iznosi odnose se za uređenje gradskog trga i izgradnju autobusnog kolodvora. Samo za uređenje Trga Maršala Tita i izgradnju autobusnog kolodvora na Concetti planirano je čak 19 milijuna kuna.

Dok se gradska vlast hvali tim milijunskim ulaganjima, rovinjski SDP smatra kako bi sve te investicije imale daleko manji iznos da su se provele pravovremeno i prema usvojenom financijskom planu.

SDP-ovka Maria Blažina ističe da su izgradnja autobusnog kolodvora na Concetti i rekonstrukcija Trga Maršala Tita, stari projekti o kojima se priča već zadnjih dvadeset godina, ali nikako da se realiziraju.

- Naravno iznosi vezani uz troškove rastu zbog inflacije, zbog porasta cijene rada, materijala, energenata, ali mi to ne vidimo kao dobro, nego kao direktni gubitak za proračun. Da se svaki od tih projekata započeo na vrijeme, to bi nas koštalo 20-ak milijuna kuna manje, smatra Blažina. Osvrnula se i na neke dosadašnje ključne investicije u Rovinju, ali i realizaciju proračuna.

- Sam proračun realiziran je po svim kategorijama u vrlo niskim postotcima, oko 30-40 posto. Istovremeno se velik novac svakih šest mjeseci prenosi u naredno proračunsko razdoblje. Tako sada imamo preko 74 milijuna kuna prenijetih iz ranijih godina.

I ostale investicije su u kašnjenju u odnosu na originalne planove. Primjerice, izgradnja zaobilaznice po putu Valsaresi kako bi se rasteretio promet u naselju i preusmjerilo turiste prema kampovima, ponovo nije planirana u dogledno vrijeme. Umjesto toga, položit će se usporivači prometa u Ulici Matije Vlačića Ilirika, no stanovnici te ulice i dalje će trpjeti ogromno prometno opterećenje u ljetnim mjesecima, ističe Blažina i dodaje:

Većina investicija kasni

- Kasni i početak rada bazena u Ortopedskoj bolnici dr.Martin Horvat, kojeg nažalost ne možemo ni nazvati gradskim bazenom, al dobro, kakav god da je, bit ćemo sretni jednom kad se otvori i postane dostupan građanima. Među ostalim investicijama koje neće biti pravovremeno dovršene, a neke niti započete u ovoj godini su i izgradnja biciklističkih traka, popločenje platoa oko crkve Sv. Eufemije, izgradnja prometnica u poslovnoj zoni Gripole-Spine, proširenje osnovne škole Jurja Dobrile i niz drugih programa, ističe Blažina.

Na zadnjoj sjednici Vijeća, bilo je govora i o ulaganjima i u takozvanu zelenu infrastrukturu. Grad Rovinj planira izradu Strategije razvoja zelene infrastrukture koja između ostalog, predviđa korištenje obnovljivih izvora energije.

- Na moje pitanje ima li Grad Rovinj spreman projekt prijelaza na održive, zelene izvore energije i djelomičnog ostvarenja energetske neovisnosti kojim bi povukao sredstva iz Europskih fondova kroz trenutno otvoren natječaj za 2022. godinu (sufinanciranje 95%), nisam dobila konkretan odgovor, a ni riječi pojašnjenja od nadležnog Upravnog odjela za gospodarstvo, javnu nabavu i EU fondove. Očigledno je da plana povlačenja sredstava iz fondova nema, kao ni strateških projekata koji bi omogućili građanima Rovinja prijelaz na čistu energiju i energetsku neovisnost, kaže.

Naglasila je da je u planu ugradnja solarnih panela na javne zgrade, što će, tvrdi, ionako uskoro za poslovne subjekte i javnu upravu postati zakonska obveza.

- Naime, Europska komisija u sklopu plana nazvanog "REPowerEU" očekuje da se do 2025. godine uvede obveza o ugradnji solarnih panela na krovove novih trgovina i javnih zgrada, a do 2029. na nove stambene zgrade. Prema našim spoznajama, u pripremi je zakon koji će nas na to i obvezati, ističe Blažina.

SDP-ova vijećnica pita se zašto Rovinj ne povlači sredstva iz europskih fondova, niti nema ambiciju to činiti, što je tvrdi, razlog je za ozbiljnu zabrinutost.

Foto M.ANGELINI

- Ne vidim zašto bismo baš sve investicije u našem gradu morali financirati mi građani vlastitim proračunskim sredstvima? Brojne općine s daleko manjim kadrovskim kapacitetom i daleko manjim proračunom javne uprave su uspjele ostvariti lijepe europske projekte i omogućiti svojim građanima besplatan električni javni prijevoz, energetski pasivne škole, pasivne POS-ove zgrade i još niz elemenata cirkularne ekonomije kojima su ostvarili uštede u proračunu grada i veću energetsku neovisnost, napomenula je.

Bez prenošenja sjednica

Na pitanje je li točna informacija da već duže od godinu dana pojedini vijećnici traže da se sjednice Gradskog vijeća prenose u live prijenosu putem streama, i zašto to još nije postala praksa, odgovara da SDP otprilike svakih pola godine traži da se uvede izravni video prijenos sjednica Gradskog vijeća.

- Budući je u današnje vrijeme digitalna tehnologija na tako visokoj razini da za live-stream nije potrebna dodatna zahtjevna mrežna infrastruktura, da već brojne općine koje su i manje, a i raspolažu manjim proračunima imaju live-stream, uopće nam nije jasno zašto gradska uprava već godinama kategorički odbija naš zahtjev. U 2021. nam je čak jednom prilikom obećano kako će biti omogućeno prenošenje sjednica, no uz opaske „koga bi to zanimalo“, ili „preskupo je, čak 100.000 kuna po godini“ (???), ističe Blažina.

- Mnoge, puno manje općine, i sa daleko manjim proračunima to imaju, i sigurna sam da njih nije koštao 100.000 kuna. Umjesto odgovora na naše pitanje ovaj put smo dobili podrobno objašnjenje kako „nam je rad Gradskog vijeća dovoljno transparentan kroz zapisnike sa sjednica i ostale materijale koji su građanima dostupni na uvid putem službenih stranica Grada, kaže.

Zašto sjednice Vijeća nemaju live-stream prijenos?

Blažina ističe "da Grad Rovinj time preporuča građanima da se satima gube u bespućima službenih stranica, ili alternativno osobno traže od uprave dostavu četverosatnih audio zapisa sjednica kako bi čuli što ih interesira, jer Grad to očito smatra najpristupačnijim i najdirektnijim vidom transparentnosti poslovanja gradskog vijeća".

Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća, među ostalim donesena je odluka davanju suglasnosti trgovačkom društvu I-RIBA d.o.o. Rovinj da osnovano pravo građenja na području Poduzetničke zone „Gripole-Spinè“ optereti hipotekom. Protiv te odluke bila je protiv vijećnica Blažina.

- Da, bila sam protiv donošenja odluke na ovoj sjednici, a odgodu rasprave je predložio IDS-ov vijećnik Predrag Mamontov. Smatram da odluka nikako nije tehnički detalj, nego ustupanje bankama stvarnog prava s dugoročnim posljedicama koje mogu negativno utjecati na vrijednost, uporabljivost i namjenu čestice u „gospodarskoj zoni“.  Nismo upoznati s poslovnim planom gospodarskog subjekta u koncesiji, koji bi nam omogućio informirani pristanak na preuzimanje odgovornosti za upis hipoteke na pravo građenja na zemljištu u vlasništvu grada. To ne znači da je SDP protiv, upravo suprotno, SDP uvijek podržava poticanje i razvoj proizvodnih djelatnosti u poslovnoj zoni kako bi ona zaživjela kao gospodarska i kao pokretač gospodarskog rasta i otvaranja novih radnih mjesta u Rovinju, navela je.

S obzirom da Istra24 još uvijek nije dobila potrebne odgovore Grada Rovinja o tome tko je pokrio troškove odlaska gradonačelnika Rovinja, predsjednika Vijeća i svih pročelnika u Šibenik, pitali smo Blažinu za komentar budući da bi gradska uprava trebala odgovarati na pitanja predstavnika medija tim više ako se moguće radi o proračunskom novcu.

Foto: FB Gradonačlenik Rovinja

- U skladu s transparentnim poslovanjem gradske uprave i trošenja proračunskog novca s punim pravom očekujete odgovor. Upravo smo na aktualnom satu dobili lekciju Predsjednika Gradskog vijeća Emila Nimčevića o visokoj razini transparentnosti poslovanja i dostupnosti svih informacija na službenim stranicama Grada. Međutim, direktne prijenose sa sjednica nam sustavno odbijaju, kazala je. 

Naglasila je da je još uvijek duboko nezadovoljna odnosom prema građanima s invaliditetom i osobama slabije pokretljivosti.

Konkretno, napomenula je, nije predviđena prilagodba ureda gradske uprave i ostalih usluga Grada koji moraju biti dostupni svim građanima, pa tako i osobama sa smanjenom pokretljivošću.

- To su primjerice ugradnja električnih dizala, rampi, električnih vrata na automatsko otvaranje, taktilnih staze i linija vodilja za slijepe i slabovidne osobe itd. Pored objašnjenja kako „navedeno nije moguće zbog zaštite zgrade u starogradskoj jezgri posebnim uvjetima konzervatora“ dobili smo i informaciju kako svi građani otežane pokretljivosti „bivaju usluženi“ na način da se službenici spuste u prizemlje i tamo im pruže potrebnu uslugu.

Nažalost, naši sugrađani slabije pokretljivosti očigledno neće dočekati to da budu ravnopravni većini i da imaju jednak tretman, te će za njih usluga Grada Rovinja i dalje biti kompliciranija i dugotrajnija nego za ostale i odvijat će se u predvorju, zaključila je SDP-ova vijećnica Blažina.


Nastavite čitati

Istra
 

LEKCIJA ZA KSENOFOBE Policijski podaci dokazuju nekriminalno ponašanje naših radnika iz Azije

Podaci policije su potvrdili ono što je svaka razumna osoba mogla i sama zaključiti: radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala i Filipina, koje su mnogi upoznali kao vrijedne i poštene radnike, ove godine u Puli nisu počinili nijedno kazneno djelo * Sutra: Analizirali smo policijsku statistiku vezano za slučajeve silovanja u Puli. U većini slučajeva žrtva poznaje nasilnika * U sutrašnjem intervjuu za Istru24 saborska zastupnica Dušica Radojčić govori o planovima za predstojeće lokalne izbore, ali i otkriva kako će Možemo! osim Pule i Pazina na izbore izaći i u još nekim istarskim gradovima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.