Europski primjeri dobre prakse i modeli transnacionalne projektne suradnje u valorizaciji zajedničke europske baštine bile su glavne teme konferencije "Fortified systems: from frontier places to European Cultural Corridors: a cultural, environmental and scientific open approach to fortified heritage", koja je protekli tjedan održana u znanstveno-istraživačkom centru Forte Marhera u Veneciji.
Na konferenciji su, uz stotinjak europskih stručnjaka koji su sudjelovali uživo ili online, kao suorganizatori sudjelovali i predstavnici pulskog Sveučilišta i Povijesnog i pomorskog muzeja Istre, koji su predstavili dosadašnje i aktualne projekte u valorizaciji fortifikacija.
Europska kulturna baština, koja uključuje bivša vojna i utvrđena područja, može pridonijeti uravnoteženijem održivom urbanom planiranju i odgovornom teritorijalnom razvoju, kvaliteti života lokalnih zajednica i pomoći u postizanju Europskog zelenog plana, Milenijskih razvojnih ciljeva UN-a i europskih vrijednosti mira i demokracije.
Bivša vojna baština i utvrđeni sustavi u europskim pograničnim područjima trebali bi postati novi europski kulturni koridori i prostori susreta mladih Europljana, promičući kulturu mira, solidarnosti, građanskih inicijativa, uravnoteženi kulturni i društveni razvoj, zajednički europski identitet i međukulturni dijalog.
Suorganizatorica skupa Nataša Urošević s pulskog sveučilišta
Bivša vojna i fortifikacijska baština predmet je brojnih europskih projekata predstavljenih na skupu, kao katalizator zelenog urbanog razvoja i kohezije te pokretač europskih društvenih vrijednosti.
Izgradnja kapaciteta za javne i privatne dionike u postizanju ciljeva Europskog zelenog plana kroz prilagodbu klimatskim promjenama i društveno uključivo djelovanje glavni je cilj i aktualnih projektnih prijava u sklopu programa HORIZON, INTERREG i Erasmus+, o kojima se raspravljalo na skupu.
- Planiramo nastaviti suradnju s europskim sveučilištima, europskim institucijama i međunarodnim organizacijama, kroz daljnji razvoj znanstveno-istraživačkih aktivnosti i pripremu međunarodnih projekata, organizaciju radionica, konferencija i ljetnih škola, s ciljem prijenosa znanja i prezentacije najbolje europske prakse u upravljanju fortifikacijskom baštinom, zaključili su organizatori skupa Nataša Urošević i Fiorenzo Meneghelli.
Studijski boravak u Veneciji brojna pulska delegacija iskoristila je i za sastanke s predstavnicima Sveučilišta Ca' Foscari, s kojima je dogovorena suradnja na EU projektima i združenim studijskim programima, te razmjena istraživača i studenata.