Pulski Možemo! tijekom poslijepodneva oglasio se medijskim priopćenjem o trenutnoj situaciji u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun. Priopćenje prenosimo u nastavku:
„Možemo! je upozoravao na sve probleme Kaštijuna i eventualne opasnosti koje mogu nastati zbog loše lokacije i tehnologije postrojenja te predlagao moguća rješenja za nesnosni smrad koji se ljeti širio s Kaštijuna. Bili smo među prvima koji su detektirali glavni problem - dovoz veće količine miješanog komunalnog otpada od one koju postrojenje može preraditi. Nažalost, zakon je utvrdio da su centri za gospodarenje otpadom dužni primiti sav miješani komunalni otpad od davatelja javne usluge i primjenjivati istu cijenu obrade preuzetog miješanog komunalnog otpada po toni za sve davatelje usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada, pa je opcija odbijanja preuzimanja viška otpada ljeti otpala.
Općine i gradovi u Istri u najvećem broju nisu poduzele potrebne korake da smanje količine miješanog komunalnog otpada i zbog toga plaćaju kazne (zapravo, njihovi građani plaćaju kazne). Te se općine, dok stanovnicima Općine Medulin prijeti još jedno ljeto nesnosnih smradova, ne žele solidarizirati u preuzimanju odgovornosti i više platiti viškove miješanog otpada koje dovoze na Kaštijun, a postrojenje ih ne može preraditi. Najturističkiji gradovi poput Rovinja, Poreča, Novigrada, Umaga i drugih ne čine dovoljno da bi smanjili utjecaj turizma na proizvodnju otpada, a krajnje posljedice toga padaju na Kaštijun i Medulin.
Podsjećamo kako je Skupština Istarske županije na tematskoj sjednici održanoj 13. listopada 2021. godine usvojila Zaključak kojim preuzima koordiniranje jedinica lokalne samouprave po pitanju iznalaženja lokacije za sortirnicu, kompostanu, energanu i druge građevine za obradu otpada. Elaborat o količinama i tokovima otpada koji je IŽ naručila također je ukazao na neophodnu izgradnju sortirnice, kompostane i energane kao nužan uvjet uspješnog gospodarenja otpadom u Istri. Po tom pitanju nema nikakvih konkretnih rezultata.
Predlagali smo da se u Proračunu Grada Pule za 2022. planiraju sredstva za izgradnju sortirnice, no naš prijedlog nije prihvaćen. Bez te dodatne obrade otpada sustav neće moći funkcionirati.
Jasno je da zbog trenutne vlasničke strukture kontrolu nad Kaštijunom ima gradonačelnik Zoričić, ali je zbilja neugodno gledati župana Miletića kako samo prebacuje “vrući krumpir”. Istarska županija ima 49 posto poslovnih udjela, a IDS je svih ovih godina imao apsolutnu kontrolu nad Kaštijunom i odgovoran je za uzrok sadašnjeg problema odnosno loše postavljenog sustava u početku.
Također je i zakonodavac u novom Zakonu o gospodarenju otpadom naglasio odgovornost županija propisavši da je „izvršno tijelo jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba dužno na svom području predložiti donošenje i osigurati provedbu plana gospodarenja otpadom.“
Na gradonačelniku Zoričiću i njegovoj upravi Kaštijuna je da učine sve kako bi spriječili kolaps i smrad usred turističke sezone, ali to ne oslobađa ostale dionike od odgovornosti i solidarnosti. Mnogo je gradova i općina u Istri koje poncijepilatovski peru ruke od odgovornosti za štetu kojoj doprinose.
Višak smeća koji će dolaziti na Kaštijun ovoga ljeta u “neprobavljivim” količinama mora se predati vanjskoj ovlaštenoj tvrtki na zbrinjavanje, što košta. Stoga pozivamo sve JLS u Istri da daju svoj doprinos u rješavanju zajedničkog problema podjelom troškova za privremeni način zbrinjavanja viškova otpada ljeti.
Koristimo priliku i da podsjetimo da je na prethodnu inicijativu Možemo! konačno u Kaštijunu formiran civilni nadzor, koji je započeo s radom krajem svibnja i čije članove i članice uprava Kaštijuna redovno obavještava o recentnim zbivanjima. Članovi skupine za civilni nadzor tako mogu pratiti sve aktivnosti na rješavanju problema, upoznati lokalnu javnost o činjenicama i spriječiti dezinformacije i prikrivanja.
Havarija koja se dogodila 3. lipnja, kvar na vodilici kabelske lančane staze koja je ispala iz trase, zaustavivši rad postrojenja, je sanirana. Danas se obavlja kontrola prije sutrašnjeg puštanja u rad. Isti problem na istim postrojenjima se javio i na Marišćini i u Grčkoj. Stoga prije optužbi treba utvrditi radi li se o odgovornosti proizvođača strojeva i mehanizama ili o odgovornosti vodstva Kaštijuna zbog pogrešnog upravljanja tim strojevima i mehanizmima.
Zapošljavanje članice uprave bez natječaja i potrebnih kvalifikacija dodatno bi bilo otežalo situaciju na Kaštijunu. Možemo! je kao načelo djelovanja postavio protivljenje političkom i klijentelističkom kadroviranju. U slučaju nesuđene financijske direktorice Kaštijuna imali smo priliku vidjeti kako neovisni mediji i sve aktivnija javnost mogu doprinijeti u promjeni dosadašnjeg načina upravljanja Gradom i njegovim trgovačkim društvima.", stoji u priopćenju pulskog Možemo!.