Hrvatski sabor nastavlja sjednicu u srijedu raspravom o četiri izvješća, o provedbi službene razvojne pomoći Hrvatske inozemstvu za 2021. te o poslovanju Hrvatske radiotelevizije za 2019., 2020. i 2021. godinu.
Službena razvojna pomoć Hrvatske u inozemstvu u 2021. iznosila je 624,22 milijuna kuna, što je porast od 20,8 posto u odnosu na 2020., čime je nastavljen trend povećanja ukupnog godišnjeg izdvajanja Hrvatske za provedbu razvojnih i humanitarnih projekata u inozemstvu.
Najviše sredstava službene razvojne pomoći bilo je usmjereno na razvojnu suradnju, 529,96 milijuna kuna, dok se ostatak odnosio na humanitarnu pomoć.
Donirano cjepiva u vrijednosti 64 milijuna kuna
Najveći pojedinačni primatelj razvojne pomoći Hrvatske bila je Bosna i Hercegovina s ukupnom vrijednosti od 103,04 milijuna kuna.
Kroz donaciju cjepiva protiv covida-19 Hrvatska je izdvojila ukupno 64,39 milijuna kuna.
Cjepivo je donirano BiH, Crnoj Gori, Republici Albaniji, Republici Kosovu, Republici Sjevernoj Makedoniji, Socijalističkoj Republici Vijetnam, Republici Ruandi i Kraljevini Butan, a putem mehanizma COVAX Sirijskoj Arapskoj Republici, Arapskoj Republici Egipat, Republici Indoneziji, Republici Tadžikistan i Islamskoj Republici Pakistan.
Sabor će u srijedu raspraviti i izvješća o radu (poslovanju) Hrvatske radiotelevizije za 2019., 2020. i 2021..
U 2021. HRT je ostvario dobit nakon oporezivanja od 11,2 milijuna kuna. Prihod od naplaćene mjesečne pristojbe bio je 1,127 milijarde kuna, što je 2,2 posto manje od prethodne godine i 4,5 posto manje u odnosu na plan, na što je utjecalo oslobođenje od plaćanja pristojbe na potresom pogođenom području, ali i odljev stanovnika u inozemstvo.
Tijekom 2021. provela su se značajna ulaganja u dugotrajnu nematerijalnu i materijalnu imovinu, te je u okviru tog investicijskog ciklusa izvršeno sveukupno 251,3 milijuna kuna ulaganja, što je 59,8 milijuna kuna više nego 2020. godine, stoji u izvješću.
U petak o Sporazumu Hrvatske i Izraela o suradnji na području javne sigurnosti
U nastavku tjedna, Sabor će u četvrtak raspravljati o prijedlogu zakona o izvanparničnom postupku kojim se uz ostalo rješavanje određenih vrsta izvanparničnih postupaka povjerava javnim bilježnicima kao povjerenicima suda (sporazumni razvod braka, proglašenje nestale osobe umrlom i dokazivanje smrti, sporazumno uređenje međa i razvrgnuće suvlasničke zajednice).
Isti dan na dnevnom redu je i Godišnje izvješće o državnim potporama za 2021. godinu. Ukupno dodijeljene državne potpore u toj godini iznosile su 20,2 milijarde kuna ili 4,68 posto BDP-a, što je blago smanjenje u odnosu na 2020. godinu (za 4,2 posto). Potpore u industriji i uslugama iznosile su ukupno 12,6 milijardi kuna a potpore za poljoprivredu i ribarstvo 7,6 milijardi kuna.
Saborski zastupnici će tjedan zaključiti raspravom u petak o Sporazumu Hrvatske i Izraela o suradnji na području javne sigurnosti te o konačnom tekstu zakona o gnojidbenim proizvodima.