(FOTO) Neki objekti još uvijek imaju "stanare". Područje budućeg Pulskog inovacijskog centra potpuno je devastirano, opljačkano i krcato otpada
Zgrada koja je vjerojatno jedna od najljepših na prostoru Vallelunge najbolji je primjer devastacije
Stanovnici Stoje ogorčeni su na snažnu buku i oblake prašine koje cementara Calucem ispušta skoro svake noći. Iz cementare kažu da je sve u skladu sa zakonom, dok inspekcije dolaze rijetko i to samo po danu. Građani su dodatno zabrinuti najavom dolaska pročistača na Molo Carbone kada bi buka, ali i smrad, mogli biti još jači
Stanovnici Stoje ogorčeni su na snažnu buku i oblake prašine koje cementara Calucem ispušta skoro svake noći. Iz cementare kažu da je sve u skladu sa zakonom, dok inspekcije dolaze rijetko i to samo po danu. Građani su dodatno zabrinuti najavom dolaska pročistača na Molo Carbone kada bi buka, ali i smrad, mogli biti još jači
Posljednjih je nekoliko večeri, i to u kasnim satima, buka koja dopire iz cementare Calucem bila toliko intenzivna, da nam se nekoliko stanara koji žive u blizi, požalilo na nju, ali i na ogroman dim koji izlazi iz cementare.
Naš čitatelj poslao nam je snimku od utorka, na kojoj se jasno vidi dim, ali i čuje velika buka koja dopire iz cementare.
- Da napomenem, nisam protiv tvornica ni radnih mjesta u industriji. Samo se pitam li je ta razina buke po zakonu u ovo doba dana, mislim čujete i sami, a ja to snimam s mobitelom 400 metara dalje i što je onaj dim koji izlazi iz nje?, pita se.
- Makar više nisam županijska vijećnica, ljudi mi stalno javljaju da su buka i prašina koji dopiru iz cementare nesnošljivi, a to vidim i sama sa svog balkona na Monte Zaru, kaže Koviljka Aškić.
Prošle je godine tako pozvala inspekciju s Instituta za zaštitu okoliša koja je došla izvidjeti stanje u cementari u deset sati ujutro pa tako nije ni mogla vidjeti ni čuti svu tu prašinu i buku koji se najviše događaju noću. Dakako, inspektor za zaštitu okoliša tada je ustvrdio da je u cementari po tom pitanju sve po pravilima i sve u redu, ispričala nam je Aškić.
- Oni rade do tri, dođu pogledati i ne nađu ništa, a svaku večer već poslije 19 sati, kreće dim, a onda i buka, kaže i dodaje da je još jedan problem ruda koja se nalazi na otvorenom i koju vjetar lako raznosi.
Grad Pula može naručiti nezavisnog mjeritelja koji bi izmjerio decibele i usporedio ih s onim dozvoljenim, no Aškić napominje kako to nije lak zadatak jer se, prvenstveno, vijest o inspekciji lako pročuje pa se radovi po noći zaustave, a i da je teško da će si Grad Pula dozvoliti plaćati nekome više dnevnica dok ne uspije snimiti buku jer ona nije svake večeri jednakog intenziteta.
- Može se dogoditi da nekoliko dana ne bude ništa i da onda opet krene. Mi ne možemo znati kada će ona biti jača, a kada slabija, a mjeritelja se treba platiti. Samo znamo da, kada je jačeg intenziteta, buka nesnošljiva, dodaje.
- Nikome nije cilj zatvarati pogon i smanjivati radna mjesta, ali moramo ustanoviti dolazili ovdje do kakvih nepravilnosti, ističe Aškić.
U rujnu 2019. godine građani Stoje prijavili su Zelenoj Istri neugodne mirise i onečišćenje zraka koji dopire od strane tvornice cementa „Calucem”, nakon čega je slučaj prijavljen Inspekciji zaštite okoliša pismenim, ali i telefonskim putem kako bi se što prije moglo izaći na teren. Tada je Zelena Istra od inspekcije dobila odgovor da “vjerojatno neće biti u mogućnosti izaći na teren jer nemaju automobil na raspolaganju”.
Ovo su tada bile neke od primjedbi građana:
„Mi koji nemamo klime i zbog vrućine spavamo s otvorenim prozorima gušili smo se u kiselkastom smradu dima od izgaranja ugljena u pećima Cementare, jer i dalje koriste ugljen za loženje, a kad se on kombinira s oblačnim vremenom i kišicom, to je nešto neopisivo. Osim što vam se smrad zavuče u sinuse, nagriza sluznicu nosa, grla i glasnice, i to zaista možete osjetiti.”
Iako je prethodno, točnije tri mjeseca poslije inspekcija utvrdila da je u Cementari kazavši da je “sve u najboljem redu” i da “navedenog dana nisu registrirane povećane emisije nijednog monitoriranog parametra, pa tako ni SO2 koji je najvjerojatniji uzrok tegoba navedenih u Vašoj prijavi, te uzrokuje neugodni miris, nagrizanje sluznice grla i nosa...”, građani su se i dalje konstantno žalili na poteškoće.
Tek je u rujnu te, dakle tri mjeseca kasnije, Inspekcija zaštite okoliša ustvrdila da ipak je bilo nekih prekoračenja, točnije, da je zbog podešavanja peći došlo do prekoračenja dušikovih oksida u dva polusatna presjeka.
U odgovoru se navodi da "uvidom u izlist kontinuiranog monitoringa emisija u navedeno vrijeme, svi monitorirani parametri su ispod propisanih zakonskih limita, osim dva polusatna prosjeka NOx (1.245,8 i 1.435 mg/m3) koja su bila veća od graničnih (1.200 mg/m3), a rezultat su podešavanja peći što je uobičajeno za proces startanja peći. Emisija prašine je u navedeno vrijeme iznosila od 3,2-11,26 mg/m3 (GVE=50mg/m3), dok je emisija SO2 iznosila od 75-153 mg/m3)."
Iz Cementare su nam kazali da su oni u bliskom kontaktu s lokalnom zajednicom, da svaku pritužbu shvaćaju ozbiljno, ali isto tako i da u posljednje vrijeme nisu zaprimili nikakve pritužbe na buku ili dim.
- Proizvodnja u našem pogonu je unutar zakonski propisanih granica i parametara, i u potpunosti smo u skladu sa zakonskim propisima. Ona radi 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, 365 dana u godini, i posebno je organizirana kako bismo smanjili buku noću, primjerice smanjenjem unutarnjeg prijevoza u noćnim satima. Naše se noćne operacije planski odvijaju s manje bučnim aktivnostima kako bi se smanjio bilo kakav utjecaj koji bismo mogli imati na izravno okruženje, uključujući susjedstvo, kažu.
Također su naglasili da u potpunosti rade u skladu sa zakonodavstvom, a na naš upit koliko je decibela buke dozvoljeno, odgovorili su samo da "postoje drugačija ograničenja za dnevne operacije u odnosu na noćne operacije".
Za našeg zadnjeg posjeta stanovnicima koji žive tik do industrijske zone na Stoji, mnogi od njih su nam otkrili svoje nepovjerenje u gradsku vlast i vlast općenito.
Tom smo prilikom ljude ispitivali što misle i znaju li uopće da će pročistač biti smješten na Molo Carboneu, svega nekoliko desetaka metara od prvih kuća, a otkrili smo da nitko od njih nije znao za tu odluku.
Tada su nam kazali da ne vjeruju da pročistač neće biti bučan i proizvoditi neugodne mirise jer im jer obećano da će tamo biti i s cementarom koja se tamo nalazi pa, iako je rečeno da neće, iz nje izlaze ogromne količine prašine, a i buka je često prejaka.
- Ne odlučuju valjda samo političari o tome. Svatko od nas treba znati što mu se događa u susjedstvu. Bojim se da će nam smrdjeti, a to što oni govore da neće, ja u to ne vjerujem. Tako su nam govorili da cementara neće puštati zvuk i prašinu, a mi svako malo moramo čistiti oluke jer su puni prašine, a i turisti nam se žale da im smeta njen zvuk, kazao nam je tada Darko.
Zgrada koja je vjerojatno jedna od najljepših na prostoru Vallelunge najbolji je primjer devastacije
Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu
Prikazivanjem odabranih dokumentarnih filmova, Cinema Politica u Rojcu otvara dijalog te stvara prostor za raspravu o važnim i aktualnim društvenim i političkim temama kroz snagu filmske umjetnosti
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.