Češki fond „Investika“ dobio lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel u Fažani
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Rektor pulskog Sveučilišta Marinko Škare govori da ni njima nije jasno zašto nisu dobili dopusnicu. Medicinski fakultet je, naime, na Trgovačkom sudu registriran prije gotovo četiri godine, do danas niti jedan jedini student nije upisao studij medicine. Istra24 je u posjedu zadnjeg mišljenja Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj
Rektor pulskog Sveučilišta Marinko Škare govori da ni njima nije jasno zašto nisu dobili dopusnicu. Medicinski fakultet je, naime, na Trgovačkom sudu registriran prije gotovo četiri godine, do danas niti jedan jedini student nije upisao studij medicine. Istra24 je u posjedu zadnjeg mišljenja Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj
Pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile ponovno je odbijen zahtjev za pokretanjem studija medicine. Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj (NZVOTR) opet je, na sjednici održanoj 31. siječnja, zaključilo da nakon još jedne dopune dokumentacije Sveučilište nije otklonilo ranije dvojbe oko kadrovske strukture nastavnika i suradnika te suradnje sa splitskim Medicinskim fakultetom i KBC-om.
O tome je odlučivala izabrana „skupina izvjestitelja“ u sastavu prof.dr.sc. Goran Šimić, prof.dr.sc Tomislav Dobranić i prof.dr.sc. Tomislav Rukavina. Oni su, piše u zapisniku sa sjednice, proučili dopunu elaborata studijskog programa te proveli njegovu analizu.
Iz mišljenja Šimića, Dobranića i Rukavine, koji je Istra24 dobila na uvid, smatraju da je dopuna elaborata, koji broji 379 stranica, u odnosu na prethodne verzije dorađena, ali nedovoljno, pogotovo u dijelu sudjelovanja u nastavi i realnog nastavnog opterećenja kadrova. Njihov je stav da iako se to od njih tražilo, s pulskog Sveučilišta nisu pojasnili mjesto i ulogu Medicinskog fakulteta u Splitu i tamošnjeg KBC-a u razvoju studijskog programa i nastavnog kadra.
Pomogao nije ni sporazum koji je Sveučilište potpisao s pulskom Općom bolnicom u kojem se navodi da obje strane utvrđuju da postoji zajednički interes za stručno usavršavanje, specijalistički i znanstveni rad medicinskih djelatnika OB Pula u KBC-u Split te da se razvoj pulske bolnice kao nastavne baze Sveučilišta Jurja Dobrila temelji na uzajamnoj razmjeni znanstveno-nastavnih djelatnika i suradnika OB Pula i KBC-a Split. Skupina izvjestitelja smatra da je taj dokument preopćenit.
Trojac , između ostalog, spočitava da je iz popisa kolegija i nastavnika vidljivo kako je „u dobrom dijelu kolegija predviđena uključenost većeg broja izvoditelja u usporedbi s ranijom verzijom elaborata iako i nadalje postoji dio kolegija, poglavito kliničkih, u kojima je predviđena uključenost samo po jednog nastavnika u izvođenje cjelokupne nastave tih kolegija (npr. šest kolegija kliničkih rotacija planiranih za izvođenje u šestoj godini studija)“, ali da je i dalje dvojbeno kako će se izvoditi nastava u slučaju spriječenosti izvoditelja.
Zahtjev za pokretanje Medicinskog fakulteta podnesen je, podsjetimo, još koncem studenog 2018. godine. Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) utvrdila da postoje nužni uvjeti za pokretanje znanstvene djelatnosti biomedicine i zdravstva i dala studiju zeleno svijetlo. No, studij medicine „zapeo“ je na Nacionalnom vijeću koje daje suglasnost za izvođenje integriranih studija. Nacionalno vijeće sve vrijeme vodi Mirjana Polić Bobić.
Zbog brojnih odbijenica, odnosno traženih dopuna elaborata studij medicine nikad nije upisan u Upisnik studijskih programa. Pa iako je Medicinski fakultet na Trgovačkom sudu u Pazinu registriran prije gotovo četiri godine, medicinu u Puli do danas nije upisao niti jedan jedini student/ica. Upisivanje prvih bilo je najavljeno još za jesen 2019. godine. Zasad pod okriljem tog fakulteta djeluje samo studij sestrinstva.
Jednu od niza odbijenica koje došlo, dogodilo se 2019. godine, kada je, na istoj sjedini Nacionalnog vijeća, odbijenicu za pokretanje studija medicine dobilo i privatno Hrvatsko katoličko sveučilište čiji je osnivač Zagrebačka nadbiskupija. Zahtjevi oba Sveučilišta odbačena su pod obrazloženjem da studiji nisu opravdani. Tome je prethodio i protest dekana medicinskih fakulteta u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku pod istim obrazloženjem – postojeći studiji su dovoljni za obrazovanje dovoljnog broja liječnika. Ali, već u lipnju 2020. godine, Hrvatsko katoličko sveučilište ipak dobiva zeleno svijetlo. No, pulsko ne. U Istru je stigao tek još jedan zahtjev za doradu elaborata.
Naime, Nacionalno vijeće nikada nije izrijekom odbilo pulsko sveučilište i time stalo na kraju daljnjim pokušajima pokretanja studija. Sve vrijeme traže dopune u dokumentaciji. Na posljednjoj takvoj preinaki radili su prof. dr. sc. Dragica Bobinec, prof.dr.sc. Krešimir Pavelić, inače bivši dekan pulskog Medicinskog fakulteta koji je ostavku na tu funkciju podnio zato što se 2021. javno protivio cijepljenju protiv koronavirusa što je bilo itekako medijski popraćeno, liječnici Mirela Markanović Mišan i Mladen Jašić te dr.sc. Sanja Radolović, Voditeljica Ureda za istraživanje i projekte, ujedno i saborska zastupnica SDP-a.
- Da ispred imena imamo predznak 'katolički' možda nam ne bi vraćali elaborat na doradu. Sada više nisu u pitanju samo akademski, nego i politički interesi. Katoličkom sveučilištu odobrili su studij bez da su im oni predstavili jasnu kadrovsku strukturu. Oni više nemaju političku hrabrost, jer pretvorili su se u političko tijelo, reći da nas konačno odbijaju, poručuje Radolović.
Referirajući se na novi Zakon koji je na snagu stupio u studenome, ona napominje da Nacionalno vijeće više niti nema ingerenciju nad odlučivanjem o pokretanju studija. Kada bi napokon dobili konačnu odbijenicu, dakle krajnje negativno mišljenje, Radolović kaže da bi se čitava stvar raspetljavala na Ministarstvu.
Upitan smatra li i on da je ova odluka Nacionalnog vijeća politička, rektor pulskog Sveučilišta Marinko Škare govori:“ Nemam takve informacije, niti mi je netko to rekao. Ne znam što reći. Nije ni nama jasan razlog odbijanja. Činjenica je da taj naš postupak u usporedbi s drugim sličnim traje već jako dugo“.
Škare najavljuje da će ponovno dopuniti elborat. Slaže se sa Sanjom Radolović oko konstatacije da to možda uskoro uopće više neće biti važno jer će se postupak dalje ili ponoviti ili nastaviti pred AZVO-om, odnosno Ministarstvom.
Ni mišljenje "skupine izvjestitelja", ni zapisnik sa sjednice Nacionalnog vijeća, nisu objavljeni na njihovim mrežnim stranicama. Točnije, na webu je zadnji (skraćeni) zapisnik sa sjednice objavljen prije više od godinu dana, 31. siječnja 2022. godine.
Nacionalnom vijeću poslali smo upit, ali do zaključenja ovog teksta nismo dobili odgovor. Objavit ćemo ga kada i ako stigne.
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura
Kroz projekt „Da navadin Ca“ – Ćakulode za najmlaje u koji su uključeni učenici trećih razreda Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ te Osnovne škole Matije Vlačića tijekom ovog polugodišta uz svoje učiteljice i vanjske suradnike usvajali su običaje našeg kraja i našu domoću besedu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.