Radar

DOBRODOŠLI U HRVATSKU

A dvorište je oteo Gradu Vodnjanu. Bivši upravitelj pulskog DHB-a godinama koristio MORH-ov stan iako je imao vlastitu kuću koju - iznamljuje

Nova priča Istre24 otkriva da se razmjeri prostorne devastacije ogledaju u najčudnijim formatima, a usto otvara i pitanje na koji način država i Ministarstvo obrane uopće barataju svojom, odnosno našom imovinom. Pritom bi na pitanje glavnog aktera štorije „u čemu je problem“ najlakše bilo odgovoriti – u državi koja je sve ovo i dopustila


 
7 min
Chiara Bilić ⒸFOTO: Manuel Angelini
Foto: Manuel Angelini (kuća)/Pixsell (ministar Ivan Anušić)

Nova priča Istre24 otkriva da se razmjeri prostorne devastacije ogledaju u najčudnijim formatima, a usto otvara i pitanje na koji način država i Ministarstvo obrane uopće barataju svojom, odnosno našom imovinom. Pritom bi na pitanje glavnog aktera štorije „u čemu je problem“ najlakše bilo odgovoriti – u državi koja je sve ovo i dopustila

Bivši dugogodišnji upravitelj Doma hrvatskih branitelja u Puli, Dragan Marin, još uvijek koristi stan u vlasništvu države koji mu je dodijelilo Ministarstvo obrane (MORH), iako ga je, prema pravilniku o stanovanju tog ministarstva, trebao vratiti kada je lani završio sa službom.

Marin je stan, prema njegovim vlastitim riječima, koje je potvrdio i MORH, dobio još 2004. godine kao djelatna vojna osoba. Upravitelj Doma hrvatskih branitelja bio je od 2011. pa sve do lanjske godine.

Koliko je kilometara od Vodnjana do Pule?

Prema pravilniku o stanovanju stan se dodjeljuje „kada je korisnik imenovan ili upućen na dužnost ili raspoređen na ustrojbeno mjesto izvan mjesta dosadašnje dužnosti odnosno rasporeda koje je udaljeno više od 50 km“. U istom pravilniku, međutim, piše i da se službeni stan časnicima i dočasnicima može dati na korištenje ako oni ili članovi njihove uže obitelji u mjestu službe, a ni 50 kilometara od mjesta službe nemaju svoj stan ili obiteljsku kuću.

No, osim što stan nije vratio kada je završio sa službom, Dragan Marin već godinama ima vlastitu nekretninu, kuću. Udaljena je manje od 50 kilometara od Doma hrvatskih branitelja. Izgrađena je, naime, u Vodnjanskom naselju Proštin, u trećem redu od mora (s obzirom na kaos u tom priobalnom dijelu, radi se o gruboj procjeni), a koju, po svoj prilici, iznajmljuje u turističke svrhe, što potvrđuje i pločica za kategorizaciju smještajnog objekta okačena na bespravno podignutom zidu.

Kuća ima 50 kvadrata, a svojevremeno je izgrađena ilegalno, ali je legalizirana 2013. godine. Iz rješenja o izvedenom stanju, razvidno je da je na ortofoto snimci bila vidljiva i dvije godine ranije, dakle 2011. godine, kada je Marin počeo počeo raditi kao upravitelj DHB-a u Puli. No, okućnica kuće, dakako ograđena zidom, u vlasništvu je Grada Vodnjana.  Iz Grada je Istri24 potvrđeno da je komunalni redar utvrdio da se dvorište koristi protupravno te da je na toj katastarskoj čestici došlo do nezakonite gradnje.

Nadstrešnica, kamin, betonski zid i gradska okućnica

Grad Vodnjan je stoga sredinom ovog mjeseca Marina prijavio građevinskoj inspekciji Državnog inspektorata.

„Ne samo da je bespravni graditelj suprotno izdanom rješenju povećao gabarite izgradnje već je i bespravno nadozidao nadstrešnicu dimenzije 3x6m, popločao stazu, postavio vanjski zidani kamin te je ogradio betonskim ogradnim zidom sve na k.č. koja je u vlasništvu grada Vodnjana“, navedeno je u prijavi koja je odaslana DIRH-u.

U Puli stan od MORH-a, a u Vodnjanu se kuća iznajmljuje turistima

Državni stan čiji je stanodavatelj MORH nalazi se u zgradi nasuprot Doma hrvatskih branitelja, u Dobrilinoj ulici. Ima 35 kvadrata. Marin je za Istru24 potvrdio da tamo živi, a i ta mu je adresa na svim dokumentima navedena kao adresa prebivališta. Također, Dragan Marin nije opovrgnuo da tamo stanuje iako je završio sa službom, kao ni da kuću iznajmljuje, a niti da si je protupravno prisvojio i ogradom zatvorio komad zemlje u vlasništvu Grada. Samo on u tome, eto, ne vidi ništa sporno.

"Ma gospođo, dajte, to su gluposti"

„U čemu je problem? Nisam ni rekao da dvorište nije njihovo. Tražio sam da to otkupim. Takav je bio dogovor. Bivša vlast mi je htjela prodati. Ne znam u čemu je problem. Ja nisam ni rekao da je (dvorište, op.n.) moje, odgovorio nam je Marin na pitanje zašto si je, uopće, prisvojio tuđe vlasništvo.

Stan u zgradi preko puta DHB-a Dragan Marin koristi od 2004. godine

Na našu opasku da je manje bitno to što on ne tvrdi da je to nije njegovo, već da to isto koristi kao svoje, rekao je: „Ma gospođo, dajte, to su gluposti. Ja sam sada bitna faca u ovom gradu? O čemu vi pišete?“. Pojasnili smo mu i da je Grad Vodnjan podignuo prijavu, na što je on odgovorio: „I dobro, u čemu je problem?“

Iz Grada Vodnjana ističu da je kod ovog i njemu sličnih slučajeva protupravnog korištenja zemljišta u vlasništvu Grada u tijeku zauzimanje jedinstvenog pristupa "u skladu s važećim materijalnim propisima, a sve u cilju rješavanja imovinskopravnih odnosa kojima prethodi uklanjanje bespravne gradnje".

Na pitanje o MORH-ovom stanu, Marin nas je upitao tko nas je to uputio na njega, istaknuvši da nije političar i da ne dozvoljava da ga netko istražuje privatno. Mi smo pak na to replicirali činjenicom: javno dobro Dragan Marin koristi kao da je njegovo i pritom na tome zarađuje, a istovremeno koristi i državni stan, dakle opet javno dobro, koji je trebao vratiti sve otkako je sagradio kuću u Vodnjanu. On je pak konstatirao da to nas ne treba interesirati.

I stan tražio na otkup

Rekao je, međutim, da za stan od MORH-a plaća najam i da je u tom stanu 20 godina. Naglasio je da je osim okućnice u Vodnjanu tražio i otkup tog stana po, ponovio je nekoliko puta, tržišnoj vrijednosti. Na pitanje je li dobio odobrenje od MORH-a, kazao je da će valjda dobiti, ali na ponovljeno pitanje zašto nije, prema pravilniku, vratio stan onda kada je sagradio kuću, nismo dobili konkretan odgovor.

Okućnica je vlasništvo Grada Vodnjana, ali Dragan Marin kaže da se s bivšom vlasti dogovorio za otkup

- Dobro, nekretninu…ta kuća je bila neuseljiva, ona je sad useljiva, znate da kuću morate srediti. Ali nema veze i da je bila, ja plaćam najam MORH-u. Ja sam umirovljeni časnik hrvatske vojske. Odlikovan sam pet puta za zasluge u ratu. Imam 1.700 sati u borbenoj sekciji. Želim otkupiti taj stan po tržišnoj vrijednosti. Uložio sam svoja sredstva, sredio sam ga, to je bila šupa. Otišao sam u mirovinu i nastavio sam dalje plaćati. Ne tražim nikakve popuste. Stan nisam ukrao, niti sam provalio u njega. Tko bi ga trebao kupiti, možda vi?, sugerirao je Marin.

Ministarstvo obrane, koje je prošli mjesec preuzeo novi ministar Ivan Anušić, također se nije iskazalo pojašnjenjima. Štoviše, izgleda da su se -  između dva kruga upita – sasvim pogubili. Istra24 je, naime, od MORH-a još 17. studenog tražila popis svih nekretnina na području grada Pule te zatražila da pritom naznače koje su od tih zauzete i od kada. Niti u jednom trenutku nismo tražili da se navede ime i prezime osobe koja koristi stan ili bilo koju drugu možebitnu nekretninu.

Na to su nam odgovorili da na području Pule, pazi čuda, postoji određen broj stanova u vlasništvu države, a koji su dani na upravljanje MORH-u za potrebe MORH-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske. Onda su nam napomenuli da su „zemljišno knjižni podaci predmetnih stanova dostupni u zemljišnim knjigama koje su javne“.

MORH glavinja među odgovorima

Nakon toga smo ih pitali da pojasne znači li to da MORH nema popis ili registar nekretnina i osoba kojima su ne dane na korištenje ili nam ga jednostavno ne žele dostaviti.

Konkretno, pitali smo i za stan koji je MORH dao Draganu Marinu na korištenje te, između ostalog, zašto ga još uvijek koristi iako više nije u službi te jesu li ga tražili da stan vrati, a s obzirom i na to da je već dugi niz godina ima kuću u krugu od 50 kilometara, zbog čega isti taj dugi niz godina, stan nije smio niti koristiti.

Oni su nam pak odgovorili tek da taj stan nije službeni stan MORH-a, već je od države, a MORH njime upravlja, što smo već znali zahvaljujući službenim dokumentima iz zemljišnih knjiga.

O Draganu Marinu (izuzev godine kada mu je stan dan na korištenje) nisu rekli ništa više nego da 'postupaju po predmetnom'.

Nisu, dakle, niti potvrdili Marinove riječi da je tražio da mu stan prodaju, niti opovrgnuli da je tamo godinama bio iako nije smio, niti su se očitovali o tome jesu li raspolagali tom informacijom, ali ju odlučili ignorirati ili su do našeg upita živjeli u neznanju, što bi, opet, bilo poražavajuće.

Ne manje fascinantna činjenica je da su iz MORH-a na naše traženje da dodatno pojasne izostanak registra nekretnina odgovorili da taj podatak ne mogu dostaviti zbog zaštite osobnih podataka, iako ih, kao što smo već naglasili, uopće nismo tražili da navode imena i prezimena osoba-korisnika.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.