Sav potencijal Pule, tako malo iskorišten, izrauban kao politička prazna fraza, povremeno bukne i pukne u svoj raskoši. Tako je bilo sinoć u nikad ispunjenijoj dvorani na Stoji.
Ozarenost još uoči prvog podbacivanja lopte, razigrana djeca po bokovima, divna atmosfera, uvažavanje protivnika i navijačkih skupina, sve skupa posve je pacificiralo i prisutne predstavnike svih političkih opcija.
Ako im tu i tamo glavom proleti značaj mudrosti, gradski političari svih boja morali bi dobro, dobro razmisliti o dosadašnjim prizemnim, mrzilačkim, egoističnim i međupartijskim 'banditskim' sukobima, i poput sportskih ekipa pronaći dobre i stručne, prije svega, iskusne menadžerske kadrove za javne projekte koje će ostvarivati u razumnom roku. A tu baš sve pulske opcije imaju daleko najveći problem! Koliko smo za to odgovorni mi građani? Ili smo tek stanovnici, zajapureni na Facebook tipkovnici, naoružani tek isključivošću i slijepom mržnjom?
Strogo natjecateljski gledano, profesionalnu, favoriziranu košarkašku ekipu 'Pula 1981' u zadnjem kolu pobijedila je poluamaterska ekipa 'Stoje' koju većinom čine domaći dečki iz ovog istoimenog pulskog kvarta.
Svi mi oduvijek navijamo za staru 'Puljanku' i da je kojim slučajem pobijedila Nicevićeva ekipa, svi bi zdušno navijali da 'Pula 1981' u skorim kvalifikacijama uspije i ostvari ulazak u Prvu ligu. U prazniku košarke i sporta, ali i kulture zajedništva koje se dugo nije doživjelo u Puli, u izravnom srazu dviju najboljih momčadi Druge muške lige Zapad, do jučerašnjeg dvoboja s istim brojem bodova i u diobi prvog mjesta, bez ikakvog incidenta, Stoja je posve zasluženo osvojila titulu, vodeći cijelu utakmicu, uz konačan rezultat 100-82. I tu staje sportski dio.
Ovo sinoć disalo je i nečim puno širim i dubljim. Dalekosežnijim. Grad je na raskrižju.
Slavilo se kao da je osvojena titula prvaka države. No, zašto i taj cilj ne bi za desetak sustavno razvijanih godina, kad se već toliko ističe razvijenost Istre, bio dohvatljiv? Hoćemo li zauvijek ostati, kao grad i regija, druga liga?
Neovisno o bogatstvu par stotina pojedinaca, je li 'druga liga' mentalno provincijsko stanje po onoj 'bolje prvi u selu, nego zadnji u gradu'? Nisu dovoljni entuzijazam i duša, a koji sad tako divno trenutno krase košarkaški klub Stoju. Puno je to širi i financijski, ali prije svega duhovni angažman cijele zajednice za svako javno dobro, za svako poduzetništvo, za svaku dobru tvrtku.
Tek će nas realizirano javno dobro pokazati razvijenom sredinom. Materijalno 'bogatstvo' pojedinaca u razorenoj zajednici tek je turbo folk oznaka te iste urušene zajednice. Nama je, naime, i NK Istra 1961 u Prvoj ligi, a višegodišnjim tavorenjem na dnu, kao da je u drugoj.
Kao i za nogomet, i sve ostale sportove, pa i za KK Pulu 1981, nužna je zajednička vizija i kvalitetniji političari poput, recimo, Edija Pastrovicchija u Balama.
Lakše je, dakako, upravljati manjim sredinama, no dok smo u petak na izvanrednoj sjednici Općinskog vijeća Bala slušali načelnika Pastrovicchia i paralelno iščitavali ugovor s NK Istrom o gradnji kampusa, dalo se zaključiti (mimo svakog političkog, stranačkog svrstavanja) da najkraće rečeno, političara takvog kalibra puno veća Pula nema ni na vidiku. Budućnost će pokazati koliko će kampus donijeti toj općini, a mogao je Puli, gradu s 'ogromnim potencijalom'.
Ja i dalje bedasto navijam za cijelu Pulu i za cijelu istarsku zajednicu, za koje, kako mi je jednom rekao dobar i vrijedan prijatelj Marucio Ferlin, treba puno, puno više raditi i nikad se ne žaliti.