Svijet

status nema ista zakonska prava kao brak

'Veliki korak naprijed': Tokio priznaje istospolna partnerstva

Tokio je u utorak počeo izdavati potvrde o partnerstvu istospolnim parovima koji žive i rade u glavnome gradu, što je dugoočekani korak u Japanu. Potvrde omogućuju partnerima LGBTQ zajednice da ih se tretira kao vjenčane parove za veliki raspon javnih službi u područjima poput iznajmljivanja, medicinske i socijalne skrbi


 
3 min
HINA
Pixabay

Tokio je u utorak počeo izdavati potvrde o partnerstvu istospolnim parovima koji žive i rade u glavnome gradu, što je dugoočekani korak u Japanu. Potvrde omogućuju partnerima LGBTQ zajednice da ih se tretira kao vjenčane parove za veliki raspon javnih službi u područjima poput iznajmljivanja, medicinske i socijalne skrbi

Tokio je u utorak počeo izdavati potvrde o partnerstvu istospolnim parovima koji žive i rade u glavnome gradu, što je dugoočekani korak u Japanu.

Potvrde omogućuju partnerima LGBTQ zajednice da ih se tretira kao vjenčane parove za veliki raspon javnih službi u područjima poput iznajmljivanja, medicinske i socijalne skrbi.

Više od 200 manjih mjesnih vlasti u Japanu već je učinilo korak da priznaju istospolna partnerstva otkako je tokijska četvrt Shibuya prva uvela sustav 2015.

Premda status ne podrazumijeva ista zakonska prava kao brak, predstavlja dobrodošlu promjenu za parove poput Miki i Katie, koje dugo nisu imale nikakav službeni dokaz svoje veze.

"Najviše sam se bojala da će nas u hitnim slučajevima tretirati kao strance", rekla je Miki za AFP u svojem domu u Tokiju, gdje izložene fotografije 36-godišnje Japanke s njezinom djevojkom Amerikankom Katie (31) krase hladnjak.

Bez potvrde o partnerstvu, njih dvije, koje nisu željele da im se objavi prezime, obično bi u novčanik stavljale ceduljicu s kontaktnim podacima one druge.

"Ali ti su podaci beznačajni i smatrale smo da bi službeni dokumenti koje je ovjerila lokalna vlast bili učinkovitiji", rekla je Miki dok se njihov sivobijeli mačak motao uokolo u kravati duginih boja.

Do petka ujutro potvrdu je zatražilo 137 parova, rekla je prošli tjedan tokijska guvernerica Yuriko Koike.

Povećala se nada da će uvođenje potvrda o istospolnom partnerstvu, koje vrijede i za stanovnike glavnoga grada i za one koji rade u njemu pomoći u borbi protiv diskriminacije LGBTQ zajednice u Japanu. 

"Kroz tokijski sustav partnerstva, iskreno se nadam da ćemo ubrzati napore da stvorimo društvo u kojemu će biti zaštićena prava seksualnih manjina te da će ih se izjednačiti s pravima ostalih", rekla je aktivistica Soyoka Yamamoto na konferenciji za novinare u utorak.

Yamamoto i njezina partnerica Yoriko, koje već više od desetljeća žive skupa, dobile su potvrdu u utorak ujutro.

"Nadam se da sada imam pristup raznim službama, a da ne moram objašnjavati našu vezu", rekla je Yoriko, nazvavši uvođenje potvrde "velikim korakom naprijed".

'Obitelj ne čine uvijek majka, otac i dvoje djece'

Zadnjih je godina Japan - kojim upravlja konzervativna vladajuća stranka koja se zauzima za tradicionalne obiteljske vrijednosti - počeo poduzimati male korake prema prihvaćanju seksualne raznolikosti.

Više tvrtki sada podržava istospolne brakove, a homoseksualni likovi otvorenije se pojavljuju u TV emisijama.

Istraživanje japanske nacionalne televizije NHK iz 2021. pokazalo je da je 57 posto javnosti za homoseksualne brakove, a protiv je 37 posto.

Prepreke međutim postoje i dalje. Sud u Osaki u lipnju je presudio da je nepriznavanje istospolnih parova u skladu s ustavom.

To je predstavljalo neuspjeh za aktiviste s obzirom na prošlogodišnje presude suda u Sapporu, koji je rekao da se trenutnom situacijom krši ustavom zajamčeno pravo Japanaca na jednakost.

Premijer Fumio Kishida bio je oprezan u pogledu mogućnosti zakonskih promjena koje bi priznale istospolna partnerstva na nacionalnoj razini.

U međuvremenu, Noboru Watanabe, lokalni zastupnik Kishidine vladajuće Liberalno-demokratske stranke, našao se prošli mjesec na meti kritika jer je istospolne brakove nazvao "odvratnim".

"Neki političari dali su jako negativne komentare, poput toga da smo duševno bolesni", rekla je Katie za AFP.

Ali "obitelji nisu uvijek sastavljene od majke, oca i dvoje djece. Trebali bismo biti fleksibilniji", rekla je.

Miki i Katie prošli su mjesec priredile svadbenu proslavu, ali unatoč radosti zbog uvođenja novog sustava, priznaju njegova ograničenja.

Pravo na nasljedstvo u slučaju smrti partnera još uvijek nije zajamčeno, a Katiena mogućnost da kao supruga ima vizu i ostane u Japanu isto je upitna.

"Osjećam da je razina razumijevanja prema istospolnim brakovima među Japancima sada dovoljno visoka", rekla je Miki.

"Sada je na kreatorima politike da u pogledu toga budu ozbiljni i naprave promjene", dodala je.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.