"MATEMATIČKI MODRIĆ" IZ LABINA 8-godišnji Marino Čikor: "Obožavam matematiku, ali i Roller coaster!"
"Kad odrastem želio bih biti radnik NASA-e", kaže Marino. Zna za posljednja istraživanja postojanja vode na Marsu. Po nekoj njegovoj intuiciji, procjenjuje da ćemo se za 50 do 60, maksimalno za 100 godina moći preseliti na Mars
4 min
Zoran Angeleski
"Kad odrastem želio bih biti radnik NASA-e", kaže Marino. Zna za posljednja istraživanja postojanja vode na Marsu. Po nekoj njegovoj intuiciji, procjenjuje da ćemo se za 50 do 60, maksimalno za 100 godina moći preseliti na Mars
U originalnom dresu Reala iz Madrida, gdje je nedavno od 700 natjecatelja iz 20 zemalja osvojio drugo mjesto na svjetskom prvenstvu u mentalnoj aritmetici, u svom labinskom domu, u društvu majke Snježane (koja je također kao dijete bila nadarena za matematiku) dočekuje nas "matematički Modrić", osmogodišnji Marino Čikor.
Da budemo precizniji, za nepuna dva mjeseca, 10. listopada, napunit će devet godina, a uskoro kreće u treći razred OŠ Ivo Lola Ribar u Labinu. Jedan je od rijetkih koji je bio tužan što je zbog ljetnih praznika prestala nastava, veseleći se njenom skorom početku.
Sjeda za stol s dosadašnjim medaljama oko vrata i peharom u ruci. Srebro u Madridu.
Tek 4 sekunde za svaki od 70 zadataka!
U vremenskom ograničenju od pet minuta, rješavalo se 70 zadataka zbrajanja, oduzimanja, množenja i dijeljenja, a računalo se bez pomagala, vizualizacijom Abakusa, najstarije povijesne sprave za računanje. No o njoj nešto niže. Usput, prvo mjesto osvojio je Petar Andačić iz Zagreba.
Treba naglasiti da je za svaki zadatak prosječno bilo na raspolaganju oko 4 sekunde! A najteži zadaci su bili (njih čak 20!) množenje troznamenkastih s jednoznamenkastim brojem.
Mama priznaje da je, iako diplomirana ekonomistica i bankarica, lošija od sina, a i mi smo prilično šepali kad nam je sličan zadatak postavio Marino.
Abakus ispred Marina
- Kad sam imao četiri godine, s nonetom sam na klupi počeo računati, bilo je zanimljivo jer je on u račune stavljao barke, brodove itd. Naprimjer, na brodu koji je išao na Cres bilo je 12 Nijemaca, 9 Austrijanaca i 50 Engleza. Potopilo se 7 Nijemaca, 4 Austrijanca i 20 Engleza. Nono me pitao koliko ih je ostalo živo, ja sam mu odgovorio točno. Iznenadio se.
- Kad odrastem želio bih biti radnik NASA-e, kaže. Zna za posljednja istraživanja postojanja vode na Marsu. Po nekoj njegovoj intuiciji, procjenjuje da ćemo se za 50 do 60, maksimalno za 100 godina moći preseliti na Mars.
U Madridu se natjecao u izračunima pomoću Abakusa koji neupućenog može zavarati svojim "jednostavnim" izgledom no riječ je o, kako nam kaže Marino, preteći prvog računala u povijesti civilizacije.
Abakus se u programu Alohe koristi za razvoj dječjeg mozga odnosno razvoj lijeve analitičke polutke, kao i desne kreativne polutke mozga kroz vizualizaciju i maštanje.
Koristi od abakusa su fotografsko pamćenje, vizualizacija i imaginacija, koncentracija, prostorna orijentacija.
Abakus mu, veli nam Marino, dođe kao igrica, a uz osnovne operacije zbrajanja, oduzimanja, množenja i dijeljenja, može računati čak i korijene. Evo kako to izgleda:
Sa sedam godina Marino je kao polaznik centra Porta Vitae u Puli počeo svladavati Aloha program, jedanput tjedno, a podučava ga trenerica, pulska matematičarka Danijela Čelić.
- U Maleziji se pokrenuo program Alohe, objašnjava nam Marino.
S majkom u Madridu nakon natjecanja
U Madridu mu je, veli majka, velika želja bila ući i posjetiti Realov stadion Santiago Bernabeu, no u tome ih je spriječio nastup kolumbijske pjevačice Karol G (koncerti četiri večeri za redom) čiji su fanovi već stajali u redu za koncert.
Ali dobro je kao zamjena došao originalni dres Reala koji je u labinskom domu odjenuo samo za nas. Posebno se u Madridu oduševio Roller coasterom ('Vlakom smrti') za razliku od mame koja je problijedila od straha.
I mama Snježana bila je kao dijete nadarena za matematiku
Mamu je za njihovog putovanja dojmila sinovljeva zrelost, kao da je bila s nekom starijom osobom. "Puno učim od njega", veli.
Ona navodi i druge Marinove vrline, osjećaj za pravednost, dobroćudnost, emotivnost, a strast mu je i čitanje, pa je samo prošlog ljeta pročitao 35 knjiga.
Na prethodnim natjecanjima u Samoboru gdje je centar Alohe u RH, Marino je znao imati tremu uoči natjecanja dok s tremom nije imao problema sada u Madridu.
Pritom nam duhovito prepričava kako se morao sam snalaziti jer su se organizatori uglavnom obraćali drugim sudionicima na španjolskom jeziku.
Marino s mlađom sestrom Evom
Najbolji mu je prijatelj Ivor. Slijedi naš kratki zgodan razgovor:
- Imaš li simpatiju?
- Nemam simpatiju.
- Možda si ti nekom simpatija, a to još možda ne znaš?
- Prije sigurno nisam bio. Sad možda.
- Misliš zbog titule i zvjezdanog statusa?
- Možda, sad ćemo vidjeti u školi.
Savjetujemo mu da se previše ne opterećuje time da mora biti prvi već da bude otvoren za čim više spoznaja. Marino bi htio, kao i njegov sugrađanin Dino Peruško, s kojim se nedavno upoznao na radijskoj emisiji, upisati prestižno sveučilište Harvard.
Na pitanje zašto bi išao na najstarije sveučilište u Americi, odgovara da će lakše nakon Harvarda upasti u NASA-u nego netko sa drugih, slabijih fakulteta.
Dok prije odlaska ulazimo u ozbiljniji, ali srdačan razgovor s majkom o problemima nas 'odraslih', Marinov pogled govori nam da sve razumije.
Podaci policije su potvrdili ono što je svaka razumna osoba mogla i sama zaključiti: radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala i Filipina, koje su mnogi upoznali kao vrijedne i poštene radnike, ove godine u Puli nisu počinili nijedno kazneno djelo * Sutra: Analizirali smo policijsku statistiku vezano za slučajeve silovanja u Puli. U većini slučajeva žrtva poznaje nasilnika * U sutrašnjem intervjuu za Istru24 saborska zastupnica Dušica Radojčić govori o planovima za predstojeće lokalne izbore, ali i otkriva kako će Možemo! osim Pule i Pazina na izbore izaći i u još nekim istarskim gradovima
Predavačica je Koviljka Aškić, direktorica tvrtke Eko Adria d.o.o. iz Pule, koja se bavi savjetovanjem u zaštiti okoliša.
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.