Prošla je 81. godina od krvavog nacističkog pira, kada su pod okriljem noći s 8. na 9. siječnja 1944. godine, u dotada potpuno mirno selo Šajini došle nacifašističke jedinice, potpuno ga opkolivši ne dajući šansu mještanima za bijeg, te pritom ubili pedeset i četvero civila, a među njima djecu, žene i starce.
Mještani Šajina uz pomoć Mjesnog odbora, Općine Barban, volontera i entuzijasta svake godine organiziraju komemoraciju kojom odaju počast velikoj žrtvi mještana u Drugom svjetskom ratu.
Jučerašnja komemoracija, započela je kod spomenika u centru sela, čitanjem imena stradalih te noći, te polaganjem vijenaca. Uz brojne delegacije svoju počast odao je i Zdravko Zima izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića.
Polaganje vijenca Zdravko Zima
Od uzvanika, komemoraciji su prisustvovali saborski zastupnici Sanja Radolović i Loris Peršurić, iz Istarske županije zamjenica župana Jessica Acquavita i predsjednica Skupštine Istarske županije Sandra Čakić Kuhar. Gradonačelnik Umaga Vili Bassanese, gradonačelnik Buzeta Damir Kajin, zamjenik gradonačelnika Pule Bruno Cergnul, načelnik Svetvinčenat Dean Perković, načelnik Marčane Predrag Pliško, načelnik Žminja Željko Plavčić, načelnik Raše Leo Knapić te iz Matulji zamjenik načelnika Eduard Bačić i Đeni Šamanić iz Mjesnog odbora Lipa.
Od predstavnika udruga komemoraciji su prisustvovali; predsjednica SUA Istarske županije Ada Damjanac, predsjednik UAB Pula Boris Siljan, Udruga antifašista Grada Buzeta i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Liburnije, podružnica Matulji.
Kao domaćini komemoracije prisutni su bili načelnik Općine Barban i saborski zastupnik Dalibor Paus, predsjednik Općinskog vijeća Općine Barban Andi Kalčić, predsjednica MO Šajini Doris Glavaš i predsjednik Udruge antifašističkih boraca, podružnice Barban Mirko Bulić.
Nakon minute šutnje, komemoracija je nastavljena u šajinskom Društvenom domu.
Svoj obol poezijom, pjesmom te čitanjem sjećanja preživjelih svjedoka šajinske tragedije; Danice Bulić i Ive Pekice, dali su učenici Osnovne škole Jure Filipovića Barban predvođeni profesoricama Majom Griparić i Sanjom Knezović Tomišić, te KUD-a Barban predvođenog voditeljicom recitatorske skupine Nives Trošt.
Učenici Osnovne škole Jure Filipovića Barban
Zasigurno najdirljiviji, te emocijama nabijen, bio je prikaz ulomka iz filma "Zemlja ognja" redatelja Mladena Đakovića u kojem se svjedok te krvave noći tada petogodišnji Đino Matošić prisjeća kako je te noći od nacističke ruke izgubio oba roditelja.
"Tu noć meni su ubili mamu, tatu, babu, dida, od oca brata i njigovega kunjadu. To je tragedija koja se ne može nikad zaboraviti. Uvijek ti je pred očima, cilega života. Teško mi je i danas govoriti o temu jer iman veliku traumu. Ne morete ni zamisliti ča nan se sve desilo", kazao je u filmu Matošić.
Prisutnima se obratio i redatelj Đaković najavivši kako će film "Zemlja ognja", Šajinima uskoro biti ustupljena na stalno korištenje, te kako će postati i dio obaveznog školskog kurikuluma svih istarskih osnovnih i srednjih škola.
Mladen Đaković
Dalibor Paus svoje obraćanje okupljenima započeo je citatom iz jednog sjećanja ljudi koji su preživjeli ovu tragediju.
"Lug i prah s hiže zgorenih su popeljali na guvno, aš je mati rekla: Neka njihov prah bude tote doma. I dandanas je tote, na guvnu oko nas. Ali nije danas s nas samo njihov prah, nego i njihov duh i lik. Danas je s nas i s vama ona bol koju fameje šajinske, ali i barbanske i istarske i hrvatske, koje su propatile neku tragediju, nose u sebi.
Zato bih iskoristio ovu priliku, izražavajući najdublji pijetet svim žrtvama, preživjelima i članovima njihovih obitelji, da zahvalim svim Šajincima koji su preko 80 godina čuvali sjećanje na ljude koji su dali svoj život u toj crnoj hladnoj noći. To nije mala stvar - sačuvati memoriju. Najviše što možemo učiniti jest sjećati se. Pali su zbog vrijednosti do kih i danas držimo, a to su prije svega antifašizam i borba protiv nepravde", poručio je Paus.
Dalibor Paus
Zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita istaknula je obljetnica nosi težinu sjećanja, ali i potiče na duboko razmišljanje o vrijednostima koje čine temelje naše zajednice.
"Istra nije dvojila, već je hrabro stala na stranu slabijeg, protiv fašizma, i to kao prva u Europi koja se suprotstavila ovom zlu. Ono za što su se naši stari borili i naposljetku izborili, utrlo je put Istri kakvu danas imamo i u kakvoj danas živimo.
Vrijednosti antifašizma trajno su satkane u naš DNK-a, i kao takve neizostavan su dio našeg regionalnog identiteta, i na nama je obaveza da ih baštinimo i prenosimo na našu djecu. Univerzalne vrijednosti poput slobode i demokracije, te poštivanje ljudskih prava ostaju trajna obaveza i moralna odgovornost sviju nas", naglasila je Acquavita.
Jessica Acquavita
Zdravko Zima izaslanik predsjednika Republike Hrvatske i njegov posebni savjetnik za kulturu, poručio je da je došao odati počast žrtvama zločina koji su počinile nacifašističke Crne legije.
"Rat je uvijek veliko zlo, a naročito kada su njegove žrtve nedužni civili. Ne smijemo zatvoriti oči ni pred činjenicom da u različitim modalitetima fašizam opet nanovo kuca na vrata.
Možemo vidjeti i u našoj zemlji da se različiti neofašisti pojavljuju i uvijek nastupaju pod maskom tobožnjeg domoljublja kakvog nam je servirao i Ante Pavelić. Danas mislim da naše iskazivanje sućuti neće biti sasvim vjerodostojno, ako istodobno ne demonstriramo otpor prema različitim oblicima fašizma, koji se javljaju u našem vlastitom dvorištu", istaknuo je Zima.
Zdravko Zima