Prije mjesec dana u Rovinju je na lokacijama Villas Rubin, inače u koncesiji tvrtke Maistra, nestao veći broj slobodnoživućih mačaka. Uskoro se saznalo da je mačke, po nalogu tvrtke Maistra, uhvatio i sterilizirao porečki veterinar Branko Jurić. No, mačkama, koje su morale biti vraćene na lokaciju Velpro, gubi se svaki trag.
Društvo za zaštitu životinja Rovinjske Njuškice, koje se založilo za nestale mačke, postavilo je pitanje rovinjskim vlastima znaju li da porečka ambulanta 'Jurić' hvata mačke, s obzirom na to da je Grad Rovinj koncesiju za ovu djelatnost dao gradskom Komunalnom poduzeću.
Dok veterinar Jurić cijelo vrijeme tvrdi da je neke mačke vratio, a povratak drugih dogovorio s Udrugom SOS Šape iz Poreča, volonteri to negiraju. Detalji priče dostupni su u našem ranijem članku.
Nakon što su prošlog tjedna Rovinjske njuškice slučaj prijavile Veterinarskoj inspekciji, inspektorica Državnog inspektorata Anđela Premzl početkom ovog tjedna obavila je rezultate izvida te o njima obavijestila članice Njuškica.
Kako nam volonteri Njuškica prenose rezultate tog izvida, lokacija "Velpro" (Konzum) u vlasništvu je tvrtke Maistra, a Grad Rovinj ne provodi program hvatanja slobodnoživućih mačaka na lokacijama u privatnom vlasništvu. To je i razlog zašto Grad Rovinj nije mogao izdati dozvolu za registriranje hranilišta na toj lokaciji, koju je tražila jedna od volonterka.
Ambulanta Branka Jurića ima registrirano sklonište i po zakonu ima pravo preuzimati neželjene mačke s privatnog vlasništva. Grad Rovinj nema sklonište, a Komunalni servis koji ima ugovor za hvatanje mačaka više to ne želi raditi.
Kako dalje prenose volonterke, po zakonu se mačke ne moraju vratiti na stanište, niti pustiti na slobodu, a mogu se i zadržati u skloništu.
To je, dodajemo, u suprotnosti sa stavom Grada Rovinja da se slobodnoživuće mačke steriliziraju i kastriraju po sistemu "Uhvati – Kastriraj, Vrati".
Istražit će se kamo i kako su četiri sporne mačke zbrinute, odnosno tražit će se i foto-evidencija ambulante Branka Jurića, za to što je nadležna porečka veterinarska inspekcija.
S druge strane odgvor na postavljeni upit dobili smo i od Grada Rovinja. Viša stručna suradnica Odjela za informiranje Grada Rovinja Cristina Golojka navodi kako su volonteri upoznali gradske vlasti s činjenicom da je Veterinarska bolnica Poreč ugovorila posao kastracije mačaka koje se nalaze na područjima Maistrinih koncesija.
"Veterinarska bolnica Poreč koja je registrirano sklonište za pse i mačke, dužna je s uhvaćenim mačkama postupati u skladu sa Zakonom i pod zakonskim propisima kojima je, između ostalog, propisan i način postupanja sa steriliziranim slobodno živućim mačkama. Nadzor nad radom skloništa obavlja nadležni državni inspektorat", tvrdi se iz Grada.
- Grad Rovinj ima izvrsnu suradnju s volonterima, te su službeno registrirana četiri hranilišta na javnim površinama o kojima brinu odgovorne osobe - volonteri. Na području grada, provodi se već godinama sustavno kastriranje slobodno živućih mačaka, na opće prihvaćeni humani način 'Uhvati-Kastriraj-Vrati', što znači da se mačke nakon sterilizacije vraćaju na mjesto gdje su uhvaćene, kaže se u odgovoru. Svake godine, dodaju, u skladu sa raspoloživim sredstvima Grad financira kastraciju slobodno živućih mačaka s registriranih hranilišta i neslužbenih hranilišta u užem centru grada, a sve u cilju kontrole populacije mačaka i održavanja komunalnog reda.
Na taj se način svake godine kastrira više od 200 mačaka, a poslove kastracije obavljaju Veterinarska stanica Rovinj i veterinarska ambulanta Istravet iz Rovinja. Troškove kastracije snosi gradski proračun.
"O svim zbrinutim mačkama vode se evidencije, a sve se mačke po oporavku nakon zahvata vraćaju na svoja hranilišta, dok se poneke i udome putem volonterske mreže. Svaki vlasnik odnosno posjednik mačke mora brinuti da se njegova mačka ne razmnožava nekontrolirano. Za sve neželjene potomke svojih životinja vlasnik odnosno posjednik snosi odgovornost i takvo razmnožavanje mora spriječiti", zaključuju u Gradu Rovinju.