(VIDEO) ČUDO U PULSKOM AQUARIJUMU Prvi put kamerom zabilježili porod morskog konjića
U tropskom morskom postavu porodilo se čak 60 jedinki trbušastih morskih konjića (Hippocampus abdominalisu) koji su 'veliki' oko jedan centimetar * Morski konjići jedinstveni su po tome što mužjak, a ne ženka, porađa i skrbi za mlade, nakon što ženka položi jajašca kod mužjaka
2 min
Borka Petrović
PIXSELL/Srećko NIKETIĆ
U tropskom morskom postavu porodilo se čak 60 jedinki trbušastih morskih konjića (Hippocampus abdominalisu) koji su 'veliki' oko jedan centimetar * Morski konjići jedinstveni su po tome što mužjak, a ne ženka, porađa i skrbi za mlade, nakon što ženka položi jajašca kod mužjaka
U pulskom Aquariumu prvi su puta uspješno dokumentirali proces rađanja morskih konjića, a video su ponosni djelatnici premijerno podijelili na svojim društvenim stranicama.
U tropskom morskom postavu porodilo se čak 60 jedinki trbušastih morskih konjića (Hippocampus abdominalisu) koji su 'veliki' oko jedan centimetar.
- Novorođene jedinke premjestili smo u karantenski bazen uzgojnog odjela gdje skrbimo o njima. Održavamo ih na temperaturi od 18 °C uz aeraciju vode. Hranimo ih i do tri puta dnevno artemijom (Artemia sp.), kolnjacima (Rotifera) i veslonošcima (Copepoda) jer za rast i razvoj zahtijevaju veliku količinu hrane.
Morski konjići jedinstveni su po tome što mužjak, a ne ženka, porađa i skrbi za mlade, nakon što ženka položi jajašca kod mužjaka.
Jedinstvene tate
Mužjaci, naime, zavode željene ženke bučnim i dugim plesom, mijenjanjem boja i uvrtanjem glave kako bi ih impresionirali da baš u njihovu trbušnu vrećicu polože jajašca. Ženka u trbušnu vrećicu mužjaka položi 580 jajašca, koja mužjak oplođuje. Od tog trenutka, buduće tate nose potomke i proizvode posebnu hranljivu tečnost kojom hrane embrione, sve dok ne porastu dovoljno da budu otpušteni u more, ili kao ovdje u akvarij.
Trudni morski konjić
Na svijetu, pojašnjavaju iz Aquariuma Pula, postoji 35 vrsta morskih konjića veličine od 2,5 do 25 centimetara.
Zaštićena vrsta
U Jadranskom moru zastupljene su s dvije vrste: konjić dugokljunić (Hippocampus guttulatus) i konjić kratkokljunić (Hippocampus hippocampus).
Klasičan «riblji» izgled kod konjića je sasvim izmijenjen. Plivaju uspravno, imaju glavu nalik konjskoj, zmijolik rep, riblje peraje i oči slične kameleonu, dok im je tijelo prekriveno tvrdim i bodljikavim koštanim pločama. Na tijelu se nalaze mnogobrojne bodlje i mesnati privjesci koji se razlikuju po veličini i razgranatosti.
U posljednje vrijeme njihova se brojnost znatno smanjila pa su uvršteni u popis ugroženih i strogo zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta Republike Hrvatske. Stoga, ugledate li ga u moru, nipošto ga nemojte loviti.
Popusti tijekom tjedna mobilnosti
Tijekom Tjedna mobilnosti, u razdoblju od 16. do 22. rujna., posjete akvariju moguće su po promotivnim cijenama ulaznica:
Odrasli – 65 kuna (redovna cijena 130 kn)
Studenti, umirovljenici i djeca od 7-18 godina – 50 kuna (redovna cijena 100 kn)
Djeca 3-6 godina – 35 kuna (redovna cijena 70 kn)
Radno vrijeme akvarija je svaki dan od 9 do 21 sat, sa zadnjim ulazom u 20 sati.
Trenutna situacija u borbi za 4. mjesto je sljedeća: Varaždin i Slaven Belupo, koji danas gostuje na Maksimiru, u utakmici koja je Dinamu itekako bitna za osvajanje naslova prvaka, imaju 45 bodova, Istra 43 *Pokušat ćemo zabiti što više i primiti što manje golova, to je sigurno” poručio je trener Garcia * Ulaznice se mogu kupiti na mreži ili na blagajni stadiona sutra od 12 sati
Profesor njemačkog jezika u pulskoj Talijanskoj srednjoj školi "Dante Alighieri" te vanjski predavač engleske književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli, Paoletić nam je iznio svoje stavove o dvojezičnosti, odnosom s Listom Filipa Zoričića čiji je bio gradski vijećnik u prošlom mandatu, načinima stvaranja pozitivnije klima prema Talijanima kako bi prestala površna ii nesuvisla pitanja poput "što hoće ti Talijani kad ih je tako malo", svojim idejama o suradnji s institucijama talijanske zajednici te onima u svezi sa školstvom, s budućim Muzejom Grada Pule i o vlastitom projektu o Zakladi za umjetnost i kulturu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.