Medvedev: Moguće je da će Rusija anektirati još ukrajinskog teritorija
Medvedev je i dalje utjecajan kao predsjednik stranke Jedinstvena Rusija i zamjenik čelnika ruskog Vijeća za nacionalnu sigurnost
Ulagači procjenjuju kako će rat u Ukrajini i sankcije protiv Rusije utjecati na svjetsko gospodarstvo i financijski sustav
Ulagači procjenjuju kako će rat u Ukrajini i sankcije protiv Rusije utjecati na svjetsko gospodarstvo i financijski sustav
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u srijedu pale, a cijena barela nafte na londonskom tržištu dosegnula je 110 dolara, dok ulagači procjenjuju kako će rat u Ukrajini i sankcije protiv Rusije utjecati na svjetsko gospodarstvo i financijski sustav.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,5 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 1,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu pale između 0,3 i 1 posto. U Južnoj Koreji i Australiji porasle su, pak, između 0,2 i 0,5 posto.
Dok se napadi ruskih trupa na ukrajinske gradove pojačavaju, sankcije Zapada protiv Rusije sve se čvršće stežu.
Ulagači procjenjuju kako bi nastavak rata u Ukrajini i sankcije mogli utjecati na financijska tržišta i globalno gospodarstvo.
Niz velikih zapadnih kompanija najavilo je suspenziju ili čak potpuni izlazak iz poslovanja u Rusiji.
„Rusko-ukrajinski rat vjerojatno će biti dominantna tema na tržištima u doglednoj budućnosti. Jučerašnja vijest da Rusija neće plaćati dospjele obveze na državne obveznice stranim ulagačima dodatno je usmjerila investitore u sigurnija utočišta za kapital”, pišu analitičari ING u osvrtu na situaciju na tržištima.
Loše na azijska tržišta utječe i jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu za više od 1,5 posto.
„Ulagači plivaju u vodama straha i ne znaju kako ugraditi ove geopolitičke vijesti u svoje modele procjene rizika i vrijednosti. Radi se o čistom emotivnom odgovoru ulagača”, kaže Mike Zigmont, direktor u tvrtki Harvest Volatility Management.
Ulagače zabrinjava i rizik od daljnjeg rasta inflacije zbog rasta cijena energenata, što bi središnje banke moglo navesti na zaoštravanje monetarne politike. A to bi usporilo rast globalnog gospodarstva.
Dolar ojačao, cijena nafte dosegnula 110 dolara
Cijene su nafte, pak, jutros skočile više od 4 posto jer se trgovci plaše poremećaja u opskrbi naftom iz Rusije.
Cijena barela na londonskom tržištu porasla je 4,43 posto, na 109,62 dolara, a u jednom je trenutku dosegnula 111,09 dolara, novu najvišu razinu u više od sedam godina.
Na američkom je tržištu, pak, barel poskupio 4,48 posto, na 108,04 dolara.
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla jer se ulagači povlače s tržišta kapitala i ulažu u investicije i valute koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 97,43 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,80 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 115,15 na 115,05 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1115 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1200 dolara.
Medvedev je i dalje utjecajan kao predsjednik stranke Jedinstvena Rusija i zamjenik čelnika ruskog Vijeća za nacionalnu sigurnost
Povišena inflacija mogla bi navesti Fed da uspori ili čak i prekine ciklus smanjenja kamatnih stopa
Jordansko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da je cilj sastanka istražiti načine za potporu zemlji tijekom prijelazne faze nakon pada dugogodišnjeg vođe Bašara al-Asada
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.