Biznis

Sve teže rješavanje stambenog pitanja

Cijene stambenih objekata porasle više od 9 posto na godišnjoj razini

Statistika prema geografskim područjima pokazuje da su na godišnjoj razini cijene stambenih objekata u Zagrebu porasle u prosjeku za 8,8 posto, dok se na Jadranu bilježi stopa rasta od 11,7 posto, a na ostalim područjima 4,1 posto


 
2 min
HINA

Statistika prema geografskim područjima pokazuje da su na godišnjoj razini cijene stambenih objekata u Zagrebu porasle u prosjeku za 8,8 posto, dok se na Jadranu bilježi stopa rasta od 11,7 posto, a na ostalim područjima 4,1 posto

Cijene stambenih objekata u Hrvatskoj u četvrtom tromjesečju prošle godine bile su za 9,1 posto više nego u istom razdoblju godinu ranije, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Time je nastavljen rast cijena stambenih nekretnina na godišnjoj razini koji u Hrvatskoj traje od drugog tromjesečja 2017. godine. 

Najviši rast cijena stambenih nekretnina zabilježen je u drugom kvartalu 2019. godine, kada su te cijene porasle za 10,4 posto u odnosu na drugi kvartal 2018. godine. 

Po podacima DZS-a za četvrto tromjesečje prošle godine, cijene novogradnje su porasle za 15 posto u odnosu na četvrto tromjesečje 2020. godine, dok su cijene postojećih stambenih objekata bile više za 8,4 posto.

Statistika prema geografskim područjima pokazuje da su na godišnjoj razini cijene stambenih objekata u Zagrebu porasle u prosjeku za 8,8 posto, dok se na Jadranu bilježi stopa rasta od 11,7 posto, a na ostalim područjima 4,1 posto. 

U odnosu na treće tromjesečje prošle godine, podaci DZS-a pokazuju da su u četvrtom tromjesečju 2021. cijene stambenih nekretnina u Hrvatskoj porasle za 2,5 posto.

Pritom su novi stambeni objekti poskupjeli u prosjeku za 3,9 posto, a postojeći za 2,3 posto.

U četvrtom tromjesečju 2021. cijene stambenih jedinica u odnosu na treći kvartal prošle godine u prosjeku su u Gradu Zagrebu više za 2,4 posto, na Jadranu za 3,1 posto, dok su na ostalim područjima bile 1,4 posto više.

Cijene građevinskog materijala porasle više od 8 posto

Nadalje, podaci DZS-a pokazuju i da su proizvođačke cijene građevnog materijala na domaćem tržištu u ožujku 2022. u usporedbi s veljačom 2022. više za 1,2 posto, a u odnosu na ožujak 2021. za 8,1 posto.

Pri usporedbi s proizvođačkim cijenama građevnog materijala na domaćem tržištu u ožujku 2022. s prosjekom 2015., tada su cijene više za 14 posto.


FOTO: Manuel Angelini

Nastavite čitati

Od 1. siječnja Radnicima rastu neoporezivi primici koje im poslodavci mogu isplatiti

Maksimalni godišnji iznos koji će svim radnicima poslodavci moći isplatiti na ime prigodne nagrade, što primjerice uključuje božićnicu i naknadu za godišnji odmor, od 1. siječnja iduće godine porasti na 700 eura, što je 36,38 eura više od trenutnih 663,62 eura.* Među ostalim stavkama, raste i neoporezivi iznos nagrada za radne rezultate i novčana paušalne nagrada za troškove prehrane

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.