HND dodijelio nagrade: Novinari godine Slavica Lukić i Marin Dešković
Nagradu za životno djelo Otokar Keršovani ocjenjivački sud je dodijelio Slavenki Drakulić
Zanimljivom fenomenu svjedočimo posljednjih nekoliko mjeseci. Naime, cijene stanova u Istri porasle su i za 30 posto, a potražnja je i dalje veća od ponude. Najpoželjniji grad je i dalje Rovinj, a cijene luksuznih vila u unutrašnjosti Istre kreću se i do vrtoglavih tri i pol milijuna eura
Zanimljivom fenomenu svjedočimo posljednjih nekoliko mjeseci. Naime, cijene stanova u Istri porasle su i za 30 posto, a potražnja je i dalje veća od ponude. Najpoželjniji grad je i dalje Rovinj, a cijene luksuznih vila u unutrašnjosti Istre kreću se i do vrtoglavih tri i pol milijuna eura
- Istina, događa se pravi nekretninski boom, pogotovo zadnjih nekoliko mjeseci. Uglavnom se radi o kupcima poprilično dobre platežne moći koji si mogu i žele priuštiti luksuz, govori nam djelatnica jedne pulske agencije za nekretnine.
Kaže nam kako je posljednjih mjeseci primijetila najviše interesa slovenskih kupaca, ali i uopće državljana zemalja bivše Jugoslavije. Oni su, veli, spremni novce ulagati u nekretnine u kojima namjeravaju stanovati, ali i u one koje će u budućnosti iznajmljivati ili, pak, renovirati.
Pritom najviše interesa pokazuju za obalu Istre, dok stanovnici udaljenijih zemalja naginju ka unutrašnjosti gdje traže pretežno vile s bazenom.
- Što se tiče vila, ovih su dana posebno tražene one na području Poreštine, a cijene im se kreću od 700 tisuća eura do milijun i 300 tisuća eura. Primjerice, u Vižinadi prodajemo vilu vrijednu gotovo 3 i pol milijuna eura i za nju ima zainteresiranih kupaca. Doduše, ne možemo ne primijetiti kako je među njima sve manje Rusa, pojašnjava nam agentica.
Apartmana, pak, u ponudi ima sve manje, a stanovi su posebno zanimljivi Slovencima. Mlade obitelji iz te zemlje iznimno su, doznajemo, zainteresirane za stanove u upravo u Premanturi.
Poreč je, kad su stanovi u pitanju, skuplji od Pule, a Rovinj dakako najskuplji. Bez obzira na to, u Rovinju se sve prodaje, kažu nam agenti iz većine istarskih agencija za prodaju nekretnina.
Otkako brojne tvrtke rade online, stanovnici iz drugih dijelova Hrvatske - a uglavnom iz Zagreba - sele u Istru. I njima je, također, Rovinj najpoželjniji grad za stanovanje.
U najvećem istarskom gradu, Puli, cijene kvadrata za novije stanove kreću se oko tri tisuće eura, a za starije od dvije do dvije i pol tisuće eura.
Aljoša Vučetić iz pulske agencije Maris kaže nam kako u zadnje vrijeme ide - sve.
- Prodajemo kuće i stanove, u vrijednosti od 500 do 800 tisuća eura. Cijene su porasle i do 30 posto, ali kupaca ima. Stižu iz ostatka Hrvatske, ali ima i stranaca naravno. Zagrepčani uglavnom traže zemljište, kuću ili stan, dok stranci traže vile za odmor te stare istarske kuće. Potražnju bilježimo u cijeloj Istri, teško je nešto posebno izdvojiti. Recimo da se prostor za odmor traži u Motovunu, Grožnjanu i Momjanu, a prostor za život u Balama. Međutim, Rovinj je u Istri i dalje bez premca, veli Vučetić.
Naime, cijene stanova u rovinjskoj starogradskoj jezgri kreću se i do šest tisuća eura po kvadratu. Dok, recimo, na pulskoj Verudi, prosječna cijena kvadrata stoji tri tisuće eura. Rovinj je, kažu stručnjaci, trenutno treća najtraženija lokacija u Hrvatskoj, odmah nakon Dubrovnika i Opatije.
Na istočnoj obali situacija je ipak ponešto drugačija. U jednoj labinskoj agenciji govore nam kako je potražnja za stanovima ogromna, no u ponudi ih više - nema. Cijene stanova znatno su niže no na zapadu poluotoka, a kreću se od 1 800 do 1.900 eura po kvadratu.
- Kuće nam se kreću od 380 tisuća eura nadalje, a kad govorimo o stanovima ponuda je zaista loša. Ali, drago nam je da se upravo grade dvije zgrade; svaka će sadržavati pet stanova s pogledom na Rabac i cijena će im biti četiri tisuće eura po kvadratu, pojasnila nam je agentica koja radi na području Labina.
Stanove u tom dijelu Istre kupuju uglavnom Hrvati, dok su za kuće i terene zainteresirani mahom Nijemci, Austrijanci i Slovenci.
Prema svemu sudeći interes za Istrom ne opada, dapače. Zanimljivije od najzapadnije hrvatske regije stranim su kupcima tek poneke mikrolokacije poput onih na otocima Hvaru i Visu.
Nagradu za životno djelo Otokar Keršovani ocjenjivački sud je dodijelio Slavenki Drakulić
Splitska policija je ranije prije podne izvijestila kako je privela više od 100 osoba nakon tučnjave navijača Dinama i Hajduka u gradskoj četvrti Pujanke, a nekoliko osoba zatražilo je liječničku pomoć
Pamtit će se bizarno isključenje Istrinog Stjepana Lončara
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.