Iako po struci profesorica španjolskog i poljskog jezika, Iva Kuzmanović petnaest je godina radila u arhitekturi, no otkako zna za sebe heklala je, plela i šivala. Sve je to naučila posve sama i do prije nekoliko godina smatrala tek hobijem.
Teška odluka u teškim vremenima
- U vrijeme korone počela sam se propitkivati. Razmišljala sam o tome što mi je uistinu bitno i donijela sam konačnu odluku da ću učiniti preokret u svom životu. Dotad sam živjela radeći posao koji me baš i nije ispunjavao i u kojem nisam uživala. Uz sve obiteljske obaveze, nikako nisam nalazila vremena za posvetiti se dizajnu, šivanju i uopće svim tim stvarima u kojima istinski uživam. Kako je frustracija postajala sve veća i veća, odlučila sam to presjeći i krenuti raditi ono što volim, pojašnjava nam kreativna Iva.
Iva Kuzmanović u svom novom ateljeu na pulskom Vidikovcu
Ni samoj joj, veli, nije jasno kako je tako važnu odluku donijela u vrlo riskantnim vremenima, a s obzirom na to da se nikada ranije na takve poteze nije usuđivala.
Novac nije najbitniji
- Valjda sam bila uvjerena da je nemoguća misija živjeti od nečega što mi je hobi, ali nekako je ta silna želja ipak prevagnula nad strahovima isplati li se to, hoću li imati dovoljno novaca i slično. Uostalom, u koroni smo svi shvatili da novac i nije toliko bitan, kaže Kuzmanović.
Iva Kuzmanović u razgovoru s našom novinarkom
2019. godine dala je tako otkaz u arhitektonskom uredu, završila na Zavodu za zapošljavanje gdje je iskoristila poticaje za samozapošljavanje te otvorila vlastiti obrt. Sve je radila korak po korak; od pokretanja web stranice i društvenih mreža, otvaranja vlastitog showrooma na pulskom Vidikovcu, do sudjelovanja na sajmovima rukotvorina i dizajna na kojima se ima prilike uvjeriti da je njezin hobi u svega nekoliko godina postao pravi brand. Dokaz je to da sreća uistinu prati hrabre.
Svakom proizvodu daje osobni pečat
- Na sajmovima vidim da sam izašla iz lokalnih okvira. Onamo ciljano dođu ljudi koji me žele upoznati i kupiti moje proizvode. Ne mogu reći da se tome nisam nadala. Od samog početka svakom proizvodu nastojim dati neki svoj pečat i zaista mislim da se oni razlikuju od nekih tuđih. Torbe, primjerice, sadrže elemente koje sam osobno osmislila. S odjećom također radim stvari koje prethodno nisam nigdje vidjela. Kombiniram razne tehnike i na kapama gdje su šiltevi ti koji čine razliku, kaže Kuzmanović koja je za svoje inovativne ideje u listopadu osvojila značajno međunarodno priznanje.
Torbice branda IK
Kako bi zaštitila svoj dizajn, obratila se, naime, Savezu udruga istarskih inovatora te uz pomoć njihovih savjeta uspjela zaštiti brand. Kao nova članica udruge sudjelovala je zatim na Međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2022 koja se prije dva mjeseca održala u Zagrebu.
Na toj je izložbi predstavljeno preko 200 inovacija iz različitih područja; od tehnologije do rukotvorina. Ja sam sa svojim zaštićenim brandom imala mogućnost sudjelovanja, ali zaista nisam očekivala da će upravo moje torbe i odjeća odnijeti nagradu za kreativnost
IVA KUZMANOVIĆ
Jednu torbu zna izrađivati i po dva radna dana. Svaka je, naime, drugačijih dimenzija i materijala. Sve započinje, kaže nam, idejama i skicom, nakon čega slijedi uparivanje materijala i boja. Tada pak kreće proces pripreme i rezanja kože.
KAKO NASTAJE TORBICA BRANDA IK?
Na jednoj mašini Iva izrađuje vanjski dio torbe, dok na drugoj stavlja podstave. Prije same podstave valja nanijeti spužve kako bi torba bila meka, a istovremeno i zadržala svoj oblik. U unutrašnjost umeće i ukrasne trake za zaštitu šavova, a kad i taj proces završi, torba je zapravo okrenuta naopačke. Tako da Iva tek u zadnji tren doznaje kako izgleda njezinih ruku djelo. Onda tek ide rezanje navojnih i ostalih šipki, stavljanje vida i matica.
Mnogo posla za jednu torbicu, no trud se svakako isplati.
Torbice branda IK
Torbice iz Pule lete čak do Argentine
- Ponuda je šarolika. Od malenih torbica koje se mogu nositi oko struka, pa do velikih u koje stane i laptop. Cijene pritom ovise o materijalima, pa su tako kožne torbe naravno skuplje. Koristim često brodski skaj koji je izdržljiv, čvrst i praktičan za održavanje. Torbe su zasad najdalje putovale u argentinsku metropolu Buenos Aires, ali letjele su i za Švedsku, Austriju, Sloveniju, Italiju i dakako diljem Hrvatske, govori nam Kuzmanović.
Društvene mreže i preporuke i dalje su najčešći načini kojima klijenti dolaze do Ivinih torbica, iako u posljednje vrijeme sve više izrađuje i mantile kao kombinacije jeansa i pletiva.
Mantili branda IK
- To su ustvari mantili kimono stila koji pokrivaju više veličina i zato su prilično praktični. Djevojčice ih, recimo, neće prerasti u godinu dana već će ih moći nositi dugi niz godina, a mogu biti i duži i kraći – kako kome paše. Uvijek mi je praktičnost na prvome mjestu. Zimi su pak uvijek aktualne kape i šalovi. Mada imam još toliko mnogo ideja! Voljela bih raditi veste i pulovere, ali teško je to sve realizirati odjednom, priznaje nam svestrana Iva.
Kape branda IK
Brojne planove ima i vezano uz novi prostor na Vidikovcu. Ondje namjerava voditi radionice heklanja i pletenja uz već postojeće individualne tečajeve španjolskog jezika.
Sreća prati hrabre, a sigurnost nije opcija!
Sve bi to, veli, bilo mnogo teže kada ne bi imala veliku podršku obitelji i prijatelja, a posebno supruga i kćeri.
- I tata se uključio i napravio web stranicu, svekrva zna pomoći kad zagusti s pletenjem, svekar pak pomaže u radionici, a prijatelji od početka kupuju moje radove… Suprug Igor i kćeri su mi pogotovo podrška. Vidim da su jako ponosni na to što radim i angažiraju se kad god trebam pomoć. Najčešće prilikom fotografiranja za društvene mreže, veli nam na koncu pulska poduzetnica, dizajnerica i inovatorica
Iva Kuzmanović.
Svima onima koji možda upravo sada, usred inflacije, i sami razmišljaju pokrenuti vlastiti biznis poručuje: „Živjeti neispunjeno i stavljati sigurnost na prvo mjesto nije opcija. Potrudite se realizirati vlastite snove!“