Biznis

novi problemi za kontroverznog poduzetnika

SLUČAJ ULJANIKOVE KASARNE Trgovački sud u Pazinu: Danko Končar mora državi, Uljaniku i PBZ banci platiti dva milijuna kuna

Prema presudi Trgovačkog suda u Pazinu, Danko Končar mora platiti dva milijuna kuna sudskih troškova jer je izgubio tužbu. Njegova tvrtka Kermas energija po 750.000 kuna mora platiti Privrednoj banci Zagreb i Uljanik brodogradnji u stečaju te 500.000 kuna Republici Hrvatskoj


 
2 min
Dražen Majić

Prema presudi Trgovačkog suda u Pazinu, Danko Končar mora platiti dva milijuna kuna sudskih troškova jer je izgubio tužbu. Njegova tvrtka Kermas energija po 750.000 kuna mora platiti Privrednoj banci Zagreb i Uljanik brodogradnji u stečaju te 500.000 kuna Republici Hrvatskoj

Trgovački sud u Pazinu odbio je tužbu Danka Končara kojom je njegova tvrtka Kermas Energija tražila da se izda brisovno očitovanje za hipoteke koje PBZ banka ima na Uljanikovim nekretninama u Puli. Radi se o zgradi bivše Uljanikove kasarne u Puli.

Banka se usprotivila Končarevim zahtjevima tvrdeći da brisovno očitovanje može tražiti samo vlasnik nekretnine, u ovom slučaju Uljanik brodogradilište u stečaju, odnosno Republika Hrvatska.

Banka je dodatno izjavila, a sud u Pazinu prihvatio, da prema državi ima oko šest milijuna neplaćenih potraživanja te i dalje ima pravne osnove za hipotekarno knjiženje. Takav stav podržala je i Republika Hrvatska koja se umiješala u spor tvrdeći da je namirenjem tražbina PBZ-a preuzela i sva bankovna potraživanja prema Uljaniku.

Podsjetimo, Republika Hrvatska je nakon sloma Uljanika PBZ-u temeljem jamstava platila gotovo milijardu kuna.

Končar je tužbu pokrenuo jer je tijekom "spašavanja" Uljanika kreditom PBZ-a Uljaniku pomogao s 12, 6 milijuna eura koje je dobio upravo od PBZ banke.

Banka se za taj kredit uknjižila na Končarovu imovinu na Barbarigi i Dragoneri, a Končar taj kredit još uvijek nije vratio.

Štoviše, uvidom u zemljišne knjige vezano za nekretnine u Barbarigi, vidljivo je da je Končar trenutno bez novca te da ne plaća ni obaveze prema Hrvatskim vodama u visini od milijun i pol kuna.


Nastavite čitati

Pula
 

Helenistički grad pod morem u pulskoj Galeriji C8. Tajne Sikula otkriva koautorica izložbe Ivanka Kamenjarin

Grci i svi oni koji su se povodili za njima smatrali su da je piti čisto vino užasan barbarizam i da je nužno vino miješati s vodom. Inače su antička vina bila puno jača nego današnja, radila su se na malo drugačiji način i imala su veći postotak alkohola, tako da si ih morao razvodniti da te ne ubiju. I ove takozvane megarske posude kojih smo jako puno pronašli u Sikulima potvrđuju da se tu dosta pilo vino, da se pilo na grčki način, miješali su ga s vodom i dodavali začine, pojašnjava Kamenjarin

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.